EL86

EL86

PostPostao/la davorin » Čet srp 13, 2017 9:35 pm

Prodajem 2 kvarteta (2 puta po 4 elektronke) elektronki EL86 (6CW5) proizvodnje EI-Niš.
Elektronke su bez kutija (kupio sam ih "bulk" industrijskom pakovanju od 100 komada) bez oznaka na sebi, a proizvedene su za izvoz u USA (tamo sam ih i kupio!), izmjerene i nekorištene.
Mjerni uvjeti su:
Uf=6,3V
Ua=170V
Ug2=170V
Ug1=-12,5V
Pod tim uvjetima treba anodna struja kod novih nekorištenih elektronki biti Ia=72mA (-10%/+20%).
Elektronke za prodaju imaju slijedeće struje:
-Kvartet 1= 76, 76, 76 i 76mA
-Kvartet 2= 81, 81, 82 i 82mA
Svaki kvartet (4 elektronke) se prodaje kompletan po cijeni od 300 kuna.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet srp 13, 2017 11:23 pm

:banana-parachute: jedan meni :D cujemo se na PM
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: EL86

PostPostao/la davorin » Pet srp 14, 2017 7:32 am

OK, kvartet 2 je rezerviran.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la davorin » Sub srp 15, 2017 1:03 pm

Kvartet 2 je prodan i isporučen!

U ponudi je i OKTET (8 elektronki) EL86 po cijeni od 600 kuna (prodajem samo komplet!):
Ia: 72, 72, 72, 72, 72, 72, 72, i 72mA
Kada se na e-Bay -u i nađe u ponudi takav NOS ("New Old Stock" odnosno "novo/nekorišteno iz stare zalihe/proizvodnje") komplet, onda je puno skuplji od jednostavnog zbroja cijena pojedinačnih elektronki!
Slika OKTETA za sada nema jer mi je kabel za transfer podataka sa foto-aparata (smart-phone) u prekidu! :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la davorin » Pon srp 17, 2017 10:20 pm

Kvartet 2 je zaključen!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la davorin » Sub srp 22, 2017 1:08 pm

Vidim slab interes za KVARTET 1, pa ću malo promijeniti ponudu! :D
Dodajem 2 komada elektronki 6AV6 (EBC91) firme "General Electric" (nove u originalnim kutijama; NOS-NIB) i auto-transformatora za prilagodbu zvučnika niske impedancije na izlaznu impedanciju od 800 Ohma.
Trafoi su namotani na jezgre SM-65 (CM-65) i mogu prenijeti punu snagu pojačala sa 2xEL86 (po kanalu ) u SEPP-spoju (po priloženoj šemi).
Komplet sa dakle sastoji od KVARTETA 1 sa 4xEL86, para 6AV6 i para izlaznih/prilagodnih auto-transformatora, a cijena za komplet je 700 kuna.
Napominjem da se auto transformatori mogu ugraditi u same zvučne kutije (ili montirati na njih ili u njihovu blizinu) i time napraviti izbor zvučničkih kablova (i njihovu duljinu!) nekritičnim! Dakle u takvom slučaju se mogu koristiti i kablovi sa vrlo malim presjekom (>0,75mm2) bez značajnih gubitaka, a zbog visoke impedancije (visoki naponi, male struje u kablu!) padovi napona u kablovima su mali pa duljina od ~5-10m ne predstavlja nikakav problem!
(vrlo primjenjivo kod kućnog kina i napajanja stražnjeg para zvučnika!).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la davorin » Uto kol 01, 2017 12:11 pm

Transformatori nisu više u ponudi! :lol:
Kako je interes za kupnju bio slab (nikakav! :mrgreen: ), odlučio sam jednostavno pojačalo (šema sa slike) sa tim transformatorima napraviti sam. Radi se o vrlo jednostavnoj izvedbi bez kritičnih dijelova pa mislim da neću izgubiti previše vremena za izradu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la tubeman » Uto kol 01, 2017 2:37 pm

Šteta.
Izgleda da će se i generalno za cijevna pojačala polako gubiti zanimanje.
Sve skupa postaje preskupo, troši puno struje a konačni efekt BEZ OSTALIH kvalitetnih komponenti (izvori, zvučnici) nije bitno iznad znatno jeftinijih poluvodičkih (posebno digitalnih) pojačala.

Nije da bogohulim, dapače, ali trendovi su vidljivi i sve izraženiji.
Sve će se više DIYera okretati k povoljnijim varijantama, pogotovo za uređaje koji imaju namjenu svakodnevnog korištenja.
Da se razumijemo, Davorin je dao vrlo razumnu cijenu kojoj se nema što prigovoriti, ali... :(
Pcajzle će prstom uprati na (iskreno ( :) ), ružne) crne transformatore, malu snagu, prejednostavnu konstrukciju s kojima se njihova estetska i snobić (nitko od nas nije imun) očekivanja baš ne podudaraju :) :)

U zadnje vrijeme pratim cijene elektronskih cijevi po Netu, i počinjem se smrzavati.
Par "strong" (dakle RABLJENIH) EL34 solidnijeg proizvođača bez problema postiže stotinjak pa do puno više Eura. O "novim" neću niti razmišljati.
Par E188cc Siemens Philips ili Telefunken ide od 200 do 1000 Eura.
Itd...
Užas jedan !!!!!

Još su koliko-toliko prihvatljive cijene ruskih cijevi, ali ako se pažljivije pogleda, opet se najčešće radi uglavnom o "pullovima" sa "strong" mjerama.
Čak se (ne tako rijetko) viđaju perverzije popu EL34 s 45% emisije za 50 eura komad :) :)
To da je nešto NIB više nitko ne može povjerovati.
Prvo zato jer praktički više ne postoji NOS cijev sa tako očuvanim, blještavim (valjda još i smrde po boji) kutijama.
Uostalom, bez srama se prodaju novonaštancane kutije kakve god poželiš po pola dolara komad :) :)
Drugo, o štancaju natpisa na cijevima da ne govorim.

Oni koji imaju kakvu zalihu će još kako-tako profitirati, a oni koji nemaju, mogu se nadati da će negdje još uspjeti pronaći štogod po razumnim cijenama.
I to neće dugo trajati.
Čak su i TV cijevi postale besramno skupe. Još ostaju one "bezvezne", ali i to će trgovci brzo skužiti.
Eh, zaboravio sam ruske "zalihe", ali o VEĆINI ruskih cijevi imam svoje mišljenje koje se (nažalost) potvrdilo od kada sam ih počeo premjeravati.
Tu treba računati na to da treba uzeti veeeliku količinu da bi se štogod uspjelo upariti i iskoristiti.
Ima tu i novije, nešto jeftinije produkcije, ali o njihovim karakteristikama i vijeku trajanja ne bih puno.

Srećom, praktički svaka cijev se može iskoristiti, ali tu imamo problem ovisnosti o napisima po internetu, lupetanjima (plaćenih) gurua i sl.
Tko se još sjeća 6c33 ??????
Jer, sada je "zakon" ova cijev, pa onda ona, pa ....
Naravno sve je to popraćeno s odgovarajućim cijenama koje samo rastu.

Na kraju ćemo se vratiti na EL84, EL34, naravno ako ih uspijemo sačuvati :) :)

Netko će reći da opet koješta crno pretskazujem, ali trendovi su vidljivi.....

Unatoč zadovoljavajućim zalihama, i sam pomišljam na D klasu :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la Klokan » Uto kol 01, 2017 2:43 pm

tubeman napisao:Unatoč zadovoljavajućim zalihama, i sam pomišljam na D klasu :) :) :)



Pogotovo za ove ljetne dane kada "topli" cevni saund i nije toliko cjenjen jer je sve oko nas vrelo :D
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: EL86

PostPostao/la vilim » Uto kol 01, 2017 9:57 pm

tubeman , volio bih da su tvoje crne slutnje i prognoze rezultat dehidracije ovih dana i zato nakon što popiješ dobrog čaja ili izvorske vode pokušaj još jednom sve činjenice staviti na stol. Pod pretpostavkom da je to upravo tako kao što naslućuješ to će biti gotovo nepopravljiva šteta. Gotovo da više nema mladih klinaca koji bi se zainteresirali za cijevnu elektroniku , osobito klinaca koji pohađaju srednje strukovne škole električarsko elektroničkih smjerova. Sve sve svodi na MP3, USB, neke programe kojima nisam u stanju zapamtiti ime i fajrunt.
Nažalost oni koji mogu nešto kazati o cijevnoj elektronici i gradnji samih uređaja su ljudi iznad 45, 50 ili više godina što naravno za budućnost nije dobro i pitam se kako one najmlađe zaraziti cijevnom elektronikom. Svakako je poželjno stavljati što više provjerenih shema uređaja kao što Davorin često radi s dodatnim komentarima, dobro je što se ti javljaš sa svojim umjeravanjima , kontrolom cijevi, preporukama. Mislim da tog namjenski pisanog materijala nikad neće biti previše i zato valja nastaviti barem taj oblik edukacije, komunikacije, razmjene mišljenja , TF-a i slično !!..
U osnovnoj školi 60-ih ili 70.ih godinama imali smo grupe učenika koji su bili povezani zajedničkim interesom npr za radioamterstvo, aviomodelarstvo , strojarstvo i to je bio pravi rasadnik budućih audiofila, graditelja pojačala, zaljubljenika u HI-FI tehniku, gramofone. Kako pokušati nešto pokrenuti ??.. Svaka ideja je dobrodošla !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Sljedeće

Vrati se na: Prodajem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron