SOUND CARRIER EL34

SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la tubeman » Čet vel 08, 2024 11:32 pm

Praktički i on spada u ovu rubriku jer ima i poneku godinu na leđima.
Znam da na forumu ima puno kritičara autora ovog uređaja ali ovaj uradak će ih sigurno bar malo utišati :)

Pojačalo je prilično standardnog koncepta koji nikad ne omane.
ECC83 na ulazu, 12AU7 long tail okretač faze i par EL34.
Budući pojačalo radi s anodnim naponom od 600 V razvija i podosta snage.

Na stol je stiglo "bolesno" - jedan kanal je probrujao i riknuo :)
Riknuo je zbog onog jedinog ozbiljnog razloga koji bih ja spomenuo.
Osim filtracijskog lanca koji je vrlo bogato dimenzioniran i kapacitetom i kvalitetom, ostali VN kondenzatori u krugu predpojačala i okretača su, blago rečeno, promašeni :(
Kondenzatori su (neću spominjati firmu) iz kategorije "jeftilen" i rade solidno kad ih ne ugrožava napon. Osobno ih izbjegavam u VN sklopovima u širokom luku.
On ovdje i nije bio previsok ali pokleknuli su. Raspali su se iznutra.
Zbog toga se nije niti mogla regulirati struja mirovanja (fiksni prednapon) pa je sve stalo.
Srećom, cijevi su dosta solidne i to im nimalo nije naštetilo.

Kad sam otvorio uređaj, kosa mi se digla na glavi jer je pojačalo napravljeno na štampanoj ploči i na prvi pogled je izgledalo da će trebati totalna rasturačina da se dođe do bilo čega.
Ali, autor je dobro promislio cijelu stvar i nakon odšarafljivanja četiri M3 matice na uglovima sve se lijepo odklopilo :dance: :clap:
Dalje je sve bila brza rutina.

Pojačalo je odradilo prekonoćni test bez problema i na kraju sam napravio konačno podešavanje i mjerenje gdje se sve vidi:
Izobličenja ispod 0,1%, frekventni raspon je unutar 1 dB do 60 kHz a unutar 3 dB do 80 kHz i to be razlike radi li se o 1 ili 10W.
Više nisam navijao (a s lakoćom postiže pedesetak+).
Zaboravio sam uslikati "četvrtke" ali i one su jako dobre.

Slika
Slika
Slika
Slika

Kako sve to zvuči?
Jako dobro. Mantra "nema šuma i bruma" se ne treba ni spominjati :)
Zvuk je vrlo čist i definiran, čak na mojim rezervnim malim zvučnicima iz petog ešalona.
Kutija je profesionalno napravljena i osobno nemam nikakvih primjedaba.
Pogotovo jer znam da autor (kao i ja ;) ) ne voli dvaput raditi istu stvar pa mi je to simpatičnije.

To "dvaput" se ovdje odnosi na to da su veze na ploči (prije nagrizanja, naravno ;) ) iscrtane ručno, ali vrlo dobro i razumljivo.
Unatoč tomu nema problematičnih masa i "petlji". Bar se ne čuju :) :)
Uostalom, kao i kod velike većine njegovih uređaja koji su iz bilo kojeg razloga bili kod mene, abilo ih je...
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Bepone » Pet vel 09, 2024 10:38 am

kako vreme gre napred, ne znas koji je bio veci fuser na ovim prostorima :occasion-partyblower: :animals-chickencatch:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet vel 09, 2024 11:40 am

PCB bome dobro izgleda. Ne vidim znakove grijanja. Jel znaš da li je to neki primjerak novije proizvodnje ili relativno staro? Također onaj plavi/ljubičasti signalni kabel mi je poznat, nigdje ga nisam vidio da se može kupiti na metre ali nekakav jaaaaako sličan sam davno kupio kao već složeni RCA kabel koji se prodavao kao "monacor".
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Zmajz » Pet vel 09, 2024 1:46 pm

Izlazni transvestiti izgledaju vrlo doro, vjerojatno se tada više trudio.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la cappucino » Pet vel 09, 2024 2:09 pm

Bepone napisao:kako vreme gre napred, ne znas koji je bio veci fuser na ovim prostorima :occasion-partyblower: :animals-chickencatch:

Zmaj me preduhitrio.
Da da Bepo. Poglej izlazne . nije sve tako sivo.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1617
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Edison » Pet vel 09, 2024 2:45 pm

Zmajz napisao:Izlazni transvestiti izgledaju vrlo doro, vjerojatno se tada više trudio.


:lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Edison » Pet vel 09, 2024 2:48 pm

Bepone napisao:kako vreme gre napred, ne znas koji je bio veci fuser na ovim prostorima :occasion-partyblower: :animals-chickencatch:


Kad b svi ovako fusali ;)

"Izobličenja ispod 0,1%, frekventni raspon je unutar 1 dB do 60 kHz a unutar 3 dB do 80 kHz i to be razlike radi li se o 1 ili 10W."
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Bepone » Pet vel 09, 2024 3:19 pm

pa ca ne vidite koji je to poluproizvod?

cipoteka dijelovi, raspadaju se kondici, a i frekventna karakteristika nije ravna, pad vec od 5 kHz to mu je valjda "trademark", :lol: :lol:

a jos cekaj da stavimo i cijenu, koja je ono bila 20.000 kn...ljudi su se ubijali u redu za to. .. za 3000 Eura ca god kupis je bolje od ovega// dodajmo i to da je zabranjeno stavljat na trziste pojacala bez atesta i oznaka (naravno kako bi balkanci to znali)..

kao ca sam napisao bilo ih je jos na ovim prostorima, mislim da je skoro svaki (90%), cisti balkan.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Bepone » Pet vel 09, 2024 3:24 pm

cappucino napisao:
Bepone napisao:kako vreme gre napred, ne znas koji je bio veci fuser na ovim prostorima :occasion-partyblower: :animals-chickencatch:

Zmaj me preduhitrio.
Da da Bepo. Poglej izlazne . nije sve tako sivo.

ke veze to ima, ca znas karakteristike lima? c jezgre su se proizvoile za 50Hz mrezni trafi i prigusnice uglavnom..na sakemu otpadu ih je.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la tubeman » Pet vel 09, 2024 8:31 pm

Khadgar2007 napisao:PCB bome dobro izgleda. Ne vidim znakove grijanja. Jel znaš da li je to neki primjerak novije proizvodnje ili relativno staro? Također onaj plavi/ljubičasti signalni kabel mi je poznat, nigdje ga nisam vidio da se može kupiti na metre ali nekakav jaaaaako sličan sam davno kupio kao već složeni RCA kabel koji se prodavao kao "monacor".


Mislim da kabel nema nikakve oznake ali na izgled djeluje vrlo solidno.

Inače jaako sličan je na donjoj slici.
Radi se o Klotz kablu.
Ovaj je simetričan ali postoji i asimetrični.
Klotz spada u vrlo kvalitetne proizvođače mada i tu postoji više "gradacija" koje prati i cijena.
Ne najskuplji (cca 6 eura/m) sam nabavio nedavno i moram priznati da je jako dobar.
Da sad ne naslikavam sve vrste žica iz šupe, na slici su restli takvoga Klotza (plavi) i Taskera (crni) koji je isto dobar.
Na izgled, vrsti i načinu moatanja opleta i ponašanju centralne žice izgledani vrlo slično ali jezičac vage je ipak okrenut na Klotz.

Takve "debele" žice se koriste uglavnom za stage i za profi namjene gdje je osim kvalitete same žice jako važna i mehanička izdržljivost.
Negdje bi trebalo biti još dosta toga iz vremena kad smo ožičavali instalacije za neke naše uređaje na lokalnim radijima, ali tko zna gdje je to "arhivirano".
Sjećam se da je samo na RVG-u toga otišlo skoro 200 metara.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost