Kenwood 600T

Kenwood 600T

PostPostao/la Zmajz » Ned ožu 06, 2016 11:57 pm

Samo se pravim važan (privremeno dok Bepone ne oslobodi prostor za njega doma):
IMG_20160306_123402.jpg
IMG_20160306_123337.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Kenwood 600T

PostPostao/la ilimzn » Pon ožu 07, 2016 3:33 am

Pa sto ga ne upogoni, o crni znaje :P
Iz iskustva mogu reci, odlicna naprava. Malo zna bit prgav kad ostari po pitanju mutinga. Naime, kenwoodovi inzenjeri su odlucili da je za pogon kojekakvih kazaljki i mutinga potrebno napraviti kompletan paralelan medjufrekvencijski stupanj, s vlastitim keramickim filterima koji znaju malo 'odlutati' u odnosu na one u 'pravom' medjufrekvencijskom stupnju pa se pomakne tocka centriranja pokazivaca u odnosu na stvarnu frekvenciju prijema, radi cega tuner nekad ne zeli skinuti muting.
Eh, jos jedna stvar za refresh... inace unutra su prapraprastari OP-ampovi 4558 u audio dijelu, koji bi se mogli i necim suvremenijim zamijeniti... unatoc tome, dobro podesen, ovaj tuner zvuci odlicno.

PS. tuner je FM only. TKo zeli AM, nek si kupi jos koji tuner :)
Inace na slici se ne vide pozamasne dimenzije, a po skidanju poklopca se unutra ima vidjeti puna kutija razne elektronike...
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Kenwood 600T

PostPostao/la Zmajz » Pon ožu 07, 2016 6:17 am

Tek sam ga stavio na policu, a i moram iskopati negdje F konektor za antenu... bit će danas u toku dana.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Kenwood 600T

PostPostao/la Zmajz » Uto ožu 08, 2016 3:00 pm

IMG_20160308_135349.jpg
JEJ! Svira.
Analogni radio rules!
Moram proučiti kaj mu koje funkcije tade (zasad ne kužim nikakve razlike ako uključim "Deviation/multipath" osim što kazaljka na cajgeru skakuće u ritmu muzike) čemu služi FM Muting (nea razlike između OFF, 20db i 40db), de-emphasis ima Normal i 25uS, kuži se razlika, ali koji see kod nas koristi?? Meni nekako odgovara Normal, a na 25uS ima više sibilanata pa neznam jesam li ja gluh i više neznam što je dobro?
Čovječe, to svira fakat .... Razlika između strimanog i analognog je i više nego razlika između CD i plejke!
Reći ću Beponetu sa su mi provalili u stan i ukrali samo kenvuda i ništa drugo.
Na WIDE IF BAND svira bolje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Kenwood 600T

PostPostao/la ilimzn » Uto ožu 08, 2016 4:04 pm

Ovako:

FM muting ukida audio signal kad nema VF signala (zato muting).
OFF - ne ukida (cuje se shum izmedju stanica)
20 dB, 40dB - primijeti da je 'signal strength' pokazivac bazdaren u dB. Dakle, ukljucuje muting kad je signal ispod 20dB ili ispod 40dB. Dakle nisu minus dB, tako da je veca cifra jaci signal.

IF bandwidth odredjuje sirinu pojasa medjufrekvencije.
U cemu je ovdje stvar - FM prenos je smjesten oko odabrane frekvencije u odredjenoj sirini pojasa. Ona u biti ovisi o 'dubini' modulacije, tj. maksimalnoj dinamici signala, i o tome je li signal mono ili stereo. 600T ima siroko - normalno - usko kao selekciju, u stvarnosti to je ultrasiroko - siroko - normalno :P
Ultrasiroko je sire od stvarne sirine koju smije zauzimati hedna stanica (tj. jedan kanal) tako da sirina kanala upada u optimalni dio fazne karakteristike medjufrekvencijskog filtera, cime se maksimalno smanjuju izoblicenja. No, selektivnost stanica uz uvjete signala u susjednim kanalima ce biti losa, te ce stanice 'upadati' u prijem, sto se cuje kao neka vrsta clipping izoblicenja kad je na nekoj od tih stanica audio signal velike amplitude, ili sadrzi dodatne podkanale (npr RDS i slicno). Prema sve uzim postavkama se poboljsava selektivnost ali i povecava izoblicenje, pogotovo u stereo modu.
BTW cini mi se da ne radi pokazivac odabrane sirine pojasa (5 zelenih pokazivaca u liniji iznad 3 crvene LED).

De-emphasis je odabir korekcije frekventne karakteristike nakon FM demodulacije. U FM sustavu dolazi do porasta shuma prema visim frekvencijama audio signala, tako da su kod predaje vise frekvencije izdignute, a kod prijema se isto toliko potiskuju, sto potiskuje uneseni shum ali vraca frekventni odziv za audio frekvencije na ravno. Prekidac ima opciju NORMAL (koja se odabire interno, i iznosi 50us za evropu, 75 za USA), i 25uS. Taj polozaj je bio namjenjen koristenju sa eksternim Dolby FM dekoderom, no taj sustav nikad ije zazivio van USA gdje je isto tako bio kratkog vijeka.

Deviation/Multipath prekidac odabire funkciju treceg instrumenta. Devijacija je proporcionalna razini signala koji izlazi iz demofulatora, prije stereo dekodera. To najvise slici mono komponenti audio signala (Stereo se u FM prijemu modulira kao mono signal (L+R) plus frekventno pomaknut L-R signal), zato kazaljka ide u ritmu audio signala - no ne uvijek! Npr, kod stereo signala gdje je trenutno tisina, kazaljka nece biti na nuli.
Multipath mod pokazuje amplitudu ulaznog signala koji dolazi do antene nedirektnim putem i fazno je pomaknut. Konkretno, pokazuje amplitudu fluktuacija ulaznog (VF) signala. Po tom je pitanju je kvalitetniji onaj signal kod kojeg je kazaljka blize nuli. Inace, ovaj mod se koristi s rotorom za antenu.

FM mode: mono - auto - mpx filter. Prva je jasan, drugi znaci da automatski ide u stereo mod ako je prisutan stereo pilot (u prvom modu ga ignorira). MPX filter je opcija koja se koristi za maskiranje shuma kod slabijeg stereo prijema. Kaos to sam napisao prije, shum raste na visim frekvencijama audio signala. Problem je sto je onaj dio (L-R) signala pomaknut za 19kHz iznad mono signala, pa je zato za njega shum visi nego za mono signal, a ako je signal slab ili ima interferencije od susjednih stanica, ona ce upravo uci u taj frekventni pojas. U tom slucaju kvalitetan mono prijem moze imati neocekivano mnogo shuma u stereo modu. Radi nacina na koji se iz L+R i L-R signala dobije L i R, taj je shum moguce smanjiti ako se unese preslusavanje izmedju L i R kanala na visim frekvencijama, i to je funkcija MPX filtera. Dakle, kompromis stereo separacije i razine shuma.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Kenwood 600T

PostPostao/la Zmajz » Uto ožu 08, 2016 5:13 pm

Željac, hvala.
Imam odličan signal onih stanica koje inače slušam tako da nemam problema s prijemom i zasad radi savršeno. Zvuk preko njega je stvarno puno bolji i ugodniji negoli je preko B-net kablovske (strimani kanali). I ovako ide preko B-net kablovske, ali je čisti analogni signal pa se nadam da ne brljave s time osim pojačanja signala radi distribucije. Ovo za de-emphasis nisam bio siguran (sjećam se nešto iz mlađih dana) ali sad vidim da sam otprilike kužio kako to funkcionira. ostalo mi je jasno (sada, Tubeman je to već prije u svojim prilozima o tunerima isto bio fino objasnio). Pokazivač širine radi sasvim u redu, na fotki se ne vidi jer sam se igrao postavkama fotića na mobu pa je refleksija blica to malo zamaskirala.
Jedino skala nije baš precizna, pokazuje malo više udesno od stvarne frekvencije ali to je totalno nebitno (umjesto 101,0MHz na skali pokazuje cca 101,7MHz).
Zvuk je u svakom slučaju puno bolji nego li sam ja zamišljao, nisam očekivao toliku razliku.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju