Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

ON TOPIC forum. sav off topic biti će premješten

Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Zmajz » Ned ožu 26, 2023 12:46 pm

Daklem, jeli tkogod provjeravao stabilnost naše lijepe mrežne frekvencije od 50 Hz što je vrlo bitno za gramofone koji koriste AC pogonske agregate (kak to moćno zvuči: pogonski agregat!)? Koliko se može pouzdati u stabilnost iste??
Pitam za prijatelja :mrgreen:
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned ožu 26, 2023 1:15 pm

Jel to Maria muči stabilnost frekvencije? :lol: Složim mu ja napajanje za AC motor. :ugeek:

Ja nisam, u labosu me to ne brine, imam onu DD Aiwu, a kod kuće ionako nemam neki sistem pa mi je dovoljno ono što mreža daje. Ovo bi baš bilo pitanje za Maltusa on je tu glavna faca za takve stvari koliko mrežna frekvencija odstupa(smije odstupati) od nazivne.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Edison » Ned ožu 26, 2023 4:42 pm

Zmajz napisao:Daklem, jeli tkogod provjeravao stabilnost naše lijepe mrežne frekvencije od 50 Hz


Nisam bas strucnjak za to podrucje, ali kad god sam mjerio bilo je 50,0 Hz. Ne 50,1 ili 44,9, nego 50,0 svaki put. Na faxu smo imali jedan stari frekvencmetar samo za mreznu frekvenciju. Ni taj se nikad nije pomakao s 50Hz. Imao je neke kotve koje su vibrirale i uvijek je skakutala kotva na 50 Hz.

Mislim da je frekvencija mreze od 50 Hz jedna od najstabilnijih velicina koje obicno mjerimo u mrezi. Cijeli energetski sustav radi na 50 Hz. Svi generatori u sustavu ne mogu se prikljuciti u sustav dok ne postignu stabilnih 50 Hz, i onda jedan drugog drze na toj frekvenciji i ne dopustaju odstupanja. Kad bi bilo odstupanja raspao bi se energetski sustav, a radi se prakticno o cijeloj Europi. Bar tako ja na to gledam. No oni koji su radili na tim sustavima sigurno znaju bolje...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Zmajz » Ned ožu 26, 2023 5:47 pm

Radi se o tome da se moje iskustvo poklapa sa Edisonovim, 37 godina frekvencmetar mreže u firmi je uvujek bio na 50Hz bez odstupanja ali reko' možda nije dovoljno precizan...
Stoga mi nije jasno zažto rulja (veliki dio) inzistira na DC motorima za gremove koji su basnoslovno skupi (Maxxon ide 150€ pa do neba) plus neki regulatori napajanja tipa Valhala (300€ uz malo sreće) i sl. kad ima AC motora za siću i ovise isključivo o frekvenciji... Da ne spominjem četkice u DC motorima koji su po defaultu glasniji...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Topolino » Ned ožu 26, 2023 7:09 pm

Mislim da nije problem u frekvenciji. Imali smo dosta problema sa prvim generacijama AC invertera na klimama van gradova zbog stalnog osciliranja napona. Zvucat cu malo neupuceno: Kako je regulirana brzina na AC motorima kod gramofona, naponom ili varijatorom?
Topolino
 
Postovi: 125
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Schultz » Ned ožu 26, 2023 7:25 pm

Jedna od najstabilnijih konstanti u elektroenergetskoj mreži je frekvencija. Sve oscilira, ide gore, dolje ali zbog sinhronizma elektrana, 50Hz je stabilno k'o puška. (Barem je bilo kada sam zadnji put gledao u Hidroelektrani Rijeka)
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Edison » Ned ožu 26, 2023 8:21 pm

Zmajz napisao:Stoga mi nije jasno zažto rulja (veliki dio) inzistira na DC motorima za gremove koji su basnoslovno skupi (Maxxon ide 150€ pa do neba) plus neki regulatori napajanja tipa Valhala (300€ uz malo sreće) i sl.


Ja kupio Maxxon Univerzal za manje od 20€ (od TBF-a)... :lol:

Ti motori su skupi jer idu u hi-fi, a to znaci manje serije, a i krajnji kupci najcesce imaju vise u novcaniku nego u glavi... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Zmajz » Ned ožu 26, 2023 8:31 pm

AC motori gramofona se vrte fiksnom brzinom, a promjena njihove brzine se vrši promjenom frekvencije, znači da postoji neki generator frekvencija (izvan motora), a promjena brzine vrtnje tanjura se vrši uglavnom mehanički (Lenco, Dual) i čini mi se da ima i još neki štos sa usporavanjem motora nekom vrstom kontra namotaja ili tako nekeko, nisam baš upućen (mislim da Thorens 124 i Garard 301/401 to rabe). Slično je i kod BLDC motora (moderni direkt drajv), iako su u osnovi DC, brzina im se regulira promjenom frekvencije u njihovom napajanju. Kod AC (sinhro) motora napon nema veze, dapače ili dakokoš, preporuča se često koristiti napon do 20% manji od naazivnog jer tad motor mirnije radi (kažu).
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Ivor » Ned ožu 26, 2023 11:33 pm

Trenutna frekvencija mreže ovdje se može stalno pratiti online.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Preciznost mrežne frekvencije 50Hz

PostPostao/la Master of disaster » Pon ožu 27, 2023 6:38 am

Edison napisao:
Zmajz napisao:Daklem, jeli tkogod provjeravao stabilnost naše lijepe mrežne frekvencije od 50 Hz


Nisam bas strucnjak za to podrucje, ali kad god sam mjerio bilo je 50,0 Hz. Ne 50,1 ili 44,9, nego 50,0 svaki put. Na faxu smo imali jedan stari frekvencmetar samo za mreznu frekvenciju. Ni taj se nikad nije pomakao s 50Hz. Imao je neke kotve koje su vibrirale i uvijek je skakutala kotva na 50 Hz.

Mislim da je frekvencija mreze od 50 Hz jedna od najstabilnijih velicina koje obicno mjerimo u mrezi. Cijeli energetski sustav radi na 50 Hz. Svi generatori u sustavu ne mogu se prikljuciti u sustav dok ne postignu stabilnih 50 Hz, i onda jedan drugog drze na toj frekvenciji i ne dopustaju odstupanja. Kad bi bilo odstupanja raspao bi se energetski sustav, a radi se prakticno o cijeloj Europi. Bar tako ja na to gledam. No oni koji su radili na tim sustavima sigurno znaju bolje...


Imam i ja takav, nekoliko puta sam probao mjeriti, ista situacija; stabilnih 50 Hz.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Sljedeće

Vrati se na: Tutoriali

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju