AKAI GXC-36D KASETOFON

AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la tubeman » Sub kol 03, 2019 7:55 pm

Tek da dan ne ostane bez iole suvislog posta ;)

AKAI GXC-35D

Krasan stari (1973) "drveni" kazetar.
To je bilo dosta rano vrijeme korištenja kasetofona i ovaj je u to vrijeme bio dosta zanimljiv.
Imao je svoj sustav redukcije šuma i limiter. Treba podsjetiti da je Dolby B system tek u to vrijeme počeo postajati standard pa se do tog vremena praktički nije susretao kod kasetofona.

Veliki "specijalitet" je bila i posebna konstrukcija glave (GXC = glas + crystal) koja je s CrO2 kasetama (teoretski) omogućavala snimanje i reprodukciju od 40-17000 Hz. Zbog toga su ga voljeli reklamirati kao konkurenciju Reel to reel mašinama.
Napravljen je vrlo robusno s jakim motorom i dan danas radi odlično i to bez ikakvog refreša.

Istovremeno ili nešto malo kasnije se u istoj seriji proizvodio i nešto jači model - GXC-38 s nešto "boljim" karakteristikama (za 2dB bolji odnos signal šum i raspon do 18000 Hz), te GXC-36 koji je bio praktički isti kao 36D ali je imao ugrađeno pojačalo i potenciometar za boju tona.

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la tubeman » Ned kol 04, 2019 6:22 pm

Budući je uređaj stajao neko vrijeme a da ga uopće nisam ozbiljnije uključivao osim ono "radi - ne radi" :), malo me crv kopkao da vidim ima li tu štogod više od radi - ne radi ...

Na brzaka je pao i vrlo jednostavan refreš.
Nije puno trebalo. Tek je preventivno zamijenjeno nekoliko kondenzatora i izmjerena je gumica za zamjenu.
Gumica je praktički OK ali zamijeniti ću je da se dobije maksimalna funkcionalnost.
Glava je u savršenom stanju pa tu nije trebalo ništa previše dirati.
Uostalom, slika govori kao 1000 riječi:
Ovo je stanje fco netom otvoreno.
Nema prašine (???), nema oksida i sve izgleda nakon 46 godina praktički netaknuto.
Prema veličini i tipu motora te izuzetno robusnoj izradi sad mi je puno jasnije zašto su ga uspoređivali s reel-to-reel mašinama :)

Slika

Ono što mi nije jasno je zašto je odlična ispravna mašina u jako dobrom stanju završila u smeću ?
Najvjerojatnije jer ju je zamijenila neka nova, blještavija i poželjnija.
Ili, najvjerojatnije, jer joj je vrijeme "prošlo" s pojavom drugih medija.
Uglavnom, ide u MOJ hangar na policu jer ne vjerujem da će netko iz "krugova" biti zainteresiran za udomiteljstvo i čuvanje :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la tom_hifi » Pon kol 05, 2019 6:59 am

Ovo odlično izgleda. Baš sam nedavno jednog Pioneer kazetaša složio, gumice su ošle skroz, ali ne ostavlja mi takav dojam kao ovaj Akai. Baš izgleda bezvremenski i odlično.

Super ulov.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la tubeman » Pon kol 05, 2019 10:24 am

Istina.
U svoj svojoj jednostavnosti izgleda u najmanju ruku otmjeno :)
Ima ih još ponešto sličnih (položenih) i pokušavam se natjerati da ih predvidim za obnovu ali vrijeme je presudan faktor.
Onih "klasičnog" oblika je pun hangar i praktički sam odustao od velikih radova, ali tko zna... ;)
Trenutno pokušavam raditi na dva povelika krampa ali stalno nešto iskače i ometa :)
Ovi malci mi dođu za opuštanje :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la pamook » Pon kol 05, 2019 11:14 am

:oops: je li jedan od povelikih krampova moguce poznat široj javnosti od davnina :shifty: :romance-heartspink: ? Pitam za prijatelja :mrgreen:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la tubeman » Pon kol 05, 2019 12:02 pm

aE
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AKAI GXC-36D KASETOFON

PostPostao/la pamook » Pon kol 05, 2019 7:07 pm

:lol: :lol: :lol:

ne pušćaj g. Precjednika samog u podrum, black beauty je u opasnosti :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:romance-grouphug:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju