Music Man 2100-150 servis

Music Man 2100-150 servis

PostPostao/la davorin » Pon lip 22, 2015 3:37 pm

Došao mi je na servis interesantan model pojačala (za gitaru) firme "MUSIC MAN -model 2100-150".
Znimljiv je jer se radi o hibridnom pojačalu od 150W izlazne snage gdje je suprotno od uobičajene prakse, ulazni i pogonski dio poluvodički, a samo izlazni dio sa elektronkama.
Iako nigdje nije naveden takav podatak, u ovom pojačalu rade vrlo trajno i stabilno elektronke 6L6GC na anodnom naponu od ~700V!
NOS-elektronke 6L6GC nemaju s tim anodnim naponom nikakvih problema (iako je u podacima različitih firmi maksimalni napon na anodi elektronke 6L6GC deklariran sa 500V!), a bez problema rade i novi tipovi 6L6GC firmi "SVETLANA" i "JJ".
Uobičajena zamjena izlaznih elektronki, podešavanje mirne struje (BIAS-a), ovaj puta je nadopunjena i zamjenom elektrolitskih kondenzatora u visokom naponu (100uF/450V), čišćenjem/pranjem/zamjenom potenciometara i isprobavanjem u više-satnom radu pod velim opterečenjem.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Music Man 2100-150 servis

PostPostao/la davorin » Pon lip 22, 2015 6:29 pm

Završen je servis (vlasnik je inzistirao da ništa ne diram izvana!), a jedno od najjačih pojačala za gitaru sa elektronkama ikad napravljeno zvuči kao novo!
Elektronke, VN-elektroliti, neki potenciometri, 2 kondenzatora, neki vanjski vici i "pranje" nezamijenjenih potenciometara te proba od ~2 sata! Zvuk me vratio u kraj '70-ih i početak '80-ih, a iako nikad nisam osobno posebno volio takva hibridna pojačala, moram priznati da je "MUSIC MAN 2100-150" (ili popularni naziv " One fifty"!) izvrsno pojačalo!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Music Man 2100-150 servis

PostPostao/la davorin » Pet kol 07, 2015 11:04 pm

Pojačalo koje me iznenadilo odličnim zvukom je neki dan stiglo na popravak!
Bio sam iznenađen jer su bitni (i dotrajali!) dijelovi zamijenjeni prilikom nedavnog servisa, pa nisam očekivao tako skori "povratak"?!
Sve mi je postalo jasnije kad je vlasnik pojačala rekao da je svirao na otoku u mjestu koje nema mrežnog napona, a koristili su (band) agregat za napajanje svih uređaja! Velike varijacije napona sa agregata uzrokovane velikom razlikom potrošnje razglasa (digitalni) i tromošću automatike agregata su uzrokovale vrlo visoke napone u momentima kad bi nakon vrlo glasnih dionica naglo utišali ili potpuno prestali sa sviranjem.
Pregledom sam ustanovio da je na ploči predpojačala izgorila Zener-dioda koja je svojim kratkim spojem uzrokovala izgaranje nisko-naponskih namotaja u mrežnom trafu!
Iako je VN-namotaj, kao i namotaj za grijanje elektronki bio ispravan (trafo je radio, malo se više grijao u praznom hodu, ali ugrađeni termalni osigurač nije izbacivao!), morao sam skinuti i rastaviti trafo da nađem i popravim kvar.
Na moju nesreću nisko-naponski namotaj je bio odmah iznad primarnog, pa sam morao odmotati namotaj za grijanje (gornji) i VN-namotaj da dođem do izgorenog namotaja.
Primarni namotaj je bio ispravan, pa njega nisam morao namotavati, ali svi sekundarni namotaji su se morali ponovo namotati. Cijeli posao i nije tako zahtjevan, ali kako mi je trenutno u kvaru brojač na stroju za motanje transformatora, preostalo mi je samo da sve ručno namotam.
Iako VN-namotaj ima priličan broj zavoja, njega sam zapravo vrlo brzo namotao jer je korištena žica 0,50mmCuLak, koja se lijepo "slaže", nije debela i kruta, a sa druge strane nije pretanka i dobro ju vidim. Nisko-naponski namotaj je bio namotan sa žicom 0,25mmCuLak, koja se dosta teško "slaže" "na ruke", pa sam uzeo žicu 0,28mmCuLak koju i bolje vidim.
Najveći posao mi je zadao namotaj za grijanje elektronki koji se sastoji od bifilarnog namotaja 2 žice 0,90mmCuLak i koji mi je zadao puno muke iako ima samo 15 zavoja!
Sutra ću potražiti zamjenu za izgorenu ZENER-icu jer je danas već kasno i ne mogu niti isprobati pojačalo!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju