How to: 807 tube socket conversion to octal

ON TOPIC forum. sav off topic biti će premješten

How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la Dean » Pet ožu 10, 2017 10:22 pm

Oduševljen zvukom 807-mice, odlučio sam probati Davorinov savjet i unaprijediti zvuk koji ta lampa može dati. U jednom postu u temi Air-807, spomenuo je da bi se 807-mica mogla sonično unaprijediti kada bi se G3 spojila preko 100 ohma/2W na anodu.
Problem je u tome (kao što znate), da su katoda i G3 zajedno spojene, pa se to ne može napraviti.
G3 kod 807 i nije prava G3, već je to svojevrstan "reflektor". Nije mrežica kao G1 i G2, nego je "plate".
Ipak, neki su proizvođači ostavili mogučnost da se Katoda i G3 mogu odvojiti, pa su je spojili u podnožju, izvan balona.
Imam 20-tak raznih 807-mica, pa sam krenuo od najjeftinijih da naučim iz vlastitog primjera kako to napraviti.
Tražio sam po net-u, ali nisam uspio naći ni kako to napraviti, a ni kako prepoznati izvode na lampi. Kontaktirao sam Davorina, da mi približi riješenje tog problema. Kako je prošlo dosta vremena od kada je on to radio, nije mi baš "servirao" rješenje na stol.

Jako sam mu zahvalan zbog toga.....

Pa krenimo....

Skidanje baze sa "ruskinje".

Pumpicom se izvuče rastopljeni tinol sa izvoda. Kako su gotovo uvijek izvodi priljubljeni na jednoj stranipina, nakon hlađenja, špicom sam odvojio i pomaknuo u centar žičice. Kada su bile slobodne, malo sam rasklimao bazu. Pažljivo i uspio. Nakon nekog vremena, baza je popustila i uspio sam odvojiti balon od baze...


807 tube convert - 1.jpg


Ok, imam izvode...Što sad? Kako znati koji izvod je što?
Zbog konstrukcije lampe, nisam baš uspio vidjeti i prepoznati izvode. Netko vjerojatno bi, ali ja ne...

807 tube convert - 2.jpg


Platila je glavom...


807 tube convert - 4.jpg


Na slici se ljepo vide: (iznutra prema van), grijač, katoda, G1, G2 i reflektori (usmjerivači) iliti G3 .
Anodu sam skinuo...

807 tube convert - 6.jpg


... No bar smo došli do nekih zaključaka..

807 tube convert - 5.jpg



Fali jedna žica, znači da su G3 i katoda spojene u balonu. Što se i vidi na zadnjoj slici.
Ispod liskunana na desnoj strani, vidi se mali tamni limić kako je punktiran na katodu. (vrit) znači niš od toga....


..nastavak pišem.....
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la Dean » Pet ožu 10, 2017 10:32 pm

Bio sam razočaran, ali nisam se dao...
Kopao sam i proučavao druge lampe...
Neke od njih...

807 tube convert - 8.jpg


807 tube convert - 9.jpg


807 tube convert - 10.jpg


807 tube convert - 11.jpg


Kako se ono veli... "Treba znati što gledaš, pa ćeš vidjeti" (starokineskaposlovicakojusamupravoizmislio)

Pogledajte zadnju sliku...
prebrojite izvode u staklu...
Ima ih 9. To je to.

.......... Misterij 9. izvoda......

Deveta žica je dokaz (po mojemu) da je izvod od katode doveden do baze stakla, a time vjerojatno i van balona. Kod one ruskinje, spoj katode i G3, bio je skroz gore ispod liskuna.
Pregledao sam i ostale lampe koje imam doma i usprkos različitim konstrukcijama, sad sam vidio što tražim; 9. izvod!

S ovom lampicom otvaramo sljedeće poglavlje...

807 tube convert - 15.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la Dean » Pet ožu 10, 2017 10:39 pm

Ova je bila "žrtveno janje".
Naime, pokušao sam je rastaviti na način kao i ruskinju, ali frišku figu...
Kod razdvajanja baze i balona, popustio je slabiji...

807 tube convert - 12.jpg


Ali.....

bar sam nacrtao raspored izvoda kako bi i Vama bilo lakše :D

807 tube convert - 14.jpg


Ajdmo onda opet, ali ovaj puta pažljivo....
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la Dean » Pet ožu 10, 2017 10:47 pm

Ukratko:
Ponovljeni prikaz skidanja (uspješnog) baze...


807 tube convert - 16.jpg


Orginalni RCA stalak:

807 tube convert - 17.jpg


807 tube convert - 18.jpg


807 tube convert - 19.jpg


807 tube convert - 20.jpg


807 tube convert - 21.jpg


807 tube convert - 22.jpg


807 tube convert - 23.jpg


807 tube convert - 24.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la pamook » Pet ožu 10, 2017 10:49 pm

...koliko se sjecam, Davorin je to radio na 5933 verziji, moguce je bilo lakse odvojiti podnozje sa balona.... ali u svakom slucaju, prati se, prati i smislja strategija :D

Siemens-ica dakle nije u igri :think: ...

koje su ove ostale sto su isto ispale iz igre (pitam jer imam nesto Siemens, Mullard i SEL Lorenz) ?

muy bien, muy bien!
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la Dean » Pet ožu 10, 2017 10:54 pm

Otprašena:

807 tube convert - 25.jpg


Ovako to izgleda u stvari...

807 tube convert - 26.jpg


Odluka je pala ( It iz lođikal)

807 tube convert - 27.jpg


S ovim sam već radio, pa zašto ne opet?...

807 tube convert - 28.jpg


Ružnjikavo, ali potrebno...

807 tube convert - 29.jpg


Evo je ! Obrisana i zalemljena...

807 tube convert - 30.jpg



807 tube convert - 31.jpg


I sad tako nekoliko puta !

Ali sad će biti lakše, POSTOJI TUTORIJAL ! :dance:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la davidbraco » Pet ožu 10, 2017 11:34 pm

DO JAJA !!!
Ovo je fakat volja.
Nego pojasni što ćeš dobiti tom modifikacijom u praksi.
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la davorin » Pet ožu 10, 2017 11:52 pm

pamook napisao:...koliko se sjecam, Davorin je to radio na 5933 verziji, moguce je bilo lakse odvojiti podnozje sa balona.... ali u svakom slucaju, prati se, prati i smislja strategija :D

Siemens-ica dakle nije u igri :think: ...

koje su ove ostale sto su isto ispale iz igre (pitam jer imam nesto Siemens, Mullard i SEL Lorenz) ?

muy bien, muy bien!

Mislim da se kod 5933 ne može spojiti posebno G3 jer je spojena unutar balona kod svih varijanti!
5933 sam relativno lako skidao sa baze (također uz pomoć reznog brusa i PROXON-a!), ali one su izvodima sve spojene preko staklenog "tanjurića" ("glass wafer", a ne preko "shoulder shaper"-a kao kod običnih sijalica; novija varijanta elektronki!) i njima se ne može odvojiti G3 od katode. Njima sam skidao UX-5 bazu i montirao ih na OKTAL bazu jer nisam imao UX-5 podnožja, a oktal podnožja je bilo za kupiti i u običnim domaćim dućanima elektromaterijala (podnožje za relee!).
G3 je moguće odvojiti od katode samo kod starijih varijanti 807-ica i QE06/50, a izgleda i nekih starijih ruskih 6P7S (koje su zapravo ruska varijanta američke 6BG6G sa oktal podnožjem i po unutrašnjoj mehaničkoj izvedbi i karakteristikama kopija ranih varijanti 807-ice).
Kod svih izvornih američkih varijanti elektronki 6BG6G i 6BG6GA su katoda i G3 spojene unutar balona, bez obzira na starost elektronke i godinu proizvodnje. To navodi na zaključak da su ruske 6P7S u početku proizvodnje bile zapravo preimenovane 807-ice montirane na OKTAL bazu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la davorin » Sub ožu 11, 2017 12:00 am

davidbraco napisao:DO JAJA !!!
Ovo je fakat volja.
Nego pojasni što ćeš dobiti tom modifikacijom u praksi.

Modifikacijom se dobije nešto veća strmina elektronke i nešto manji unutrašnji otpor, a smanji se i mogućnost preskoka iskre ("Flash") unutar balona između G2 i G3 te se time poveća maksimalni dozvoljeni napon napajanja 807-ice u triodnom spoju.
Dodatni dobitak je bolja kontrola istitravanja zavojnica/membrana zvučnika kod jačih amplituda niskih frekvencija pri reprodukciji. Također se smanjuje i potrebni pobudni napon za punu snagu, a time su niža izobličenja pobudnog stupnja.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: How to: 807 tube socket conversion to octal

PostPostao/la Dean » Sub ožu 11, 2017 1:39 am

davorin napisao:
davidbraco napisao:DO JAJA !!!
Ovo je fakat volja.
Nego pojasni što ćeš dobiti tom modifikacijom u praksi.

Modifikacijom se dobije nešto veća strmina elektronke i nešto manji unutrašnji otpor, a smanji se i mogućnost preskoka iskre ("Flash") unutar balona između G2 i G3 te se time poveća maksimalni dozvoljeni napon napajanja 807-ice u triodnom spoju.
Dodatni dobitak je bolja kontrola istitravanja zavojnica/membrana zvučnika kod jačih amplituda niskih frekvencija pri reprodukciji. Također se smanjuje i potrebni pobudni napon za punu snagu, a time su niža izobličenja pobudnog stupnja.


Uze mi riječ iz usta ! :D
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Sljedeće

Vrati se na: Tutoriali

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju