Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la sonny » Sri sij 10, 2018 10:18 pm

Pa mislim da su to sigurno rezali od 12-15 mm. Toga je bilo najvise
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la Bepone » Sri sij 10, 2018 10:44 pm

evo hi ovi moji,
mislin da ce bit preslabi..
3_cr.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet sij 11, 2018 12:42 am

S@ki,
da se vratimo malo na mehaniku i vodilice. Naravno može se ići na šipke i linearne ležajeve ili možda nešto drugo na sličnu temu, ali vidio sam da sada postoje i vodilice od aluminija.Nešto kao ovo na donjem linku.

http://www.directindustry.com/prod/hepc ... 47060.html

Inače to sam vidio uživo na jednom sajmu u ZGu na kojem sam bio sa susjedom koji ima radionu. On si je uzeo dva uzorka takve vodilice sa ležajima i to mogu ti reći odlično izgleda i fino klizi. Te uzorke je već upotrijebio za neki mali strojček i nakon 3-4 godine dan danas nema lufta između ležaja i vodilica.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la Bepone » Čet sij 11, 2018 12:43 am

i vodilica iman neku vrecu negdje
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la s@ki » Čet sij 11, 2018 10:42 am

Ovakav tip vodilica je sigurno najbolji, pogotovo ako radiš CNC, tu recimo nebih ni gledao ništa drugo.
Podsjetio bih da je uređaj koji radim prvenstveno 3D printer i neće biti pretjerano velike sile prisutne.
Cijena ovakvih vodilica nije baš niska. Čisto okvirno, vodilica je cca 40€ za 400mm te 20 € za ležaj. Pa sad gledaj da bi recimo trebao 4 za Z os, 4 za Y os te 4 za X, 12x60€ = 720 Eura samo za četvrtinu mehanike , jupi :)
Možemo sada o tome da je vrlo vjerojatno dovoljno čvrsto da i samo jedna bude po osi al ja sam paničar i ne želim ostaviti mogućnost da se izvija na bilo koji način ako to mogu spriječiti.
Drugi problem je što primjerice takav sustav sigurno teži više nego ekvivalent šiple (bolje cijevi) sa ležajem i nekim "plastičnim" nosačem što je sigurno bolja kombinacija za 3D.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la tubeman » Čet sij 11, 2018 11:50 am

Sada smo počeli puno filozofirati tipa "imam hrpe motora, imam savršene vodilice, imam ovo imam ono" ili vidio sam ovo ili ono.
Pitanje je "jesam li vidio nešto konkretno što želim napraviti ili imati?"
Nakon toga definiramo s kojim proračunom idemo i tek tada vidimo što možemo napraviti ili nabaviti.
Tu mnoge stvari isključuju jedna drugu i ako se ne zna točno što očekivati, biti će puno bačenog novca, nezadovoljstva i projekata tipa "savršene grembalice s tri motora" :) :) :)
Već sam napisao da znam da svi mi imamo 90% svega što treba za nešto, ali pitam se tko je to "nešto" ikada završio???
Druga stvar je za što nam to treba?

To sam vrlo zorno opisao u projektu tubetestera :) :) :)

S@ki, ako doista imaš volju štogod od toga napraviti (a imaš), bilo bi dobro vidjeti poneki od uređaja kojemu se želiš približiti s performansama.
Da ćeš napraviti pet klasa bolje s pet puta manje novaca, - nećeš :(

Ako imaš vremena i snage, možeš doći i pogledati ovo što ja imam (a trebalo bi biti vrlo solidno), možemo dogovoriti da se odvezemo do dobavljača XYZ printera i sl. pa da se vidi kako koji funkcionira i koliko što košta.

Ono što nas najviše fascinira (Vodilice i motori) je tu doista najmanji trošak.
Treba zapamtiti da stvar postaje progresivno skuplja što su zahtjevi imalo veći.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la Bepone » Čet sij 11, 2018 12:35 pm

vodilice i pripadajuci "vagoneti", vodilice se mogu slagati jedna do druge, nutra je neki teflon ili nesto jako tvrdo, iman neku manju kolicinu, mogu se zrtvovat ako nekome treba,
a veca kolicina je u jednoj nedavno zatvorenoj firmi pa bi se moglo i tamo nesto izvuc van

vodilice su u 0, nemaju lufta
P_20180111_112218.jpg

P_20180111_112243.jpg

P_20180111_112312.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la s@ki » Čet sij 11, 2018 2:36 pm

2 tubeman: ma vjerojatno sam pogriješio u startu što sam išao u bilo kakav detalj prije nego je "100%" sve definirano . No ajde, barem se nešto piše :)


Osnovni plan sam objasnio, a za možda jednostavnije praćenje ako koga zanima proučite Hypercube by Tech2C ili Hypercube evolution.
https://www.thingiverse.com/thing:2254103
Konkretno taj evolution je nekakva baza dizajna i zapravo vjerojatno ništa ne bih pogriješio da slijepo pratim dizajn i bok.Čak je autor HCEvo u projektu dao excel koji računa dimezije okvira prema željenoj veličini radne površine.
Generalno gledano, download, žicaj nekog da ti isprinta, naruči po BOM sastavi i pusti da radi.

E sad, dolazi onaj dio gdje moram usrat standardno jer nađeš uvijek nešto što može bolje.
Primjerice, autor HC je probao više vrsta vodilica i ležajeva, autor HCevo koristi kuglične. Nije da stvar ne radi, radi, ali radi glasno i to me nimalo nebi brinulo da mi printer ima gdje drugdje stajati a ne u dnevnom boravku ispod radnog stola. Zato gledam nabolju kombinaciju i vjerojatno cu ići na polimer vodilice ma kakvog one oblika bile. Ovo će u konačnici odrediti da li koristim gotove dijelove ili moram projektirati svoje
Nadalje, postoji nekoliko kombinacija auto bed levelinga pa trenutno proučavam što je najbolje. Trenutna opcija je ili induktivni ili vjeroajtnije "BLTouch" https://www.antclabs.com/bltouch

Kompliciram i istražujem isključivo iz perspektive "napravi čim bolje" ali to ne mora nužno značiti da ću pljunuti 100% više novaca za 2% dobiti.
Čisto da se dobije osjećaj u kojem smjeru stvar ide:
cca 300€ metalni dio konstrukcije
cca 100€ motori
cca 200eura extruder i hotend
i šta je najbolje, stvar još uvijek ni približno ne radi :)
Zatim, obzirom na kompletan ulog vrlo vjerojatno neću ići na kontroler baziran na Arduino + RAMPS već ću odvojiti više za 32bitni kontroler tipa smoothieboard ili duet3d. Ta zanimacija košta red veličine 200-250€, naspram kakvih 50-100€ za 8bitnu kombinaciju s arduinom.
Tu sad postoji dilema jer:
- pitanje dal mi stvarno treba 32bitni kontroler
- po netu ima hrpetina tutorijala i konf. fajlova za arduino kombinaciju što je prednost jer se tek učim
- smoothie i duet imaju bolje drivere, navodno su jednostavniji za konfigurirati itd

--- ima još no da ne zamaram

Uglavnom, želim reći da ovo sigurno neće biti jeftin projekt, niti to od njega očekujem ali želim biti što realniji i ne uzimati "sve najbolje" pa ga na kraju niakd ne dovšiti.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la josh » Čet sij 11, 2018 3:38 pm

s@ki napisao:
- pitanje dal mi stvarno treba 32bitni kontroler
- po netu ima hrpetina tutorijala i konf. fajlova za arduino kombinaciju što je prednost jer se tek učim
- smoothie i duet imaju bolje drivere, navodno su jednostavniji za konfigurirati itd


32 bitni arduino http://wiki.stm32duino.com/index.php?title=Blue_Pill ARM Cortex M3 na 72 MHz sa USB-om imaš za 2$ https://www.ebay.com/itm/321569700934
Pa mi se čini da razlika u cijeni 8 vs 32 bita ima veze s nečim drugim na pločici, a ne sa mikrokontroler čipom kao takvim.
josh
 
Postovi: 54
Pridružen: Sri pro 07, 2016 9:12 pm
Lokacija: Vinkovci - Poreč

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la s@ki » Čet sij 11, 2018 4:03 pm

naravno. no sam taj detalj je toliko opširan da nisam htio u detalje jer bi tekst bio tolik da ga nitko nebi čitao.
U konačnici, ni sam ga nisam dovoljno dobro proučio pa da mogu pametovati.
U prijespomenutoj skupljoj varijanti dolaze bolji i snažniji driveri, web sučelje preko kojeg mrdaš po konfiguraciji, šalješ filove na print te po potrbi touchscreen sa čudo postavki od kojih mi pola još uvijek nije jasno :D
Ona je tu i sigurnost u smislu temperaturnih sondi i svačeg nečeg implementiranog što "prati" događaje i po potrebi zaustavlja procese itd.
Zapravo su "sustavi" tolko različiti da ih se (vjerojatno) ni ne može direktno uspoređivati.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju