CREATIVE D.A.P. JUKEBOX

CREATIVE D.A.P. JUKEBOX

PostPostao/la tubeman » Ned vel 12, 2017 11:29 am

CREATIVE D.A.P (Digital Audio Player) JUKEBOX

Iza ovog imena se "sakriva" jedna od najinovativnijih, ali i najneshvaćenijih naprava sa samog kraja prošlog stoljeća.

1998. (kada je lansiran na tržište) CREATIVE je bila firma s mnoštvom inovativnih uređaja i zvučnih kartica na tržištu.
Lansirala je i planetarno popularnu seriju SOUNDBLASTER zvučnih kartica. Pojavili su se i drugi proizvođači, ali Creative je jako dugo bio neprikosnoven, pogotovo u segmentu kvalitetnih i ne preskupih zvučnih kartica.
S prvim modelima SOUNDBLASTERA (8bit ISA) sam napravio i prvi player, još u DOS-u) još 1994, pa nastavio s SB II, SB II PRO nadalje. 5-6 komada još čuvam u arhivi :)

Ovaj uređaj je bio među prvima (ako ne i prvi) mobilni uređaj malih dimenzija na koji se mogla pomoću USB priključka prebacivati glazba pripremljena na PC-u.

Nešto je "deblji" od prosječnog Discmana, ali to je i lako shvatiti kada se pogledaju iznutrice.
2,5" HD se u to vrijeme nije koristio izvan notebooka, pogotovo ne kapaciteta većih od nekoliko GB.
Ovaj je koristio diskove od 6-20 GB na koje je moglo stati jaako puno glazbe u MP3, WMA ili WAV formatu.
I ostale karakteristike nisu bile za baciti. Vrlo solidan DSP i DAC isporučivao je zvuk u izlaz za slušalice ili u LINE izlaz.
S/N odnos od preko 90 dB isto nije bio "za baciti" :)

Slika
Slika
Slika
Slika

U biti, radilo se o namjenskom mikroračunalu s integriranim LCD displejom s pristojnim sustavom za pretraživanje i reprodukciju.
Danas se puno priča o "linearnim" napajanjima, "malošumnim" procesorima i sl.
Ovaj uređaj je sve to imao :) Radio je na 4 baterije od 1,5V ili na običan DC adapter.
U međuvremenu su proizvođači i trgovci sve zasra*kali i kao, na velika vrata najavljuju "novotarije" u vidu "linearnih" napajanja i sl.
A sve to smo imali odavno samo nije imalo fensi-šmensi naziv :) :)

Takav uređaj sam nabavio odmah, još 1998 i sjećam se da je bio poprilično skup.
To i loš timing rezultirali su istim scenarijem poput onog s MD playerima :(
Naime, mali MP3 playeri su se pojavili istovremeno (prvi se pojavio godinu ranije) i unatoč neizmjerno manjim kapacitetima, užasnim karakteristikama, ali puno nižim cijenama brzo su napravili svoje :(
Relativno brzo sam ga proslijedio dalje jer mi se nije uklapao budući su mi PC playeri u to vrijeme bili zanimljiviji :)

Utoliko je veselje bilo veće kada sam jedan takav pronašao na buvljaku. Bez oštećenja ili nedostataka, osim ... nije bio ispravan.
Izgleda da je krepao disk. Na njemu se osim glazbe nalazi i OS tako da vjerujem da je nemoguća misija pronaći novi :(
Svejedno, ostaje u kolekciji kao jedna od tehnološki referentnih točki: Od tada nije prošlo puno vremena, ali je tehnički napredak bio ogroman.
Možemo li isto tvrditi i za formate digitalnih zapisa ???
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju