Tascam Porta One

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Čet stu 24, 2022 3:37 pm

uzdah

odakle da krenem...

I ja sam netko tko trguje na njuškalu (više facebook marketplace), zapravo trenutno se tako i uzdržavam, iako sam i dalje mlad kao što vas većina zna, dobrim djelom sebi plaćam hranu, ostale potrepštine, jedino ne plaćam režije, to starci plaćaju, ne stignem sve pohvatat, ipak je i faks i sve u toku paralelno sa mojom "muzičkom karijerom". Bit će vam možda šokantno, ali, najviše sam trgovao motociklima, i popravljao ih, restaurirao, stare dvotaktne oldtimere, uglavnom tomos, to mi je donjelo puno više love nego glazbena instrumentacija i ostala live/studio oprema. Potražnja za svim tim motorima je velika, ljudi kupuju za svoje klince na selu itd, kupim raspadnutu kramu, složim je da vozi i radi normalno, prodam dalje. Nikad nisam eksperimentirao sa tim ponuda/dizanje potražnje forama poput stavljati lažne oglase i brojeve da bih podizao vrjednost kad mi danas sutra zatreba. Ali ipak imam filozofiju, zapravo bolje reći dogmu, da svaka roba ima svojeg kupca, bez obzira koja je cijena i koliko napumpana bila, stavio sam ovaj portastudio na oglas da si povratim novce i da ga više ne gledam koliko mi je živaca popio, bez obzira na to što dobijem za njega, ako se nitko ne javi, a vjerojatno neće, sam ću ga složit i ostavit sebi, il poklonit tu nekom s foruma.
Drago mi je kad su drugi ljudi sretni i kad sam ja sretan, kad je njima dobra sprava a meni lova u džepu, kada su svi siti i sretni. I dalje ne kužim fore poput ispravan je al treba pogledati neke sitnice (i ostale priče za djecu). Nekako sam i samosvjesno znao za ovo da će me čekati ogroman ogroman posao, vjerojatno i neisplativ, svejedno sam produljio i platio ga 400 kn u nadi da će biti lagan popravak.
Ali stvari nisu takve i ovo je realnost. Nema veze, ipak je u pitanju kasetofon a ne nečiji život, zdravlje i sl.

I stavka broj tri:
vidim da se korisnik daluka dobro kuži u ovu "igračku", većina servisera pa i muzičara (njih 98% koje poznam) pa čak i starija garda ne zna šta je portastudio ili su ga jednom dotakli u životu. Kad sam otvorio temu, manje više sam očekivao da skoro nitko neće znati "iznutrice" ovoga, ali u cilju da podljelim proces sam svejedno otvorio temu. Jako me iznenadila reakcija da netko i poznaje ovu spravu.
Jesi li ih možda popravljao prije?
Ovo mi nije jedini takav, imam još jednog tascama 48, na putu je još jedan TSR8, i jednog Otari 24 kanalca na 2" traku, svi troje trebaju servis, neke vrste, ponajviše 48 koji je preživio poplavu i 30 godina profi rada na radiju i u studiju paralelno.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Čet stu 24, 2022 3:53 pm

A sad za forum.

Da netko ne bi shvatio moje namjere krivo, napisati ću ih.

Nisam stručnjak kao svi vi ovdje, volim se igrati sa lemilicom, i dosta puta štošta popravim i to radi, radim to stihijski, nasumično, kao gušt, i ne ulazim u spektralne analize, spajanje osciloskopa i profesionalnu ultra super restauraciju kao naprimjer tubeman koji to radi toliko fenomenalno da mi je to bolje gledati nego maziti ženske (što bi i trebao raditi u svojoj dobi ali mi se ne da). Za "profesionalno" snimanje imam dosta dobro računalo, DAW, odličnu audiokarticu i sve ostalo što ide uz to. Svrha ovog nije profesionalno snimanje, kompletni refresh, i dotjerivanje u ful-funkcionalno stanje. Te sprave volim baš zato jer "šugavo" zvuče, pogotovo Tascam jeftiniji modeli, Fostex, Akai itd.
Kod njih i je najveći štos da imaju taj svoj zvuk šuma, slatkog DBX limitera, i mutnjikave topline. Ali opet bitno mi je da snimaju.

Nije mi bitno da li su pinch rolleri u savršenom stanju, da li su glave izraubane, bitno je samo da radi okej, dokle god ima normalnu funkciju koliko god izrauban bio, to mi je bitno. Ovaj Porta One Ministudio mi treba zbog slatkog pretpojačala za bas i užasnog izglodanog zvuka kazete. Najradije bi ga i pospojio direkt na mix pult od 32 kanala i zaobišao svu njegovu internu elektroniku da ga koristim samo kao preamp/recorder, ali to ne znam, kad bi se dalo to sredit, ostavio bi samo record/playback dio priče u njemu i spojio ga na ispravni mix pult, ili svoj doma ili u studiju za snimanje sintisajzera, lo-fi ritam mašina/bubnja i bas. Za sve ostalo imam ili 8 kanalca, laptop ili 24 kanalca kojeg ću uskoro upogonit, jer se on jedini isplati. Ostala su samo dva studija u hrvatskoj sa multi-kanal magnetofonima, meni je u planu biti treći, i jedan od boljih na ovim prostorima, ali za to trebam još puno "žganaca" jesti.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Čet stu 24, 2022 3:57 pm

Iako sam već adresirao phobon-ov post u prošlom komentaru, sve što je rekao je istina, neupitna. I to tako funkcionira, pogotovo sa starim spravama i krntijama, stvorilo se ogromno tržište za to kod nas. Lijepo sročeno i ljudski napisano, bez previše teoretiziranja.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 24, 2022 4:07 pm

Slažem se sa tobom Phobon iako i ja neke stvari kupim a da su precijenjene, ali za sada se to svodi samo na mjernu tehniku. Prije nekih 5 godina sam uspio kupiti Tektronixa R7903(500MHz) sa jedno 7 pluginova za nekih 3000kn što je po meni sasvim pristojna kupnja jer će trebati sigurno veći ili manji refresh. Kako pratim jedan kanal na youtubeu gdje čovjek popravlja/kalibrira mjernu opremu(većinom Tektronix) ponovo škicnem što ima od high end Tektronix uređaja po internetu i bome cijene su otišle dobrano gore u odnosu na 5 godina što sam ja primjetio.Nedavno sam kupio onaj TM506(cijenu neću reći jer bi me Phobon vrlo lako mogao zatući... :lol: ), cijene su bome otišle u nebo što mainframea što plugina i to baš kaže čovjek sa tog youtube kanala, prije nekih 10tak godina to se doslovce bacalo...

U neke stvari ako su potrebne dobro je kupiti tvorničku od pravog proivođača a što se tiče nekih i DIY prolazi bez problema čak i ako se usporedi sa vintage stvarima koje su bile u to doba u vrhu kvalitete. Recimo za primjer, taj sa youtube kanala kojeg sam već spomenuo ima jedan signal generator od Tektronixa sa "malim" THD(SG505) koji je -100dB i njega koristi za kalibraciju/podešavanje opreme koja mu dođe na stol. I sada si ja mislim ta brojka mi je nešto poznata, pogledam ja u specifikacije onog ton generatora kojeg je razvio kolega sa drugog foruma(i kojeg još nisam skutijao... :cry: ) i viš ti vraga -100dB THDa. Sada se ja češkam po glavi,SG505 košta malo previše u odnosu na naš DIY uradak koji bi recimo od nule pa do skutijanog uređaja bio otprilike 1000kn... Ne kažem da naš nema nekih mana u odnosu na majstorski rad Tektronixa ali glavna stavka je THD i tu se nema čega sramiti. :)

Vidim dok sam pisao post se izredalo još komentara pa ću stati sa pisanjem jer je manje više sve rečeno.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5722
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la tubeman » Čet stu 24, 2022 5:12 pm

Na forumima i tarabama svašta piše ;)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Čet stu 24, 2022 5:43 pm

Nego, da se vratimo na portabl rekorder...

malo sam mrdao poziciju glavi gore dolje na nekoj demo kaseti, i u jednom trenu sam dobio dosta čist zvuk, pazi čuda, erase glava briše, uredno svira. Na kanale 2 i 4 snima kao novi, a na kanale 1 i 3 krči pri snimanju... Slučajnost? Ne bih rekao. Taj tape recorder istovremeno može snimati samo na dva kanala, ta funkcija se zove BUSS, to je prekidač koji dovodi određeni kanal u poziciju za snimanje, ima ih dva, na svakom su različite pozicije; ARM (RECORD-snimaj) kanal 1 - OFF - kanal 3, drugi prekidač do njega ARM kanal 2 - OFF - kanal 4. Istovremeno ne mogu snimati npr 1 i 3 ili 2 i 4 jer se nalaze na istoj sklopci, vidite problem?

2 i 4 ponekad snimaju normalno jer ta sklopka ponekad želi propuštat signal za REC, naime, drugi prekidač 1 i 3 je toliko neuporabljiv da propušta samo krčanje na glavu za snimanje...

Daljnja zapažanja - prilikom baš jakog fizičkog pritiskanja nekih potenciometara koji su nefunkcionalni, prorade ali samo dok ih se jako pritiska, isto kao i prekidače prilikom snimanja. To mogu biti samo dve stvari.

Permanentno nespasivi potenciometri i prekidači koje treba izmjeniti - dobra varijanta.
Sekundarna matična ploča sa svim kontrolama ima kontakt samo kad se savija - neispravni PCB - jako loša varijanta - zahtjeva manualno spajanje svega.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 24, 2022 6:51 pm

A treća opcija da su potenciometri prljavi i treba ih očistiti? Ili možda neki hladni lem se zavukao pa on prekida. Kada već ideš ovako pikati na slijepo bez osciloskopa poskidaj sve potenciometre, rastavi ih i jedno lijepo čišćenje pa onda vidi jel prekidaju.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5722
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Čet stu 24, 2022 7:06 pm

Khadgar2007 napisao:A treća opcija da su potenciometri prljavi i treba ih očistiti? Ili možda neki hladni lem se zavukao pa on prekida. Kada već ideš ovako pikati na slijepo bez osciloskopa poskidaj sve potenciometre, rastavi ih i jedno lijepo čišćenje pa onda vidi jel prekidaju.


To sam već napravio, izlio sam dovoljno contact cleanera da pocrkava pola ribe u moru :lol:
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 24, 2022 7:10 pm

Mislio sam na nešto ovakvoga. Kao što rekoh rastavljanje da se točno vidi u kakvom su stanju kontakti.

G701 1 (40).JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5722
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Pon stu 28, 2022 11:34 pm

Trenutna dijagnoza -
7 potenciometara kompletno neispravno, kontakta nema, učinio sam grešku sa contact cleanerom jer ih je taj sprej kompletno uništio, ovi potovi se ne daju rastaviti kao gore navedeni primjer. Zaključak da su potenciometri u pitanju dolazi iz praktičnog pokušaja privremenog spajanja drugog slične vrijednosti, koji vidi čuda, radi.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju