EL84 18W Marshall style

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la Master of disaster » Pon tra 25, 2022 6:42 am

Ah, stara dobra vremena. :violin:

:mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la DrFireBottle » Pon tra 25, 2022 9:27 am

@Davorin, trenutno sviram sa boosterom "Zoom Power Drive", i probati ću kreirati pedalu iz ove navedene sheme, jel tu mogu koristiti neke druge tranzistore tipa BC i sl.? Ne znam da li ovih uopće ima za kupiti... Al čim sam vidio Ritchie Blackmore sam se zaintrigirao.

Gitara je Cats SG, Cats je inače svjetski poznat graditelj gitara, ne samo u hrvatskoj, uglavnom gitara je skrojena po mojim dimenzijama i željama i u neck poziciji ima TV Jones LTD humbucker a u bridgeu DiMarzio superdistortion.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la davorin » Pon tra 25, 2022 9:43 am

DrFireBottle napisao:@Davorin, trenutno sviram sa boosterom "Zoom Power Drive", i probati ću kreirati pedalu iz ove navedene sheme, jel tu mogu koristiti neke druge tranzistore tipa BC i sl.? Ne znam da li ovih uopće ima za kupiti... Al čim sam vidio Ritchie Blackmore sam se zaintrigirao.

Gitara je Cats SG, Cats je inače svjetski poznat graditelj gitara, ne samo u hrvatskoj, uglavnom gitara je skrojena po mojim dimenzijama i željama i u neck poziciji ima TV Jones LTD humbucker a u bridgeu DiMarzio superdistortion.


Dakle sami magneti daju dovoljno visok napon, a preostaje koliko su blizu žica postavljeni i koliko su debele žice (deblje žice daju veću indukciju dakle viši napon, ali ih je teže za svirati i kraće im traje ton-sustain, a nije svejedno niti od kojega su proizvođača!).
Nekakav BC... ili sličan silicijev tranzistor bi dao i veće pojačanje (uz male modifikacije vrijednosti elemenata), ali ton ne bi bio jednak originalnom! Imao je Richie Blackmore mogućnosti koristiti i različite "buster"-e sa silicijevim tranzistorima no izgleda da mu se (s razlogom! :lol: ) svidio ovaj sa germanijskim tranzistorom. Ne moraju baš nužno biti ti navedeni tranzistori jer će ton biti uglavnom dobar sa većinom germanijskih tranzistora namjenjenih za naponsko pojačanje. Kriterij bi bio što veće pojačanje uz što niži šum, a bolji su oni tranzistori koji imaju navedenu i višu radnu frekvenceju što sam u praksi i isprobao.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la Bepone » Pon tra 25, 2022 4:32 pm

davorin napisao:U prilogu jednostavna šema "buster"-a kakvog je koristio Ritchie Blackmore. On je svirao uglavnom gitare sa "single coil" manetima koji nisu davali dovoljno visok izlazni napon da "poguraju" pojačala u nivo izobličenja kakav je on tražio (naročito ne "JMP Marshall Major 200W" kakvog je svirao u DEEP PURPLE dok je imao po većini mišljenja najbolji ton uopće!) pa je morao koristiti ovakav mali pomoćni "booster" koji zapravo i nije dodavao neka izobličenja, ali je osiguravao dovoljno visok ulazni napon u pojačalo da ta izobličenja proizvede prva elektronka (i pomali druga).

dodatak ,
rangemaster nije linear boost, on ima kompresije i drajva,
analiza ovdje
https://www.electrosmash.com/dallas-rangemaster
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la Bepone » Pon tra 25, 2022 4:36 pm

DrFireBottle napisao:@Davorin, trenutno sviram sa boosterom "Zoom Power Drive", i probati ću kreirati pedalu iz ove navedene sheme, jel tu mogu koristiti neke druge tranzistore tipa BC i sl.? Ne znam da li ovih uopće ima za kupiti... Al čim sam vidio Ritchie Blackmore sam se zaintrigirao.

BC183 potrazi semu GMR BC DALLAS KIT, ali ne radi isto kao germanijev. germanijevih nema vise za kupit pa najbolje neki kit sa ebaya koji je netko ispitao.
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la davorin » Pon tra 25, 2022 6:28 pm

Bepone napisao:dodatak ,
rangemaster nije linear boost, on ima kompresije i drajva,
analiza ovdje
https://www.electrosmash.com/dallas-rangemaster" target="_blank

Teško je reći kako je radio "buster" kod Richie Blackmore-a jer je on jako volio eksperimentirati sa svojim uređajima, a nije bio potpuna neznalica. Još u ranoj mladosti je radio kod servisera radio uređaja nakon što je napustio redovno školovanje. Par godina je tako "šegrtovao" u elektronici čak i za vrijeme početaka aktivnog sviranja gitare.
Isprobao sam u praksi jako puno varijanti toga jednostavnog sklopa sa različitim tranzistorima, različitim kondenzatorima i različitim naponima napajanja, ali za prvu ruku preporučujem da napravi ovu izvornu varijantu. Najbolje rezultate sam imao sa tranzistorom SFT308 (za koji navode da je zamjena za OC44), bolje čak i od onih sa OC44 firme MULLARD. Dosta dobri su bili stariji ruski tranzistori, bez obzira radi li se o PNP, ili NPN tipovima.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la Bepone » Pon tra 25, 2022 8:08 pm

ja son nekoliko Dallas Rangemastera u istom kucistu sastavio pa prebacivao, kodno ime projekta je bilo Trip-master :mrgreen: , najbolje dela germanijski ali je vela razlika od tranzistora i tranzistora, tipa i tipa, leakage, Hfe. Trebalo bi drugaciji bias za svaki po onoj shemi da se dobije donja popuperioda skompresirana.. znaci uzet GE tranz i onda ubadat da se dobije bias ok, pa fine tuning sa onih 68k prema masi i gledat na osc. naravno moze se bilo kako namjestit kako kome pase, moze od fuzza do prljavog boosta. Na malim amplitudama radi kao clean bosst a na jacim ide prema kompresiji, a na najjacim prema fuzzu pa je sjetljiv na trzanje.

Rangemaster sluzi da kad se pojacalo dovede na rub breakupa pa onda se stisne efetk. Inace sam po sebi ima los saund ,ali kad je amp vec "tu" sa tonom onda ga malo pogurnut sa Rangemasterom, ispadne odlican saund.
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la davorin » Pon tra 25, 2022 8:47 pm

Evo u prilogu i šeme "booster"-a kakav koristi Brian May, gitarista grupe "Queen", a koji koristi silicijev tranzistor. Radi jako dobro, iako mi se više sviđaju modeli sa germijskim tranzistorima.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la grunf » Pon tra 25, 2022 8:51 pm

DrFireBottle ,imam ti orginalnih BC182L za gornju shemu pa ako ti triba javi ;)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: EL84 18W Marshall style

PostPostao/la mcomio » Uto tra 26, 2022 12:39 pm

Preporučam Duende Boost
Ima varijacija ali šema je zapravo ista
Varijanta je JHS Mini bomb

Prejednostavna , predobra , prejeftina.
I isprobana(napravio 2 komada)

Može svako pojačalo potjerati u breakup

Slika

A i ne zauzima mjesta puno :)

Slika
Džontra Volta
Avatar korisnika
mcomio
 
Postovi: 47
Pridružen: Pet sij 17, 2020 12:17 pm
Lokacija: Karlovac

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju