par pitanja

Re: par pitanja

PostPostao/la Edison » Uto tra 07, 2015 2:10 pm

m a r k o napisao:Našao sam zanimljiv članak o DC zaštiti. Zaključak je da je pouzdan način zaštite upotreba releja sa Normally Open i Normally Closed kontaktima. Zvučnik se spaja na preklopni kontakt, NO kontakt na izlaz pojačala i NC na uzemljenje. Tako će pri izgaranju pojačala i proradi zaštite zvučnik biti spojen na uzemljenje i struja zbog el. luka na kontaktima neće teći kroz zvučnik nego uzrokovati izgaranje osigurača u power railovima. Pitam se sada koliko vas koristi osigurače na tim mjestima? Moj Lifeforce ih ima na pločici ali nisam vidio da se baš svugdje ugrađuju... Također, Velleman zaštita sa prilično malim relejima ima samo funkciju odvajanja zvučnika od pojačala, suprotno zaključku članka. Da li će ti releji uspjeti odvojiti zvučnik kad treba... ne radi se o malim strujama.


Meni se cini da je normalan nacin odvojiti zvucnike od pojacala, a ne praviti kraki spoj u pojacalu, i cekati da osiguraci odreagiraju. U svakom slucaju, trebas dobro poznavati svoje pojacalo da bi koristio takav tip zastite.

Prema sjecanju, cini mi se da su releji na Velleman zastiti od 10A. U normalnom radu to je dovoljno. Kad se desi havarija, i recimo, ispadne jedna grana napajanja onda moze biti problem. Recimo da je pojacalo malo jace i da ima napajanje +/-60V, a zvucnik je od 4 Ohma, realni ohmski otpor je blize 3 Ohma. U tom slucaju potekla bi struja 60/3 tj. 20A. Sto bi se tocno desilo, trebalo bi probati, a meni se to bas i ne radi... ;) Moja pojacala su na +/-25V i +/-44V, zvucnici su od 6 Ohma. Tu ne bi trebalo biti problema, kod jacih pojacala bi vjerojatno dobro dosli jaci releji... A mozda sam sto i previdio u ovoj racunici... :?

Velleman zastita se ukljucuje kad se na zvucnicima pojavi oko 1V DC. Posto koristim cjevna pretpojacala, najcesce bez stabiliziranog napajanja, kolebanja iz mreze znaju prouzrokovati (modulirati) na izlazu iz pretpojacala subsonicne promjene DC napona, iako je kondenzator na izlazu. To zna varirati od par mV, a u pikovima zna skociti i na 100mV i vise. Kad to dodje u pojacalo bez kondenzatora na ulazu, i pojacalo ima pojacanje od 22x, eto ti preko 2,2V DC na izlazu, i tu zastita reagira. Provjereno puno puta u praksi. Rjesenje je stabilizirano napajanje cjevnog pretpojacala...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Prethodni

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju