DB-30 za gitaru

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Ned tra 15, 2018 8:48 pm

Nakon duže stanke u izradi ovog pojačalao, zalemio sam danas sve sitne komponente, a transformatore i prigušnicu ću sutra.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Uto tra 17, 2018 1:13 pm

Trafoi i prigušnica montirani tek danas, a prvo uključenje, proba i mjerenja tek večeras (nadam se! :lol: ).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la DrFireBottle » Uto tra 17, 2018 7:35 pm

Ako vas mogu pitati gdje ste naručili ove aksijalne elektrolite?
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Uto tra 17, 2018 8:30 pm

Svi su iz Kine, ali nisu svi aksijalni (samo ovi od 22uF/450V koje kupujem zbog servisa tvorničkih pojačala iako su ~3 puta skuplji od jednakih radijalnih kondenzatora istog proizvođača!).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la DrFireBottle » Uto tra 17, 2018 9:02 pm

davorin napisao:Svi su iz Kine, ali nisu svi aksijalni (samo ovi od 22uF/450V koje kupujem zbog servisa tvorničkih pojačala iako su ~3 puta skuplji od jednakih radijalnih kondenzatora istog proizvođača!).



To sam primjetio... :(

https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... autifyAB=0" target="_blank

Stvarno ne-fer cijena u odnosu na ovo:

https://www.aliexpress.com/item/10PCS-H ... autifyAB=0" target="_blank

Ima li tome riješenja?
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la Edison » Uto tra 17, 2018 11:43 pm

DrFireBottle napisao:Ima li tome riješenja?


A ima, kao i za sve drugo. Samo je pitanje koliko ce tko biti zadovoljan rijesenjem.

Kad mi treba aksijalni kondenzator, a takvog trenutno nemam, ili ga treba narucivati po preskupoj cijeni, ja polegnem vertiklani. Na izvode zalemim crnu i crvenu zicu, i to buziram. Na tijelo kondenzatora stavim trakicu debele dvostrano ljepljive trake i zalijepim ga za podlogu, a onda ga jos stisnem plasticnom obujmicom. To i ljepljiva traka ga cvrsto drze na mjestu, a traka je debela i sluzi kao prigusivac vibracija. Uz malo truda ne ispadne lose.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Sri tra 18, 2018 6:55 am

Edison je opisao bolji i ljepši način učvršćenja kondenzatora na šasiju, ali dobro drži ljepilo (Neostik, Bison, Teleol,itd.) koje se inače koristi i u perilicama rublja za ljepljenje brtvenih guma (i kod grijača vode, dakle ne smetaju mu umjereno povišene temperature!). To što se kondenzator ne može naknadno lako zamijeniti i nije neki problem jer kad dođe do stvarne potrebe za mijenjanjem VN-elektrolita on i tako ide u smeće nakon zamjene i smije se slobodno grubo ukloniti kliještima u dijelovima! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la DrFireBottle » Sri tra 18, 2018 8:28 am

Edison napisao:
DrFireBottle napisao:Ima li tome riješenja?


A ima, kao i za sve drugo. Samo je pitanje koliko ce tko biti zadovoljan rijesenjem.

Kad mi treba aksijalni kondenzator, a takvog trenutno nemam, ili ga treba narucivati po preskupoj cijeni, ja polegnem vertiklani. Na izvode zalemim crnu i crvenu zicu, i to buziram. Na tijelo kondenzatora stavim trakicu debele dvostrano ljepljive trake i zalijepim ga za podlogu, a onda ga jos stisnem plasticnom obujmicom. To i ljepljiva traka ga cvrsto drze na mjestu, a traka je debela i sluzi kao prigusivac vibracija. Uz malo truda ne ispadne lose.


:dance: Hvala, tako ću to napraviti u EL86 PP od g. Davorina a sad bi li mogao koristiti tu metodu u Fenderu koj treba refresh i zamjenu elektrolita zato jer imam vertikalne pravilnih vrijednosti pa sam mislio njih staviti, tata mi je rekao, sredi ga kako oćeš ali samo da svira, da radi sigurno i da ne ozlijediš sebe.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Čet tra 19, 2018 9:26 am

Obećana šema pojačala:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Čet tra 19, 2018 9:37 am

Prigušnica u VN-ispravljaču je namotana na jezgri EI-60x25 (~5cm2 brutto) sa žicom 0,15mm CuLak i to "koliko stane" pri urednom strojnom namotavanju bez izolacija između redova. Prilikom namotavanja sam povremeno poprskao lakom (sprej!) namotaj bez zaustavljanja motalice. Limovi su složeni zasebno, a između E-limova i I-limova je ubačen komad papira debljine 0,7mm koji osigurava zračni raspor i spriječava potpunu magnetizaciju jezgre pri prolazu istosmjerne struje kroz prigušnicu.
Namotaji sekundara za 6,3V su spojeni paralelno, a namotaj od 4V je neiskorišten i ostavljen izoliran.
Podaci za mrežni i izlazni trafo u prilogu:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron