Pioneer SA-900

Pioneer SA-900

PostPostao/la vlado64 » Sub ožu 19, 2016 7:22 pm

Kad pogledate koliko koštaju originalni konektori AKM 003 onda će vam biti jasno zašto sam "izmasakrirao" svoje vintage pojačalo SA-900 :mrgreen:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Onda mi je zasmetala i originalna žnjura koju sam izbacio pa sam dodao euro utičnicu... Kad je bal nek je bal :mrgreen:
Slika
Slika

Na žalost pojačalu je ponovno, nakon godinu dana sviranja, izgorio jedan kanal. O tome ću možda otvoriti drugu temu na podforumu Refresh starih uređaja jer je priča dosta duga.

P.S. Sada su mi fotke na photobucketu, a sve što sam prije imao na imageshack i pohranime je izgubljeno :P
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la tom_hifi » Ned ožu 20, 2016 10:03 am

Treba ga kompletno obnoviti, provjeriti dali su zaista original tranzistori unutra. Dali uvijek isti kanal pregara?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la vlado64 » Ned ožu 20, 2016 10:22 am

Pisao sam o tome na audifil(dot)net pa da ne pišem ponovo. Bilo je puno slika tamo ali sve je nestalo jer je bilo na imageshack i pohranime. No, pojačalo je sada u stanju čekanja da, vjerojatno zadnji puta, pokušam nešto napraviti jer sam jako skupo platio jedan drajver tranzistor kojeg sam našao, preko ebay-a, kod jednog tipa iz Grčke. Odlučio sam promijeniti i sve pasivne elemente jer više zaista ne znam što bih mislio. Izgara samo taj jedan kanal. Meni se čini da je greška u trimer potenciometru koji regulira struju mirovanja. Skinuo sam ga i provjerio kako se ponaša klizač i otpor preko njega. Vrijednost skače na više ili na manje bez obzira što ga zakrećem samo u jednu stranu. Pa ako se je u jednom trenutku klizač potpuno odvojio onda bi to u jednom trenutku povuklo veliku struju i sve bi opet spržilo. Valjda :roll:
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la ilimzn » Ned ožu 20, 2016 4:00 pm

U ovakvim slucajevima zaboravi zamjenu originalnim elementima (pogotovo poluvodicima). To je recept za pokupit fake, koji ce unistiti ostatak ispravnih elemenata, po murphyjevom zakonu. Trik je razumjeti topologiju i odabrati odgovarajuce zamjene.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la vlado64 » Pon ožu 21, 2016 8:16 am

Sad si nešto razmišljam... Ako uopće ne budem mogao riješiti to sa izgaranjem, bi li bilo loše kao izlaz ugraditi Class D pojačalo jer je preamp i sve ostalo u redu?
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la ilimzn » Pon ožu 21, 2016 5:12 pm

To bi zaista bio masakr. U cemu je problem popraviti pojacalo s 20 elemenata? Ako ne znas sam, radije daj nekom ko zna a ne pretvarati vintage uredjaj u nekakav frankenstein. Modifikacije u svrhu kompatibilnosti s danasnjim zicama i konektorima su jedna stvar, vadjenje pol sklopova van i mijenjanje s necim sto nema nikakve veze s originalom vise nije vintage, nego krperaj.
Ako je vec potrebno nesto kombinirati, koliko sam vidio ima nekakav pre-out, pa koristis pretpojacalo a za izlaz uzmi nesto izvana.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon ožu 21, 2016 6:31 pm

slazem se sa ilimzn-om stvarno bi bilo steta ne zadrzat originalno ovakvo vintage pojacalo :(
ja sam imao SA-608 ,onaj s lijepim plavim VU metrima i prodao ga,ali jos uvjek zalim za tim..
zvuk je bio dobar i cak taj manji brat je za moje pojmove imao dosta snage..
Pao Pepeo
 
Postovi: 2192
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la vlado64 » Pon ožu 21, 2016 10:24 pm

ilimzn napisao:...U cemu je problem popraviti pojacalo s 20 elemenata?...

To se i ja pitam jer su ga nekoliko puta pokušavali popravljati i na kraju su digli ruke od njega. Tako je i došlo do mene i čekalo na tavanu 10 godina dok nisam shvatio što imam. Puno je već love u njega uloženo. I onda je radilo malo više od godinu dana kod mene u sistemu dok jedne večeri, pri zaista tihom slušanju, opet nije riknulo.
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la ilimzn » Pon ožu 21, 2016 11:14 pm

A tko su ti koji 'su ga pokusavali'? Mislim, spomenuo si prekidajuci potenciometar za bias - potenciometar za bias ce bilo tko iskusan u popravku vintage komponenti zamijeniti bez pitanja. Krpanje tu ne prolazi, uredjaj je 40 godina star.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Pioneer SA-900

PostPostao/la vlado64 » Uto ožu 22, 2016 12:24 am

Zaista ne znam tko je to bio. Dobio sam ga kao otpisanog prije više od deset godina. Tada je bio star 30 godina, al opet je puno :D
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm


Vrati se na: Tweak

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron