ŽF 2014

Re: ŽF 2014

PostPostao/la ilimzn » Pon ruj 22, 2014 12:55 pm

Eto da se i ja javim...
U svakom slucaju, hvala ekipi iz Varazdina na jos jednom izuzetno ugodnom druzenju, a da ne spominjem popratne pojave u vidu raznih delicija :) sto je vec postalo tradicionalno. Nadam se da sam u razgovoru uspio pomoci nekima od sudionika s obzirom da ove godine nisam nista posebno donio, RED je bio tu tek usput s obzirom da j eu povratku isao nazad vlasniku.

@Midruzin, pojacalo je PP GU29 a ne SE 6S33S osim ako si mislio na nekog drugog Zeljka :)
Sto se tice zvucnika, ako su namjenjeni za montazu u auto, pogotovo kao zadnji zvucnici (sto u pravilu elipticni jesu), onda ce takvi zvucnici najbolje raditi u open baffle situaciji, ili u svakom slucaju jako velikoj zatvorenoj kutiji. Naime, njihovo je prirodno okruzenje s prednje strane kabina (koja ima tek koji kubicni metar) a sa straznje strane prtljaznik koji ima u pravili barem stotinjak litara volumena, a nerijetko i 2-3-4 puta vise, s time da nije zatvoren radi ventilacije. Pri deklaraciji donje granicne frekvencije proizvodjac ovo uzima u obzir. Zvucnik ce imati rezonantnu frekvenciju vrlo blisku donjoj granicnoj, i prilicno visok Q faktor, a istovremeno koristi cinjenicu da je kabina malen prostor koji radi toga pojacava bas odziv. U sobnim uvjetima ta pojava izostaje, no ostaju osnovni parametri, koji su ili za kutiju ogromnog volumena (dakle par stotina litara, bilo kompresija ili pasivni radijator) ili kutija s aperiodickim prigusenjem ili open baffle. Predlozio bi pokuse na liniji ovog zadnjeg. Kutija s aperiodickim prigusenjem je pokusaj glumljenja 'beskonacnog baffla' pomocu konacnog kojem je zvucni tlak emitiran sa zadnje strane prigusen sto sustavom labirinta sto apsorpcijom pomocu spuzve ili slicnog (koja mora biti propusna i rahla ali zato put zvuka mora biti jako dug kroz nju) - ovo su vrlo zahtjevne konstrukcije ovisne u velikoj mjeri i od geometrije kutije i od ispune, tako da predlazem radije open baffle. Bilo bi dobro izmjeriti rezonantnu frekvenciju tog drivera 'u zraku' (dakle bez kutije) za proracun dimenzija baffla, naime visok Q faktor znaci da postoji znacajno nadvisenje odziva pri rezonancije, koje se koristi kao kompenzacija pada odziva open baffla. Buduci da frekvencija na kojoj pocinje pad ovisi o dimenzijama baffla, pozeljno je znati koja je tocno rezonantna zvucnika kako bi se to moglo dobro upariti.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: ŽF 2014

PostPostao/la midruzin » Uto ruj 23, 2014 6:55 am

Ilimzn, hvala na kvalitetnom objašnjenju. Oprosti na greški, jer nisam dobro pogledao koje su cijevi u tvom RED ampu, a uživo nisam nikad vidio ni 6S33S, a ni GU29, pa sam brzopleto donio krivi zaključak. Razočarali su me ti ovalni talijanski auto-zvučnici, koje sam jeftino rabljene kupio, jer su u autu imali dosta basa, a poslije čim se ih stavi u BR kutije, na većem prostoru taj bas se jednostavno izgubi. Probat ću ih na open bafflu, makar i samo na kartonu, pošto nemam dovoljno prostora u svojoj sobi za smještaj takvog tipa zvučnika. Problem mi je i što nemam čime izmjeriti rezonantnu frekvenciju zvučnika. Kako stalno volim eksperimentirati, ove eksperimentalne kombi kutije s pasivno-aktivnim bas-radijatorima sam napravio tako da mogu mijenjati prednje ploče s različitim tipovima zvučnika, mijenjati dužinu BR cijevi (kanalizacionih) njihovim jednostavnim utaknjivanjem različitih duljina i prebacivati pasivne radijatore s pasivnog na aktivan način rada. Imam još tri para različitih bas-srednjetonaca i dosta visokotonaca za isprobati, pa se ih nadam ugoditi uz malo sreće.
midruzin
 
Postovi: 236
Pridružen: Uto ožu 26, 2013 1:45 pm
Lokacija: Krapina

Re: ŽF 2014

PostPostao/la JAjaJA » Sub svi 09, 2015 10:41 pm

Triode fest je mrtav,živio Žarula fest!
Ja
JAjaJA
 
Postovi: 30
Pridružen: Uto kol 12, 2014 2:02 pm

Re: ŽF 2014

PostPostao/la zuzi » Ned svi 17, 2015 10:27 am

Predcednički ured
Priopćenje br.2/2015

S današnjim danom donosim ukaz sa zakonskom snagom za sve pridružene članove ŽKV da od danas pa na dalje imaju 100 dana za dovršetak bar jednog /od pedeset koji se vrte u glavama i po garažama,ormarima,sjenicama, kuhinjama i sl./ pod prijetnom isključivanja iz kluba i nailaska na zid predcednikove šutnje i tihog prosvjeda. Jedina mogućnost opoziva ukaza je umiljavanje Predcedniku u obliku slatkih ili slanih darova. Hobistički hardvare isključen.

Za Predcednika zuzi v.r.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: ŽF 2014

PostPostao/la Zmajz » Ned svi 17, 2015 11:46 am

Primljeno na znanje i ravnanje, g. Predcednik. Samo, kako se vratiti nazad u 2014.? ja sam već debelo zagazio u glib 2015. pa sad.....
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: ŽF 2014

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned svi 17, 2015 11:52 am

Zmajzu, od kada si ti član ŽKVa?
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: ŽF 2014

PostPostao/la Zmajz » Ned svi 17, 2015 12:13 pm

Pridruženi član. Uostalom, pročitaj Predcednikovu napomenu vezanu za umiljavanje......
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: ŽF 2014

PostPostao/la Edison » Ned svi 17, 2015 2:52 pm

Khadgar2007 napisao:Zmajzu, od kada si ti član ŽKVa?


Zmajz je pridruzeni clan iz dijaspore. Takvi clanovi postanu jako vazni kad su izbori... ;) :lol:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: ŽF 2014

PostPostao/la JAjaJA » Uto svi 19, 2015 9:56 am

Edison napisao:
Khadgar2007 napisao:Zmajzu, od kada si ti član ŽKVa?


Zmajz je pridruzeni clan iz dijaspore. Takvi clanovi postanu jako vazni kad su izbori... ;) :lol:

O kakovim crnim izborima je riječ?Naš Predcednik je vječan!
JAjaJA
 
Postovi: 30
Pridružen: Uto kol 12, 2014 2:02 pm

Re: ŽF 2014

PostPostao/la zuzi » Uto svi 19, 2015 10:20 am

Nakon ovakve podrške i razumijevanja stvari, molim ideološkog da otvori kutiju sa jezgrama i prihvati se rada. Tako će Predcednik uživati u tuđem radu, jer je u krajnjoj liniji tuđi rad stvorio gospodina.
Inače ljubazno molim svekoliko administrativno pučanstvo ovog foruma da "prešalta" godinu jer smo prošli fest uspješno odradili i iza nas je. Sad nas u petnaestoj očekuju nove radne pobjede, sve u smislu mojih posljednjih ukaza. :clap:
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Prethodni

Vrati se na: Žarula fest

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost