Šta se radi...a ima veze sa....

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Master of disaster » Sub vel 10, 2024 5:12 pm

Jednom (na loFi buvljaku) sam u jednim zvučnicima na doljnjem djelu kutija našao zavidane po komad ( audiofilske? )metalne ploče. :mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3355
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la micro » Sub vel 10, 2024 9:20 pm

tubeman napisao:Eh, takvih sam našao ko' u priči ali tu se radi o trosistemcu.
Ako stignem, danas ću jednog otvoriti da vidim kako izgleda skretnica pa će se znati malo više.
Tko zna, možda je to bilo rađeno za nekog drugog, ili je "netko drugi" koristio njihove zvučnike ali se gotovo definitivno radi o tvorničkoj kutiji.


Navodno scanspik je prvo radio kutije , nije prodavao drajvere. Kutija izgleda previse "tvornicki" ne bi se reklo da je to neko radio za sebe. Netko je izvadio skretnicu ?
micro
 
Postovi: 640
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sub vel 10, 2024 10:07 pm

Na žalost :(
Sad bi trebalo vidjeti jesu li driveri ispravni. Ako jesu, isplati se to restaurirati i napraviti nove skretnice.
Tko zna kako će to raditi.
Izmjeriti ćemo :) :)

Khadgar:
Kad sam otvorio jednu kutiju onda je postalo jasno zašto su teške.
Driveri kao takvi imaju nešto kila. Kutije su napravljene od 25mm starinske, teške iverice a unutra imaju i zamotani paket izolacije. Izgleda da se radi o kamenoj vuni. Sve je onako fino kockasto upakirano od zida do zida debljine 15 cm. Vjerojatno i toga ima ponešto.
Nakupi se...
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la micro » Sub vel 10, 2024 10:22 pm

Srednjotonac je zatvoren posebno od ova dva 8" , kutija je kompresija ili BR?
micro
 
Postovi: 640
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sub vel 10, 2024 10:42 pm

Kompresiona. Srednjotonac ima psoebnu kupolu od cca 1 l. od tvrdog stiropora.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la micro » Sub vel 10, 2024 11:41 pm

Ima puno teorija koje bi bile rezne frekvencije ali za MTM bi po novijim teorijama trebalo biti udaljenost centra jednog 8" do centra drugog 8".
Recimo 18cm , 344/0,18 =2293/4 = 570Hz prva rezna frekv za oba 8"

Mozda zato i fali skretnica :lol:
micro
 
Postovi: 640
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la daluka » Ned vel 11, 2024 11:10 am

micro napisao:Ima puno teorija koje bi bile rezne frekvencije ali za MTM bi po novijim teorijama trebalo biti udaljenost centra jednog 8" do centra drugog 8".
Recimo 18cm , 344/0,18 =2293/4 = 570Hz prva rezna frekv za oba 8"


Možeš li malo objasniti te brojke?
Volim znati kad nešto pročitam što sam pročitao, nisu svi ovdje stručnjaci za audioakustiku.
daluka
 
Postovi: 194
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la daluka » Ned vel 11, 2024 11:56 am

tubeman napisao:Pitanje za one "malo starije", uups, "iskusnije" ;)
Što bi to moglo biti?

Slika
G,,gle kaže "RANK ARENA LS-6000"
daluka
 
Postovi: 194
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la tubeman » Ned vel 11, 2024 1:02 pm

Super!

Tko zna zna,..... odnosno tko je uporan nađe.

Hvala.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Gosha » Ned vel 11, 2024 2:13 pm

Evo ovde ima izgled unutrasnjosti:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Gosha
 
Postovi: 87
Pridružen: Čet tra 17, 2014 10:48 am
Lokacija: Nish

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju