1-4W za sobu i studio sa EL86

1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la davorin » Pet sij 13, 2023 10:45 pm

Prije nekoliko dana je do mene stiglo jedno započeto pojačalo (kutiju i prednju ploču je izradio vlasnik pojačala) koje nije davalo očekivane rezultate. Osciliralo je pri jačim nivoima (naročito u spoju pentode) na vrlo visokim frekvencijama (iznad ~15kHz) što bi pomicalo radne točke elektronki i rad je bio vrlo nestabilan sa relativno dobrim tonom samo na malim glasnoćama u triodnom spoju.
Cijelo pojačalo je bilo napravljeno na tiskanoj pločici, bez metalnog dijela šasije, a čak su i metalni oklopi potenciometara bili neuzemljeni.
Nikakvi zahvati nisu pomagali pa sam odlučio sve započeti iznova. Izrezao sam dio plastike, ubacio metalni lim, dodao kontaktnu pločicu za komponente, uzemljio potenciometre i sve ponovo spojio (uz male modifikacije).
Pojačalo sada radi stabilno i kvalitetno u bilo kakvom položaju preklopnika i potenciometara, a dodao sam sa stražnje strane i "line out" izlaz sa vlastitim regulatorom za spoj na eventualno neko dodatno pojačalo, ili za snimanje.
Nisu montirana dugmad na potenciometre jer ih nisam dobio od vlasnika, a on je napomenuo da će ih sam montirati kada pojačalo stigne do njega.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la davorin » Pet sij 13, 2023 10:47 pm

Evo još par slika kao i šema:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 13, 2023 11:48 pm

Davorine, koliki je zapravo taj problem sa neuzemljenim oklopima potenciometara kod pojačala za instrumente? Pretpostavljam da se uzemljavaju jer cijelokupno pojačanje od ulaza do izlaza mora biti veliko pa da kojim slučajem pot ne bi hvatao smetnje koje bi se onda dalje prenosile i pojačavale. Mislim kod hifija općenito nije ključno da pot bude uzemljen.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5735
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la davorin » Sub sij 14, 2023 8:14 am

Khadgar2007 napisao:Davorine, koliki je zapravo taj problem sa neuzemljenim oklopima potenciometara kod pojačala za instrumente? Pretpostavljam da se uzemljavaju jer cijelokupno pojačanje od ulaza do izlaza mora biti veliko pa da kojim slučajem pot ne bi hvatao smetnje koje bi se onda dalje prenosile i pojačavale. Mislim kod hifija općenito nije ključno da pot bude uzemljen.

Sva pojačala za gitaru sa elektronkama na ulazu su uglavnom nominalne ulazne osjetljivosti ~10-15mV pri ulaznom otporu između ~220kOhma i nekoliko MOhma (ovisno o tipu ulaznog sklopa i o tome koriste li se na ulazu triode, ili pentode). To je tek za nijansu manja osjetljivoat od one mikrofonske, ali zbog visokog ulaznog otpora su gitarska (pred)pojačala osjetljivija na smetnje od onih mikrofonskih jer dinamički mikrofoni imaju vrlo niske impedancije.
Impedancije dinamičkih mikrofona se kreću uglavnom između ~50-600 Ohma, dok "magneti" za gitaru imaju impedancije između ~5-15kOhma pa su problemi sa "skupljanjem" smetnji uglavnom veći kod pojačala za gitaru kao i poteškoće sa njihovim otklanjanjem.
Ovdje treba izuzeti kondenzatorske mikrofone koji imaju vrlo visoke impedancije, ali kod njih se prvi stupanj (pred)pojačanja smješta uglavnom jako blizu samom mikrofonu tako da se do pojačala dovodi već pojačan signal.
Tu je i problem dužine kablova koji vode do gitare što slobodno "vise" u prostoru i njihov položaj je promjenjiv, dok kod HI-FI uređaja su svi kablovi fiksno namješteni, kraći, signali puno višeg nivoa i na nižim impedancijama pa je problem smetnji i njihovog otklanjanja bitno različit.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la Bepone » Sub sij 14, 2023 11:58 pm

Khadgar2007 napisao:Davorine, koliki je zapravo taj problem sa neuzemljenim oklopima potenciometara kod pojačala za instrumente? Pretpostavljam da se uzemljavaju jer cijelokupno pojačanje od ulaza do izlaza mora biti veliko pa da kojim slučajem pot ne bi hvatao smetnje koje bi se onda dalje prenosile i pojačavale. Mislim kod hifija općenito nije ključno da pot bude uzemljen.

obavezno uzemljit sve potove, sve zive oscilacije se pojavljuju kod neuzemljenih, izgubis godinu zivota kao nis u trazenju rjesenja
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la DrFireBottle » Uto sij 17, 2023 5:45 pm

Bepone napisao:
Khadgar2007 napisao:Davorine, koliki je zapravo taj problem sa neuzemljenim oklopima potenciometara kod pojačala za instrumente? Pretpostavljam da se uzemljavaju jer cijelokupno pojačanje od ulaza do izlaza mora biti veliko pa da kojim slučajem pot ne bi hvatao smetnje koje bi se onda dalje prenosile i pojačavale. Mislim kod hifija općenito nije ključno da pot bude uzemljen.

obavezno uzemljit sve potove, sve zive oscilacije se pojavljuju kod neuzemljenih, izgubis godinu zivota kao nis u trazenju rjesenja


Ne sjecam se da li je ovo bilo ikada napisano ili receno u ikojoj od tema koju sam zapoceo, svi oni moji DIY uradci do sad, najvjerojatnije je, ali sam ja u svojoj nepaznji propustio info, gotovo uvijek sam potenciometre uzemljivao na onaj njihov zadnji pin, ali njihova kucista nikad nisam, osim kada bih radio nesto sa gitarama ili basevima, nije mi do sad palo iz nekog razloga uzemljiti nijedan potenciometar u pojacalu, cak sam i u pedalama to radio, ali u pojacalima nikad. Cim dodjem kuci idem isprobat na onim svim uradcima starijim o kojima sam prije pisao.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la davorin » Uto sij 17, 2023 6:24 pm

DrFireBottle napisao:
Ne sjecam se da li je ovo bilo ikada napisano ili receno u ikojoj od tema koju sam zapoceo, svi oni moji DIY uradci do sad, najvjerojatnije je, ali sam ja u svojoj nepaznji propustio info, gotovo uvijek sam potenciometre uzemljivao na onaj njihov zadnji pin, ali njihova kucista nikad nisam, osim kada bih radio nesto sa gitarama ili basevima, nije mi do sad palo iz nekog razloga uzemljiti nijedan potenciometar u pojacalu, cak sam i u pedalama to radio, ali u pojacalima nikad. Cim dodjem kuci idem isprobat na onim svim uradcima starijim o kojima sam prije pisao.


Čudim se da su neka od njih uopće radila!? :lol:
HI-GAIN pojačala, a i sva ona koja imaju 3 ili više stupnjeva pojačanja su sklona osciliranju jer je pojačanje ogromno, bez obzira radi li se o triodama, ili pentodama i vrstama boja tona i atenuacijama kao što su različiti filteri. Ponekad nije dovoljno uzemljiti sve metalno u pojačalu već treba i dodavati pregrade između pojedinih stupnjeva (komadi bakrenog, ili mesinganog tankog lima "uzemljenog", odnosno spojenog na šasiju) da se spriječe sve oscilacije.
Zna se dogoditi takva pojačala rade dobro i bez oklapanja sa malim nivoima signala, ali pri visokim/maksimalnim nivoima se jako često pojavljuju povremene i/ili trajne oscilacije koje nisu obavezno u čujnom dijelu audio spektra, ali remete normalan rad pojačala i pomiču radne točke svih naknadnih stupnjeva pojačanje u nizu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la grunf » Sri sij 18, 2023 8:19 pm

Davorine ,kako ti je promakao ovaj visokorizični elektrolit iz prošlog stoljeća :?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2472
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la davorin » Sri sij 18, 2023 8:26 pm

grunf napisao:Davorine ,kako ti je promakao ovaj visokorizični elektrolit iz prošlog stoljeća :?

NOS, izmjereni i u boljem stanju od bilo kojeg novoga iz Kine! :lol:
Napon na njemu je maksimalnih ~155-160V (minimalnih ~70V), a on je nominalno za 250V. Testirao sam ih na 310V i nije niti jedan pozao znakove proboja, grijanja, "curenja" niti oštećenja (imam ih ~20-ak komada), a i na mjerenju nakon toga su bili jednaki kao i prije testa!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 1-4W za sobu i studio sa EL86

PostPostao/la grunf » Čet sij 19, 2023 9:53 pm

davorin napisao:
grunf napisao:Davorine ,kako ti je promakao ovaj visokorizični elektrolit iz prošlog stoljeća :?

NOS, izmjereni i u boljem stanju od bilo kojeg novoga iz Kine! :lol:
Napon na njemu je maksimalnih ~155-160V (minimalnih ~70V), a on je nominalno za 250V. Testirao sam ih na 310V i nije niti jedan pozao znakove proboja, grijanja, "curenja" niti oštećenja (imam ih ~20-ak komada), a i na mjerenju nakon toga su bili jednaki kao i prije testa!


za mene postoje samo novi i stari, nikakvi NOS , nove smatram do max 5god. sve drugo staro i ne koristim ih uopće ni za pokuse ,obično završe u košu za smeće jer mi se puno puta znalo dogoditi da neki iscuri i unište sve u toj kutijici ,kvaliteni audio kond danas nisu skupi i lako su dobavljivi (bar dok se još proizvode :D )
a uspoređivati današnje elektrolite sa onima proizvedenima prije 50 godina nema smisla pogotovo zbog napretka tehnologije, materijala i proizvodnih procesa
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2472
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik


Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost