Uštimavanje FM tunera

Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la Zica » Sub sij 07, 2017 12:05 pm

Pozdrav,

Tražim nekoga dobre volje, iz Zagreba i okolice, da raspolaže opremom za uštimavanje FM tunera na vintage uređajima 70-ih.
Osciloskop bi se još našao, ali gdje god da pitam za FR signal generator u RTV servisima, dobijem negativan odgovor.

Zahvaljujem za bilo kakvu preporuku.
Zica
 
Postovi: 4
Pridružen: Uto stu 15, 2016 7:03 pm

Re: Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la ilimzn » Sub sij 07, 2017 6:29 pm

Sto tocno trebas ustimati?
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la Zica » Sub sij 07, 2017 9:40 pm

ilimzn napisao:Sto tocno trebas ustimati?



Trebam uštimati same FM tunere u receiverima koji trenutno ne rade baš najbolje kako bi trebalo.
Znači stari receiver, spašen iz smeća, popravljen i refresh-an.
Sada još fali "samo" dotjerati FM tuner.
Zica
 
Postovi: 4
Pridružen: Uto stu 15, 2016 7:03 pm

Re: Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la ilimzn » Ned sij 08, 2017 2:24 am

Dosta toga se da postelati 'na uho' ako su bas skroz rastimani ali treba znati proceduru, ali za neke stvari treba barem osciloskop.
Kriticna mjesta za postimavanje za koje treba instrumentarij da bi se slozilo stvarno kako treba (dakle, ne tek dovest iz katastrofe u radno stanje nego bas kako spada postimati):
- Tocnost pokazivaca jacine signala i centra tuninga
- Povezano s gornjim, minimum distorzije FM demodulatora (ovisi o tipu modulatora)
- Centar i sirina propusta medjufrekvencije (*)
- Pilot i separacija stereo dekodera
(*) Kod stupnjeva s keramickim filterima, treba provjeriti stanje filtera, znaju 'odlutati' i onda nema nego zamjena...

Za neke najosnovnije stvari se mozes izvuc s univerzalnim instrumentom (bilo bi dobro da pokazuje frekvenciju 19 ili 38kHz), treba locirati mjesto gdje se mjeri napon proporcionalan jacini signala, i dvije jake stanice, svaka na svojoj strani skale (po mogucnosti u prvoj i zadnjoj cetvrtini) za koju znas tocne frekvencije. Osim toga treba imati nemagnetske alate za postimati runer dio (pogotovo oprez s zavojnicama, ni slucajno ne rabiti metalne imbise i sl jer je JAKO lako razbiti feritne jezgre koje treba okretati). Neke stvari NE treba dirati, tipa FM diskriminatorski dio (naravno, podrazumijeva se shema...).
Ako zelis, mozes odabrati jedan primjerak koji zelis postimati i postati ovdje slike, pa mozemo korak po korak kroz osnovnu proceduru.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la Zica » Ned sij 08, 2017 10:36 am

ilimzn napisao:Dosta toga se da postelati 'na uho' ako su bas skroz rastimani ali treba znati proceduru, ali za neke stvari treba barem osciloskop.
Kriticna mjesta za postimavanje za koje treba instrumentarij da bi se slozilo stvarno kako treba (dakle, ne tek dovest iz katastrofe u radno stanje nego bas kako spada postimati):
- Tocnost pokazivaca jacine signala i centra tuninga
- Povezano s gornjim, minimum distorzije FM demodulatora (ovisi o tipu modulatora)
- Centar i sirina propusta medjufrekvencije (*)
- Pilot i separacija stereo dekodera
(*) Kod stupnjeva s keramickim filterima, treba provjeriti stanje filtera, znaju 'odlutati' i onda nema nego zamjena...

Za neke najosnovnije stvari se mozes izvuc s univerzalnim instrumentom (bilo bi dobro da pokazuje frekvenciju 19 ili 38kHz), treba locirati mjesto gdje se mjeri napon proporcionalan jacini signala, i dvije jake stanice, svaka na svojoj strani skale (po mogucnosti u prvoj i zadnjoj cetvrtini) za koju znas tocne frekvencije. Osim toga treba imati nemagnetske alate za postimati runer dio (pogotovo oprez s zavojnicama, ni slucajno ne rabiti metalne imbise i sl jer je JAKO lako razbiti feritne jezgre koje treba okretati). Neke stvari NE treba dirati, tipa FM diskriminatorski dio (naravno, podrazumijeva se shema...).
Ako zelis, mozes odabrati jedan primjerak koji zelis postimati i postati ovdje slike, pa mozemo korak po korak kroz osnovnu proceduru.


Hvala za detalje...

Sve sam ih ja već poštimavao "na uho", bez aparature koje nemam.
Od stanja da FM nije ništa lovio, neke sam pogodio bolje, neke lošije.
Sve sheme imam, sve procedure znam, ali sam u potrezi za nekim tko ima aparaturu i može ovo bolje napraviti od mene.
Imam i ne-metalni odvijač za feritne jezgre, kupljen zadnji primjerak u dučanu koji im je stajao već godinama :)
Zica
 
Postovi: 4
Pridružen: Uto stu 15, 2016 7:03 pm

Re: Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la pamook » Ned sij 08, 2017 10:43 am

...svejedno bi jedan foto-strip sa uputama od strane nekoga tko zna sto radi puno znacio kao osnova onima koji ne znaju, a upali su u lose drustvo i sad imaju potrebu postimati tuner s osnovnim alatom :mrgreen: ....
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Uštimavanje FM tunera

PostPostao/la Master of disaster » Ned sij 08, 2017 10:48 am

:snooty: A siguran am da ti majka svojevremeno govorila da se kloniš lošeg društva. Ccc Nisi mogao kao sva normalna djeca na nogomet. :doh:

:mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar


Vrati se na: Nabava dijelova

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju