Predpojačalo za gitaru

Predpojačalo za gitaru

PostPostao/la davorin » Sri ruj 27, 2023 7:24 pm

Još ~2009-te sam napravio izlazno pojačalo ("slave") namijenjeno za gitaru (možda i bas gitaru, orgulje, ili neki drugi instrument?) koji je čak opisan ( https://www.diyaudio.com/community/thre ... ve.140881/), ali nikada nisam kompletirao sistem, odnosno napravio predpojačalo koje bi radilo zajedno s njime.
Pojačalo sam koristio povremeno za eksperimentiranje i probe različitih drugih predpojačala, ali namjenski uređaj nije došao na red sve do sada.
Izlazno pojačalo je napravljeno u staroj kutiji od ISKRA-e ("rack 19"), a dimenzije, odnosno njezina širina je odredila i širinu budućeg predpojačala.
Svojevremeno sam od nik-a dobio jednu već gotovu praznu kutiju namijenjenu za izradu kompletnog pojačala (jedno sam i napravio u takvoj kutiji za njegove potrebe!) pa sam ju odlučio iskoristiti i uštediti vrijeme i trud na izradi šasije.
Pojačalo nema nekih posebnosti osim što sam umjesto uobičajene ECC83 (12AX7) upotijebio 2 komada EBC91 (6AV6) čiji triodni sistemi imaju jednake karakteristike (anode dioda iz sistema su spojene sa katodom).
Da predpojačalo postane manje ovisno o dužini i kapacitetu spojnog kabela sa izlaznim pojačalom, ugradio sam i katodno slijedilo sa EL95 (spojena kao trioda) čime sam izlazni smanjio na vrlo nisku vrijednost (~200 Ohma) i time utjecaj dužine spojnog kabela, njegov kapacitet i unutrašnji otpor ulaza izlaznog pojačala ostavio praktično bez utjecaja na ton.
Tako mali izlazni otpor omogućava da se kao izlazno pojačalo mogu koristiti i poluvodička pojačala sa niskim ulaznim otporima, kao i nekoliko izlaznih pojačala sa paraleno spojenim ulazima s ciljem dobijanja veće snage.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: davorin; Sri ruj 27, 2023 8:46 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Predpojačalo za gitaru

PostPostao/la Bepone » Sri ruj 27, 2023 7:45 pm

i jedne i druge stalno upotrebljavam :P
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm


Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost