25W-combo u maloj kutiji

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la davorin » Pet svi 08, 2020 12:36 pm

Pojačalo je završeno, a ako još bude kakva izmjena dodatno ću je objaviti.
Ostajem dužan dojmove o radu različitih parova izlaznih elektronki koje sam isprobao, ali o tome ću drugom prilikom kad mi se bude dalo više pisati. :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la davorin » Pet lip 05, 2020 9:08 am

Isprobao sam više različitih parova elektronki uz sve kombinacije napona pa mi je trebalo prilično vremena da sredim utiske.
-6P6S ruska verzija 6V6GT proizvedena krajem '50-ih sa zatamnjenom većom površinom stakla ima jako lijep, ugodan i mekan ton bez izraženih i agresivnih dinamičkih ispada, ali se uočava pregrijavanje pri višim naponima (~350V) što se vidi "zavirivanjem" kroz nezatamnjenu staklenu površinu.
-6V6GT RCA radi vrlo slično kao i ruska 6P6S pa dolazim do zaključka da je ova ruska zapravo prilično uspješna kopija RCA izvornika vjerojatno napravljena na jednakim strojevima koje su Rusi dobili kao ratnu pomoć za vrijeme drugog svijetskog rata.
-6V6GT BRIMAR proizvedene ~1955-te "smoked glass" su melodične, dinamične, ugodnog i mekanog tona, ali se zbog zatamnjenog stakla ne može vidjeti kako podnosi napone više od 350V, odnosno dolazi li do pregrijavanja G2.
-6V6GT MULLARD dobro podnosi i napone višlje od ~350V, a malo je dinamičnija i agresivnija od RCA elektronke. Mislim da je proizvedena u tvornicama SYLVANIA koje su bile kao i MULLARD u vlasništvu PHILIPS-a.
-6V6S JJ daje više izlazne snage od prethodnih i radi bez ikakvih problema na svim naponima. Ton je dobar, melodičan, čist i pomalo različit od prehodnih "pravih" 6V6 elektronki.
-6P3S ruska proizvedena početkom ~60-ih sa ravnim staklenim balonom i "shoulder shape" držačem sistema unutar balona i 21W-nom anodom ima lijep, uravnotežen i dinamičan ton, bez agresivnih ispadanja, a dobro podnosi napone (inače jeste osjetljiva na napajanje G2 koje prelazi ~400V!).
-6P3S-E "coin base" ruska proizvedena krajem '70-ih, a naknadno na kutiji rebrandirana kao 5881, radi stabilno, uravnoteženo, čisto i pomalo "tvrdo" na svim naponima, iako bi s tim tonom vjerojatno odgovarala ponekim gitaristima.
-6L6GC SHUGUANG sa također ravnim staklenim balonom i "shoulder shape" držačem sistema unutar balona zapravo je po veličini anode (23W, a ne 30W !) rebrandirana kineska 6P6P, ili neka od varijanti 5881 elektronke. Uravnotežen ton, mekan i melodičan, odlična dinamika bez ikakvih agresivnih iskakanja i bez problema radi na svim naponima (probao sam ju u drugim pojačalima i na ~420V gdje je također radila stabilno).
-6L6GC JJ nova produkcija koja radi dobro i stabilno sa uravnoteženim i vrlo čistim tonom, a imam osjećaj da s njom dobijem malo više izlazne snage od svih ostalih.
-6L6GC GENERAL ELECTRIC "Side getter" proizvedene krajem '60-ih je jaka, moćna i relativno agresivna, a radi bolje sa većim mirnim strujama.
-6L6GC RCA proizvedene krajem '60-ih radi vrlo slično kao ova od GE sa malo vise "sustain"-a, ali to je možda moje subjektivno zapažanje.
-6L6GC SYLVANIA "Fat girl", ili "Big bottle" kako ju mnogi nazivaju je moćna, jaka i također traži puno struje da bi ton bio dopadljiv.
Elektronke 6L6GC firmi JJ, GENERAL ELECTRIC, RCA i SYLVANIA traže za lijep ton takvo podešavanje prednapona da se mrežni trafo prilično grije, a i izlazna snaga je puno veća od deklariranih ~25W, pa sam nakon probi odustao od eventualne njihove ugradnje u pojačalo. Trebao bih imati "za broj jači" mrežni trafo za takve 30W-ne elektronke, odnosno s njima bi zapravo trebalo planirati jača pojačala s primjereno dimenzioniranim komponentama.
Za sada ću u pojačalu ostaviti 6L6GC SHUGUANG koje su na mene ostavile najbolji dojam, unatoč uobičajenom mišljenju o kineskim elektronkama kao lošima. U svakom slučaju mogu bilo kada napraviti zamijenu izlaznog para ukoliko mi taj tip tona dosadi. :lol:
Zadnja izmjena: davorin; Pet lip 05, 2020 4:02 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la cappucino » Pet lip 05, 2020 3:00 pm

Iako su mi gitarska pojačala "nepoznanica" jako lijepo je čuti i znati vrijedne informacije kako se koja lampa ponaša i što se od iste može očekivati.
Bravo Davorine! :clap:
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la davorin » Pet lip 19, 2020 9:13 am

Uočio sam da je šema u nekim detaljima nepotpuna, a doživjela je i neke izmjene, pa evo završne varijante:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la davorin » Pon stu 13, 2023 7:33 pm

Na zahtjev kupca se pojačalo vratilo na radni stol s ciljem da mu potpuno promijenim karakter tona. :D
Do sadašnja koncepcija je osiguravala uglavnom dobar ton za sviranje glazbe koja je orijentirana ka rock'n-roll -u i zvuku kakav su imali gitaristi kasnih ~60-ih i ~70-ih godina prošlog stoljeća.
Nova koncepcija je trebala osigurati ton više orijentiran ka sviranju blues-a i rockabilly-a, a uz to da dodam i mogućnost paralelne implementacije vanjskog efekta (uglavnom reverb, echo, delay, chorus i/ili nekakav multi efekt kombiniran od navedenih) uz originalni zvuk.
Dodatno sam ubacio i LINE OUT za spajanje izlaznog signala na razglas i/ili neko jače pojačalo, ali ne kao izlaz sa predpojačala, već kao dio signala koji dolazi na sam zvučnik.
Nova šema je tražila i eke manje izmjene u ispravljaču, ali i zamjenu zvučnika koji niti sa nejvećom izlaznom snagom pojačala neće unositi vlastita izobličenja i dodatna koloriranja tona ("speaker break").
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la davorin » Pon stu 13, 2023 7:39 pm

U prilogu izmjenjene nekoliko slika nakon završetka radova, kao i korigirane šeme.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 25W-combo u maloj kutiji

PostPostao/la davorin » Pon stu 13, 2023 7:45 pm

Novim konceptom, većim filterskim kondenzatorima u ispravljaču i zamjenom elektronke u oretaču faze (ECC81 umjesto ECC83!) se čista snaga povećala na ~30W (u poziciji oba preklopnika na HI-HI !) što i nije bio primarni cilj.
Novi zvučnik je CELESTION-VINTAGE-30 koji ima nazivnu snagu od 60W-RMS i veliki magnet (50 unci!) što mu osigurava da sa ovim pojačalom i njegovom maksimalnom snagom od 30W radi u području gdje su potpuno isključena njegova izobličenje i utjecaj na ton.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Prethodni

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju