PIONEER CT-F7272 KASETOFON

PIONEER CT-F7272 KASETOFON

PostPostao/la tubeman » Ned stu 19, 2023 2:05 pm

PIONEER CT-F7272: kasetofon iz 1977. godine.
Funkcionalno sličan opisanom CT-F700 modelu al izgledom manje raskošan :)
Ima jedan motor, dvije glave, frekventni raspon 30-15000 H (FeCr - type I i II) ili 30-17.000 Hz (CrO2 - type III)
Za razliku od CT-F700 ima fiksni bias i nema treći instrument, ali zato ima "dušu" :)
Klasičan izgled s vrlo lako upravljivim mehaničkim tipkama i drvenom kutijom.
Sistem za zatvaranje kasete je neuobičajen ali vrlo zabavan.
Dolby utišavač šuma je B tipa (napredniji od standardno Dolby NR ugrađivanog u velikoj većini ostalih kasetofona).
Zbog drvene kutije je dva cm širi od "standarda" i težak je zdravih 9 kila.

Došao je prije 4-5 godina kao "ispravan" ali "malo zavlači.... ;)
Tako je i bilo, ali osim zavlačenja nije vrtio traku naprijed i natrag.
Dobro je što je barem glava za snimanje/reprodukciju u savršenom stanju.
Zato je završio u "čistilištu" gdje uređaji čekaju na red po nepoznatom kriteriju, odnosno, "Kak mi puhne" :)
Zadnih dana su me "zavatili" kasetofoni pa je s police skinut i ovaj.

Mehanički je drukčiji od CT-F700. Dosta je kompliciraniji i ima više gumica, tarnih pogona i ostalih điđa.
Veliki solenoid pomaže eleganciji i mekoći upravljanja tipkama.
Srećom, mehanika kao takva izgleda dobro i nema tragova pohabanosti za razliku od silnih gumica i, naravno, remena.
Kao i puno ostalih Pioneera iz tog doba reparabilnost je katastrofalna. Sve je nagurano, nedostupno, fiksirano a žice su kratke i ima ih puno :)

Slika
Slika
Slika

Remena i gumica se našlo ali tarne gumice (koje se,naravno, kao takve ne mogu nigdje nabaviti) će trebati napraviti.
Postojeće su se okamenile i unatoč ispravnoj dimenziji ne funkcioniraju jer proklizavaju.
Ona za "rikverc" je k tomu i puknuta.
Odmah sam zamijenio podosta elektrolitskih kondenzatora i obavio potrebne "higijeničarske radove".
Tamo gdje se moglo, elektrolitski vezni kondenzatori su zamijenjeni za folijske.

Slika
Slika

Na žalost, danas više nemam vremena za nastavak pa će uređaj pričekati raskopan koji dan ili tko zna koliko...
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost