Sansui TU-719

Sansui TU-719

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned vel 26, 2023 10:47 pm

Evo još jednog Sansuia koji je riješen. Ovaj primjerak je bio u zaista odličnom stanju, ništa razdešeno, sve radi savršeno,osim... VFD display nije dobro pokazivao brojke/segmente. Pri promjeni frekvencije brojke/segmenti displaya su se nasumično mijenjali i uopće nisu pokazivali broj koji trebaju. Nakon nešto dijagnostike naravno sumnja je pala na MSM5540 koji izgleda da zna vrisnuti iz sasvim njemu poznatih razloga. Na svu sreću po vlasnika a na moju nesreću žrtvovao sam svoj T-80 tuner i iz njega izvadio ispravan čipac i naravno display je proradio kako treba. Također kada sam već tu stavio sam podnožje u oba tunera da se mogu integrirci jednostavno zamijeniti.

TU-719 (70).JPG


TU-719 (5).JPG


Kada je display proradio sljedio je klasični refresh. Jedino što mi je zadavalo muke je ovaj "prekidač"(zapravo tipkalo) bez tipke za koji mi je trebalo vremena da skužim čemu on služi jer se samo na trenutak kratko spoji dok se prebacuju tipke FM,FM mono. Budući da još nisam vidio takvu primjenu ovakvog tipa tipki trebalo je malo zadubiti se u šemu i skužiti čemu on služi jer sam iz nekog razlga bio uvjeren da je to baš prekidač. Naravno služi zato da na trenutak mutira izlaze tunera kada se već navedene tipke pritišću. Bome lijep dodatak uređaju ove klase.
TU-719 (4).jpg


TU-719 (3).jpg


Ovaj puta nije sve išlo kao po loju. Kako bi glasila ona, tko radi taj i griješi. :mrgreen:
Nakon što je tuner radio savršeno kod mene otprilike mjesec dana vlasnik ga pokupi i nakon mjesec dana kaže da ne hvata stanice. Ja kao prvo, što,kako,zašto? :?: :?: :?: Radio kod mene savršeno. Donese ga i ja ga isprobam i radi savršeno taj tren. Sljedeći dan ga ja upalim da mi zvrnda dok ja nešto drugo radim a ono malo po malo se stišava i nestane zvuka,ali vidim da quartz lock svijetli i na displayu signal je na maksimumu,ali FM stereo je ugašen. Pa koji si đavo? Ajmo ispočetka(iako bi bilo bolje da sam krenuo zguza kao što će se dokazati :lol: ). Donesem ga ja na stol,rastavim,upalim sve radi savršeno par sati. Nakon toga standardna procedura, uzeti neki štapić i idemo lupkati po PCBu, i viš vraga ima signala na izlazu,malo ga nema. Kažem si ja moguće da sam zaboravio zalemiti neki nožicu, okrenem uređaj,gledam,gledam,gledam a ono ne vidim ništa. Idemo sada na šemu i proučavanje mute logike. Trebalo mi je vremena da popratim šemu i vidim što je Sansui htio reći.Sljedeće idem mjeriti napone i sve štima tuner nikada zapravo ne ode u mute. Na kraju mi padne na pamet da pratim signal od FM IF integrirca do FM dekodera i vidim kada ne svijetli FM stereo LEDica nema signala na ulazu u FM dekoder, aha tu smo! Idem sada pratiti vod na PCBu prema FM dekoderu i naravno što vidim, ono na što sam prvo posumnjao ali mi je promaklo.
Nižepotpisanome manualacu je promaknulo zalemiti pin LF filtera na PCB... :doh:
TU-719 (75).JPG


Sliku složenog tunera za sada nemam,ali kako je još uvijek kod mene sutra ću okinuti koju.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju