TASCAM BR20

TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Uto sij 10, 2023 9:49 pm

Eto ga, još jedan Tascam.
Model BR20D.
Nabavljen prije dobrih pet godina i do nedavno se zaboravljen kiselio u podrumu,

Radi se o vrlo dobrom uređaju s kraja devedesetih godina koji sadrži sve što ga čini (polu)profesionalnim uređajem koji se jako rado koristio u profesionali, u studijima, na radio stanicama a bome i kod audiofila kojima je i sad jedan od vlažnijih snova.
Na žalost, danas nema (kao i svi ostali R-R magnetofoni ) neku posebnu primjenu osim da se kočopere u brlozima hifista. Pri tomu su poželjni metalni kolutovi s natpisima i po mogućnosti i oni idiotski šalica NABovi.
E, sad, da to radi... RADI nenadmašno, uglavnom otprilike kao i svi ostali takvi uređaji s pedigreom.
Par osnovnih karakteristika:

28 kg
full size kotači,
brzina 19 i 38 cm/s
tri servo motora
3 glave
touch kontrole glavnih funkcija
tri memorije
preslušavanje kod snimanja
XLR priključci
IEC i NAB ekvalizacija (postoje verzije ili s jednom ili s drugom).
Fantastično upravljanje brzinom s hiperspeed premotavanjem.
itd
itd.....

Uređaj je stiao u vizualno vrlo dobrom stanju a godinama je stajao u skladištu jer su ga zamijenili razno razni digitalni gadgeti.
sa strane, na dijelovima koji su imali veze s RACK-om se malo oljuštila boja i to je je uglavnom to.
Da, zaboravio sam da je jedan "pipac" za zaključavanje trake bio napuknut, što se vjerojatno dogodilo prilikom bezdušne manipulacije kod seljenja u skladište :(
Najbolje od svega je što su radili tek malo više od godinu dana pa su glave u mint stanju.
Kod uključivanja je prodisao, displej je zasvijetlio, gumbi su klikali al to je bilo sve.
Prva malo bolja analiza je pokazala da su otišli remeni i naravno pinch rolller.

Pokušaj čišćenja (ha ha ha) je završio otprilike ovako:

Slika

Pretraga interneta za pinch rollerom je bila frustrirajuća jer su cijene bezumne.
Zato sam ga dao napraviti (u stvari hrpu njih za razne uređaje) i ispalo je bolje od originala:

Slika

Dobra stvar je što se remen može nabaviti po razumnim cijenama.

Za to vrijeme sam gledao kako popraviti "pipac".

Potrgao sam ga do kraja, pripremio i zalijepio s industrijskim (slično koriste i dentisti) ljepilom.
E, sad, ako tko pitat o čemu se radi, moram reči da ne znam jer sam dobio dvije male šprice bez oznaka.

Procedura je malo komplicirana i traži postupak sličan pečenju patke na relativno visokoj temperaturi :)
Bilo je malo straha oko toga kako će se ponašati "gumeni kolut na platteru i već sam bio spreman dati raditi nove ali nije bilo potrebe jer se "guma" čak oporavila i od ofucano sive natrag dobila novo-crnu boju bez gubitka elastičnosti :)

Slika

Malo sam sumnjao u sve to budući na tom dijelu postoje neke sile kod manipulacije s trakama ali nakon lupanja čekićem po njemu ( i preživio je ) svaka je sumnja nestala.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Sri sij 11, 2023 6:21 pm

Po dolasku remena se ustanovilo da neće biti jednostavno "samo ga zamijeniti" i ta-daaaa.
Remen se raspao kao što se uglavnom raspadaju svi kvalitetniji remeni ili gumice u takvim uređajima.
Pretvorio se u gnjecavu masu koju je jako teško očistiti.
Zato je pala odluka da se napravi cijela procedura u barbarskoj maniri.
To će reči: "totalna rasturačina - sve van" :)

Slika
Slika
Slika

Pri tomu se ustanovilo da je i blok tipki isto malko stradao jer je tipkica "reset" bila potrgana a neke druge oštećene od energičnog pritiskanja.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la cappucino » Sri sij 11, 2023 7:50 pm

Čime se na kraju očistili ostaci remena?
Ja sam davno na jednom magnetofonu sa sličnim problemom očistio isopropanolom.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1617
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri sij 11, 2023 8:08 pm

Ja isto čistim sa isopropanolom iako veoma rijetko vidim da se remen dezintegrira u ljepljivu crnu masu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Sri sij 11, 2023 9:02 pm

Isopropanol je OK mada se sve to može napraviti i jeftinijim 96% etilnim alkoholom.
Kako to izgleda kad se proba takva "guma" oprati bilo čim vidi se na prvoj slici s pinch rollerom :)
Ne treba puno filozofirati oko toga jer su sve "gume" potrošni materijal i treba ih u odgovarajućim ciklusima mijenjati a ne se nakon 20 godina čuditi.
Prije je to bilo jednostavnije jer su se rezervni dijelovi lako nalazili mada nisu bili jeftini.
Danas je to sasvim druga priča i u svakom slučaju treba izbjegavati "original NOS" gume.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri sij 11, 2023 10:53 pm

Kada sam zadnji puta kupovao kod Juričeka alkohol bio je nekih 50tak kuna a to je bilo daaaavno, a vidim u Elmatisu isopropanol je 65kn. Definitivno postoji razlika ali kako inače koristim isopropanol onda njega uvijek imam na lageru dok etilnog baš i nemam.
Što se tiče guma to volim kupiti kod Thakkera, taj nijemac mi se čini da ima dobre nove gume i nisu nešto pretjerano skupe.

Inače di si dao napraviti te pinch rolere?
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la phobon » Čet sij 12, 2023 8:59 am

Tubeman, kakva je mogućnost da se na isti način napravi i tarni mehanizam za gramofon?
Sudeći po izgledu ovog rolera, pretpostavljam da nije problem.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la Fantocci » Čet sij 12, 2023 9:49 am

Super. Kako je sa trakama za takve uređaje, pravi li se to još ili samo rabljeno?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Čet sij 12, 2023 5:35 pm

Mogućnost za izradu tarnih gumica postoji ali je pitanje isplati li se.
Koštati će najmanje 20eura komad budući se "proizvođačima". ne da zafrkavati s tim.
Prije mi je to bilo jednostavnije jer sam poznavao "čovjeka koji je znao čovjeka", ali taj zadnji čovjek više nije među živima pa je lanac napukao i sad je cijena tržišna :(

Trake se mogu nabaviti ali su skupe. Kvalitetne studijske trake su od pedesetak eura (rabljene) pa do Boktepita koliko :)
Samo takve trake (nerabljene) mogu i nakon nekoliko destljeća biti pouzdane i mogu zadržati kvalitetu snimke.
Svi onie BASF trake kojiima dosta ijeftino kupuju na buvljacima ne mogu poslužiti za išta ozbiljnije mada (ako su još originalo zapakirane) mogu dati dosta.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Čet sij 12, 2023 5:38 pm

Inače, ova priča s remenima izgleda otprilike ovako:

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju