Višekanalni magnetofon za snimanje

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la LukaTralic » Pet lip 08, 2018 12:54 pm

Jel znaš što ima i po kojim cijenama?
hehehe ne mogu odoliti a da ne pitam!
:)
L
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Pet lip 08, 2018 2:25 pm

LukaTralic napisao:
p.s. pretpostavljam da si svjestan da za višekanalni magnetofon moraš imati i višekanalnu miksetu koja ima direct outpute ili izlaznu sekciju sa više od stereo/monitor outputa. Al to se može po ebayu nabaviti već za 500-1000 eura u solidnom stanju...


Imam miksetu doma za magnetofon, ostalo tati iz 80ih.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Pet lip 08, 2018 2:32 pm

tom_hifi napisao:Znam ja čovjeka koji ima dosta magnetofona (kad sam bio kod njega preko 30 kom imao), čak i višekanalnih. Svi su ispravni i u ODLIČNOM stanju. Navodno ih prodaje skoro sve. Mislim da je čak i Nagra T Audio na prodaju.

Malo je OT ovo, al ono, nije baš u tvojem cjenovnom rangu.


Vrlo bi bilo lijepo kad bi dali kontakt, možda tatu za magnetofon uspijem nagovoriti jer je i on isto veliki ljubitelj toga.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la LukaTralic » Pet lip 08, 2018 3:03 pm

DrFireBottle napisao:
Imam miksetu doma za magnetofon, ostalo tati iz 80ih.


Provjeri kakva joj je konfiguracija.
Nisu svi mikseri prilagođeni za rad sa magnetofonom.
Problem ti je kako snimati na višekanalni magnetofon jer ti treba više simultanih izlaza. Nije dovoljno da ima stereo output (master out, rec out ili kako god ga nazovu) nego mora imati direct out za svaki pojedini kanal. Ili to, ili da ima više outputa u izlaznoj sekciji (česte su bile 16in 8 out konfiguracije za male studije).
Ono što ti trebaš postići je da istovremeno imaš na ulazu spojen mikrofon (ili linijski signal ako je klavijatura/komp), taj signal kada prođe mic preamp da eventualno zašarafiš na EQu (nije nužno), i on da sam ide prema direct outu. Istovremeno da taj isti signal ide i prema sabirnici u centralnoj sekciji i da se zbroji sa svim ostalim kanalima pa da to možeš iz centralne sekcije spojiti na zvučnike da čuješ što se događa. Neki mikseri imaju to riješeno preko grupa ili dodatnih outputa. U tom slučaju nema direct out na kanalu nego se ulazni kanal istovremeno šalje u centralnu sekciju (tvoje preslušavanje) i prema nekoj grupi ili outputu.
Zašto ti to govorim? Zato što ima dosta miksera koji su napravljeni samo sa input kanalima mic/line i centralnom sekcijom (master out, control room out) koji su savršeno prilagođeni za male koncerte ili probe bendova. Ali oni se ne mogu spojiti na višekanalni magnetofon jer nemaju te količine izlaza.
Koju miksetu ti imaš?
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la tubeman » Pet lip 08, 2018 4:41 pm

Mislim da je Luka sve vrlo detaljno i PRISTOJNO pojasnio.
Puno će jednostavnije i jeftinije biti ako se nabavi kakav mali višekanalni "adapter" za računalo na kojem se isto tako može s odgovarajućim softverom pristojno snimiti, miksati i preslagivati snimljeni sadržaj.
U konačnici, to je u zadanim uvjetima puno, puno jednostavnije i primjerenije nego se maltretirati s višekanalnim magnetofonima + kompleksnim miksetama.

Upotreblljiv magnetofon (čak ne u top stanju) neće koštati manje od 1.000,00 Eura. Ovaj na koji je mislio Tom-Hifi će biti i puno skuplji jer se radi o vrlo "picajzlavom" šmekeru koji nije previše pitao koliko što košta ( :) ) pa onda sigurno neće dati takvu stvar za gumbiće.
Pošteni dvokanalni magnetofon u vrlo dobrom stanju poput ovih (na dnu stranice), s sačuvanim glavama će na tržištu koštati barem 1.000,00 Eura, vjerojatno i puno više.
Ne treba se zanositi s magnetofonima na Njuškalu po 2.500,00-3.000,00 kn koji u pravilu imaju vrlo izraubane glave i boktepita u kakvom stanju su gumice, lageri i ostatak mehanike. To su uglavnom istrošene mašine izbačene s lokalnih radija prije 30-35 godina.
Vrlo često ispadne kod nabave takvog uređaja da će dovođenje u UPOTREBLJIVO stanje koštati daljnjih puno stotina eura + nečiji rad.
Tržište NOS (novi se ne proizvode desetljećima) dijelova je ograničeno i prema tomu vrlo skupo.

Sasvim druga priča su trake.
Kvalitetna NOVA dvokanalna (u stvari četverokanalna) traka košta barem stotinjak Eura.
Tu niti u ludilu ne treba razmišljati o onom otpadu s njuškala i buvljaka po 30-40 kuna.
Stare, korištene traka iz sedamdesetih i osamdesetih ne valjaju doslovce ništa. S njima se samo mogu zapackati glave.
Cijene onih osam ili nedajbože 16 kanalnih (pola cola ili više ) bolje da ne spominjemo.
To je uvijek bio skup sport.
Zato što se s magnetofonom (kvalitetnim i dobro podešenim), uz kvalitetnu traku, može dobiti dobar zvuk, čak i master, ne znači da je to danas opravdano za svaku situaciju.

U međuvremenu je digitalija vrlo suvereno zavladala na području masteriranja pa se magnetofoni više gotovo i ne koriste, odnosno koriste se za izradu "dvokanalnih mastera" koji najčešće služe tomu da se izbije golem novac imućnijim audiofilima.

Nije da odgovaram ( :) ), ali ulazak u tu sferu može zadati samo puno glavobolje.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Pet lip 08, 2018 7:43 pm

Ma znam... Nego moj tata se, pošto ima studio, jako se zainteresirao (isto kao i ja) za te magnetofone od toga čovijeka kojeg je Tom HiFi spomenuo.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Pet lip 08, 2018 7:50 pm

LukaTralic napisao:Koju miksetu ti imaš?


To nije moja, tatina, ima ih više.
Mackie 8bus 32 channel.
U studiu u velikoj gorici ima Soundcraft Ghost.

A moja mikseta koja ima samo stereo out je:
Berhinger Eurorack UB1002
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la tom_hifi » Sub lip 09, 2018 11:38 am

DrFireBottle napisao:Ma znam... Nego moj tata se, pošto ima studio, jako se zainteresirao (isto kao i ja) za te magnetofone od toga čovijeka kojeg je Tom HiFi spomenuo.


Studeri A820, A816 (valjda sam modele dobro zapamtio, oni veliki, čai i kožom presvučeni) su vrlo skupi. Nagra da ne govorim!!

Čovjek je prvi vlasnik većini magnetofona.

Pitat ću ga dali smijem dati broj dalje, jer je picajzla po tom pitanju.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la pamook » Sri lip 13, 2018 9:20 am

...da se mene pita, ja bih odbrao Akai, bez puno razmisljanja :think:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lip 13, 2018 10:08 am

Ne bi dobio koncenzus niti za ovaj Akai... :roll:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kupujem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju