DB-30 za gitaru

DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Sub sij 27, 2018 11:47 pm

Na red je došla izrada pojačala za gitaru koje bi tonski trebalo pokriti zvuk gitare popularan '60-ih godina u Velikoj Britaniji. Najbolji reprezent za takav ton je svakako neko od pojačala firme VOX iz toga doba, pa ću i slijediti sličan koncept.
Dodatni zahtjev je ugrađen efekt REVERB kao i to da se ne koriste EL 84 i EL34 u izlazu (uglavnom zbog visoke cijene NOS elektronki i loše kvalitete izvedbe i drugačijeg tona elektronki EL84 koje su trenutno dostupne po normalnim cijenama i danas se proizvode.
Snaga bi trebala biti ~25-35W, a šasija bi trebala biti spremna za ugradnju u COMBO-pojačalo (dakle zajedno sa zvučnikom-cima u istoj kutiji).
Za početak sam krenuo u izradu šasije i projektiranje prednje ploče (koju tek treba naručiti kod nekog grafičkog studija). Odlučio sam u izlaznom stupnju koristiti ruske (vrlo) jeftine NOS elektronke 6P41s koje uz relativno nizak napon napajanja mogu dati potrebnu snagu, iako bi potrebnih ~30W izlazne snage mogla lako dati i E235L (imam i njih u dovoljnom broju! :lol: ).
Postoji veći broj jeftinih i dostupnih NOS elektronki koji bez ikakvih problema mogu dati potrebnu snagu kao što su ruske 6P13S, 6P31S, 6P36S, 6P44S i evropske EL36, EL500, EL504, PL36, PL500 i PL504, ali sve te elektronke imaju izvod anode na staklenom balonu i traže kao kontakt anodnu "kapicu". Takav kontakt traži dodatno mehaničko fiksiranje (zbog vibracija zvučnika koji je u istoj kutiji!) i komplicira izradu, a moguć je strujni udar (sa pojačalom neće rukovati iskusni elektroničar već je gitarista koji prosjeku nema nikakvog znanja pa se treba na sve načine osigurati!).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Sub sij 27, 2018 11:54 pm

U petak sam nacrtao (rukom) budući izgled prednje ploče i dao ga na izradu u grafički studio. Materijal je dvobojna plastika debljine 1,5mm gdje je gornji sloj boje starog zlata, a donji crne.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Sub sij 27, 2018 11:58 pm

Danas sam izbušio donji dio šasije na koji dođu podnožja elektronki izlaz za interni zvučnik, spoj za REVERB, potenciometar za regulaciju prednapona transformator REVERBa, mrežni osigurač i uvodnik mrežnog kabela.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la audio kutak » Ned sij 28, 2018 12:15 am

davorin napisao:U petak sam nacrtao (rukom) budući izgled prednje ploče i dao ga na izradu u grafički studio. Materijal je dvobojna plastika debljine 1,5mm gdje je gornji sloj boje starog zlata, a donji crne.

Koliko te koštala izrada plastike ?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Ned sij 28, 2018 1:34 am

3 laserom ispisane jednake ploče dimenzija 400x70mm za ukupnu cijenu od 180 kuna.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la Bepone » Ned sij 28, 2018 10:21 am

to je dosta jeftino, buduci da je jos tu i njihov rad oko crtanja (nekoliko sati, mozda 2,3h). 60 kn naplacuju za malu plocicu za na vrata..
normalna cijena za ovo je 100-150 kn po ploci i to kad im das svu pripremu u corel-u , znaci za 3 komada cepali su preko 300 kn
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la audio kutak » Ned sij 28, 2018 3:52 pm

Bepone napisao:to je dosta jeftino, buduci da je jos tu i njihov rad oko crtanja (nekoliko sati, mozda 2,3h). 60 kn naplacuju za malu plocicu za na vrata..
normalna cijena za ovo je 100-150 kn po ploci i to kad im das svu pripremu u corel-u , znaci za 3 komada cepali su preko 300 kn


mozda davorin ima popust ....
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la fixxxer » Ned sij 28, 2018 8:25 pm

A možda i zna čoveka koji zna čoveka ;) :mrgreen:
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Uto sij 30, 2018 12:04 pm

Zbog naknadnog zahtjeva da se u pojačalo ugradi regulacija "Power Scaling" (kontinuirano/potenciometarsko smanjenje maksimalne izlazne snage pomoću regulatora napona napajanja A+g2 izlaznih elektronki) morao sam odustati od korištenja elektronki 6P41S u izlaznom stupnju. Elektronke 6P41S se napajaju sa 2 bitno različita visoka napona, odnosno napajanje g2 je sa znatno nižim naponom od onog za napajanje anode. U pentodnom spoju se anodni napon može kretati između ~150V i ~600V, a napon na g2 između ~150V i ~250V. Kontinuirano smanjivanje anodnog napona uz istovremeno nepromijenjen napon na g2 bi tražio i sinkronizirano smanjivanje fiksnog negativnog prednapona na g1 (ukoliko se želi da elektronka radi u što linearnijem području karakteristike i zadrži kakvu-takvu dobru prilagodbu na primarnu impedanciju izlaznog transformatora koja je nepromijenjiva veličina!).
To nije nemoguć zadatak, ali traži ugradnju 2 naponska regulatora (jedan za visoki pozitivni anodni napon i drugi za negativni prednapon g1) što bi tražilo i puno više rada na istovremenom pomaku osovina 2 potenciometra za ciljani pomak u napajanjima.
Zbog toga sam se odlučio za promjenu izlaznih elektronki. Zbog cijele tonske koncepcije pojačala (u osnovi se radi o pojačalu VOX-AC30 gdje u u izlaznom stupnju 4 elektronke EL84) bi bilo najlakše vratiti u projekt izvorne elektronke (EL84). One traže relativno mali pobudni napon pa time otpada veliki broj nabavljivih elektronki koje traže napon pobude puno veći (time bi sa smanjilo ukupno pojačanje pojačala i pokvarila ciljana karakteristika tona!) kao što su sve iz "obitelji" 6V6 i 6L6 pa i EL34.
Pogodne elektronke bi bile NOVAL-6GM5, OCTAL-7591A, COMPACTRON9-7868 (i njihova preteča super-nenabavljiva MAGNOVAL-EL506! :lol: ) i EL503 (kao i njezin super-nenabavljivi ekvivalent EL520! :lol:) koje mogu dati uz relativno nizak napona napajanja traženih ~30W izlazne snage i kojima je napajanje g2 približno jednako anodnom.
Na žalost, sve te elektronke su vrlo rijetke i skupe u NOS-varijanti (NewOldStock; naročito je skupa EL503 koja može dati ~30W izlazne snage uz napon Ua-Ug2 od ~250V ili niži!), nova proizvodnja ne odgovara niti kvalitetom uzvedbe niti tonom staroj (7591A, 7591S i 7868). Pojedine elektronke se na žalost niti ne proizvode danas (6GM5, EL503, EL506 i EL520) iako su svojevremeno predstavljale vrh evolucije razvoja elektronki i po većini karakteristika odskakale od starijih predhodnika.
Nakon pretraživanja (što podataka, što cijena i dobavljivosti u svijetu, a nije manje važna niti činjenica da ih već imam i ja!) sam se odlučio za NOS elektronku EL12N. Njena proizvodnja je vezana za nekadašnju Istočnu Njemačku (DDR), a predstavljala je svojevrsno objedinjenje karakteristika svih varijanti elektronke EL12 (EL12, EL12/325, EL12/350, EL12spez, EL6, EL6/400, EL6spez, EL36 /samo posebna varijanta firme MULLARD/, EL54, EL150, 4699 i 4699N).
NOS-elektronka EL12N je dobavljiva još uvijek po cijeni od ~30-40 Eura za par, što odgovara i cijeni za par elektronki EL34 pojedinih proizvođača (pojedini su i skuplji!), a koje su trenutnoj proizvodnji.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DB-30 za gitaru

PostPostao/la davorin » Uto sij 30, 2018 3:51 pm

Montirane su pločice sa natpisima stražnje ploče.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron