Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la davorin » Uto kol 20, 2013 5:39 pm

Kako je originalni zvuk električne gitare glazbe s kraja '60-ih i početka '70-ih nemoguće u potpunosti ponoviti s gitarskim efektima u kojima se koriste silicijski tranzistori, kupio sam jednu kutiju ruskih germanijskih tranzistora MP13B, koji je električki ekvivalent tranzistora AC127, koji se najčešće i koristio u gitarskim efektima iz onog doba.
Napravio sam REMAKE (samo po šemi, originalni izgled je bio drugačiji) najčešće korištenih efekata: SUPA FUZZ (firme MARSHALL) i BOOSTER (firme RANGEMASTER).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la davorin » Uto kol 20, 2013 6:13 pm

Evo i šema malih uređaja, uz napomenu da je BOOSTER-u dodan odvojni stupanj s još jednim germanijskim tranzistorom (BUFFER; emiter follower) koji je firma počela ugrađivati na zahtjev nekih vrlo poznatih gitarista (između ostalih: Ritchie Blackmore, Jeff Beck, Jimmy Page itd.).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la midruzin » Sri kol 21, 2013 4:26 am

Eh Davorine, sad si me podsjetio na jedan sličan fuzz efekt, koji sam izradio početkom 70-tih godina prošlog stoljeća, za mojeg nedavno preminulog prijatelja Mike-a, inače bivšeg solo gitariste tadašnjeg lokalnog krapinskog VIS-a " Homines Krapiniensis ". Fuzz je bio isto trostupanjski, shema koliko se sjećam slična, ali sa domaćim GE AC... tranzistorima. Mislim da su bili dva PNP, a jedan NPN. Pošto se moj prijatelj dobro kužio u elektroniku i imao dobar sluh, dosta me je masirao nakon što sam napravio uređaj, zahtjevao je od mene da mu taj fuzz bude univerzalniji, tj. da probam ubaciti i boju tona. Nakon dosta eksperimentiranja, uspio sam to napraviti i ubaciti još jedan pot s filtrom za boju tona. Sad se je zvuk dao dosta dobro poštelati za sviranje raznih stvari. Tako npr. uspio se dobiti potpuno originalan zvuk solo gitare Animalsa ("The house of the Rising Sun") i Mike je bio s njime jako zadovoljan. Stvarno su ti stari GE tranzistori, jako dobro zvučali u gitarističkim efektima (isto tako i u "wah wah-u), valjda zbog svog specifičnog izobličenja.
midruzin
 
Postovi: 236
Pridružen: Uto ožu 26, 2013 1:45 pm
Lokacija: Krapina

Re: Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la deleted user » Sri kol 21, 2013 8:43 am

Sheme su sa PNP tranzistorima a AC127 je NPN tranzistor. Jel bilo potrebno okrenuti polaritet napajanja i elkosa na toj shemi ili je taj "rus" ipak ekvivalent AC128 tranzistora?
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la davorin » Sri kol 21, 2013 10:38 am

LesFaul napisao:Sheme su sa PNP tranzistorima a AC127 je NPN tranzistor. Jel bilo potrebno okrenuti polaritet napajanja i elkosa na toj shemi ili je taj "rus" ipak ekvivalent AC128 tranzistora?

Da, pogrešno sam napisao, tranzistor je PNP pa na šemi ne treba ništa okretati.
"Rus" je električki najsličniji AC128, i nije mi baš najjasnije zašto sam napisao AC127?! :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la s@ki » Sri kol 21, 2013 11:13 am

Provjeravaš dal pratimo s razumjevanjem :)
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Efekti za gitaru s germanijskim tranzistorima

PostPostao/la davorin » Sri kol 21, 2013 11:24 am

s@ki napisao:Provjeravaš dal pratimo s razumjevanjem :)

:mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Ostalo

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost