konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

ON TOPIC forum. sav off topic biti će premješten

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la Bepone » Čet ožu 26, 2020 3:03 pm

Pao Pepeo napisao:Mislim da bi kasnije oni furnir pticiji javor dobro pasao


ca ne bi bilo bolje s vapnom i valjkom pasat jedan-dva djira?? :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 30, 2020 7:37 am

Bepone, pomoću kojeg programa generiraš ove .frd i .zma fajlove za drivere koje nisi u mogućnosti sam izmjeriti?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la SaWa » Pon ožu 30, 2020 9:43 am

tom_hifi napisao:Bepone, pomoću kojeg programa generiraš ove .frd i .zma fajlove za drivere koje nisi u mogućnosti sam izmjeriti?



Imaš ovdje izvor fajlova..http://www.rjbaudio.com/Audiofiles/Driv ... files.html

A možeš i sam napraviti.. https://www.google.com/amp/s/toidsdiyau ... racer/amp/
SaWa
 
Postovi: 1485
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la Bepone » Pon ožu 30, 2020 10:04 am

tom_hifi napisao:Bepone, pomoću kojeg programa generiraš ove .frd i .zma fajlove za drivere koje nisi u mogućnosti sam izmjeriti?

ejla ja koristim Vituix CAD, od jednog finca, oni su ozbiljni 8-) stavio sam video na pocetku ove teme..mores snjime svasta delat

bitno je naglasit da vecina proizvodjaca osim SEAS-a daju mjerenja na IEC baffleu koji za nas ne znaci puno..jer mi ne ugradjujemo zvucnike u ravne ploce nego u kutiju!
Seas daje mjerenja u kutiji pa odmah mores vidjet koliki ti je pad bassa, baffle step ..
kod ostalih napravis kutiju pa se razocaras,zvuci tanko, pa moras opet mjerit, pa prilagodjavat skretnicu pa tako dalje i tako dalje..gubis 3 koraka u postupku u odnosu na Seas

plus kako kaze sawa puno njih je vec odradilo
inace najbolje je napravit kutiju i izmjerit ponasanje drivera u toj kutiji, i onda to ubacit, imas prava mjerenja tocno na svojoj kutiji i onda podesavaas skretnicu..uspjeh ne moze izostat
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 30, 2020 10:56 am

Bepone napisao:
tom_hifi napisao:Bepone, pomoću kojeg programa generiraš ove .frd i .zma fajlove za drivere koje nisi u mogućnosti sam izmjeriti?

ejla ja koristim Vituix CAD, od jednog finca, oni su ozbiljni 8-) stavio sam video na pocetku ove teme..mores snjime svasta delat

bitno je naglasit da vecina proizvodjaca osim SEAS-a daju mjerenja na IEC baffleu koji za nas ne znaci puno..jer mi ne ugradjujemo zvucnike u ravne ploce nego u kutiju!
Seas daje mjerenja u kutiji pa odmah mores vidjet koliki ti je pad bassa, baffle step ..
kod ostalih napravis kutiju pa se razocaras,zvuci tanko, pa moras opet mjerit, pa prilagodjavat skretnicu pa tako dalje i tako dalje..gubis 3 koraka u postupku u odnosu na Seas

plus kako kaze sawa puno njih je vec odradilo
inace najbolje je napravit kutiju i izmjerit ponasanje drivera u toj kutiji, i onda to ubacit, imas prava mjerenja tocno na svojoj kutiji i onda podesavaas skretnicu..uspjeh ne moze izostat


Znaci, kad prođe kriza, moram i mikrofon nabaviti. :mrgreen:

Volio bih fine tuning svojih mini monitora napraviti.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la SaWa » Pon ožu 30, 2020 11:07 am

Kad smo kod toga,ja planiram ovaj uzeti..https://www.muziker.hr/behringer-ecm-80 ... microphone
SaWa
 
Postovi: 1485
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 30, 2020 11:18 am

SaWa napisao:Kad smo kod toga,ja planiram ovaj uzeti..https://www.muziker.hr/behringer-ecm-80 ... microphone" target="_blank


Mrak! Nije to skupo.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la Bepone » Pon ožu 30, 2020 1:05 pm

to iman i ja, za veci level trebalo bi ga kalibrirat nekamo na nekom zavodu za akustiku da se vidi koliko grijesi! moj negdje ispod 100Hz laze za dBi pol a isto tako preko 10kHz..
kad se usporedi sa nekom referencom, i dobiju razlike po frekvencijama koliko mic grijesi, dobije se novi referentni mikrofon! i to za male pare 8-)

nas ionako najvise zanimaju srednji dijelovi ,a ne ekstremi, od 500 /1kHz do 5kHz, tu gdje je uho najosjetljivije.. tu i bez kalibracije ima ravan graf
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la Bepone » Pon ožu 30, 2020 1:14 pm

tom_hifi napisao:Volio bih fine tuning svojih mini monitora napraviti.

za to odvojis zice zvucnika i spajas ih direktno na amp klase D ili tranzistorac...na malu snagu i mjeris na travnjaku bez buke -vecer (otvoreni prostor bez refleksija koji je najbolji, drugi najbolji DIY akusticki prostor je vrh nebodera)
postavis mic ispred kutije u jedan polozaj i ne diras nista vise;
1. mjerenje basa
2. mjerenje visokog (direktno bez kondica bez obzira da ce neki mislit da je to krivo, na maloj snazi ne bude nista ni ampu ni zvucniku)
3. mjerenje 1+2 u paraleli, ukupni graf

sa ta tri mjerenja ides u simulator

a) nadjes akusticki offset zvucnika sa 1+2 mjerenjem
b) podesis bass koliko je nazad od visokotonca /jer on to i je ako visokotonac nije ufrezan duboko, akusticki centar

sa pravilno insertiranim ofsetom, mores krenut simulirat skretnicu i biti ces 1dB+- od pravih rezultata, ca je veliki + jer nisi niti jedan element ni kupio ni zalemio.. recimo hoces provjerit rezultat, zalemis skretnicu i vratis se na travnjak po noci, opalis 10tak mjerenja i onda fino tjuniras, podesis opet.
kad si na miru sa frekventnom karakteristikom, mores pocet kupovat nabavljat skupe komponente...
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: konstrukcija zvucnika u moderno vrijeme

PostPostao/la Bepone » Sri tra 01, 2020 8:01 pm

Visaton bg20 se preselio u ozbiljniji projekat, u nikad zavrsenu transmisiju radi x razloga , koju je dean napravio jos 2011..
56.jpg

Monacorov waveguide koji ide na tu kutiju treba pripasati na Seas visookotonac a tu ce trebat neke kerefeke izvodit sa adapterom i videt ako ce uspjet.. kad rupa vec diktira tocno taj waveguide... iducih 7 mjeseci znaci cu se posvetiti tom adapteru :lol: :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tutoriali

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju