Šta se radi...a nema blage veze sa....

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Ned sij 07, 2024 10:27 am

Bor je autohtona biljka, to sta ljudima smeta i nema koristi je druga stvar.
Topolino
 
Postovi: 119
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Edison » Ned sij 07, 2024 12:46 pm

Dobar je bor, i samo nek raste... ako nema drugog raslinja. Korijenjem i iglicama cuva da se ne ispere i ono malo zemlje na kamenitoj povrsini. Ljeti povecava opasnost od pozara, ali ljudi bi trebali raditi prosjeke i protupozarne puteve, malo se brinuti o raslinju. Kad ne bi bilo raslinja po otocima i uz more, otoci bi ubrzo postali gol i ostar kamen koji viri iz mora... mjeseceva povrsina...

Ako ljudi ne zele saditi masline, smokve, rogac, lozu... pa i primorski hrast, onda nek rastu borovi. Bolje i oni, nego da je golo.

Sam sam posadio bar tisucu borova u Sinjskoj krajini, na padinama planine Kamesnice iznad sela Tijarica. 1981. bio u ondasnjoj vojsci, javio se kao dobrovoljac da uradim nesto korisno. Pomagala su nam djeca iz lokalne skole, a sadnice smo dobili od sumarije. Ako su zivi, ti bi borovi sad trebali biti visoki... :)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Ned sij 07, 2024 1:45 pm

Edison napisao:Dobar je bor, i samo nek raste... ako nema drugog raslinja. Korijenjem i iglicama cuva da se ne ispere i ono malo zemlje na kamenitoj povrsini. Ljeti povecava opasnost od pozara, ali ljudi bi trebali raditi prosjeke i protupozarne puteve, malo se brinuti o raslinju. Kad ne bi bilo raslinja po otocima i uz more, otoci bi ubrzo postali gol i ostar kamen koji viri iz mora... mjeseceva povrsina...

Ako ljudi ne zele saditi masline, smokve, rogac, lozu... pa i primorski hrast, onda nek rastu borovi. Bolje i oni, nego da je golo.

Sam sam posadio bar tisucu borova u Sinjskoj krajini, na padinama planine Kamesnice iznad sela Tijarica. 1981. bio u ondasnjoj vojsci, javio se kao dobrovoljac da uradim nesto korisno. Pomagala su nam djeca iz lokalne skole, a sadnice smo dobili od sumarije. Ako su zivi, ti bi borovi sad trebali biti visoki... :)


kažeš da si pošumljava 1981 , i ja sam ko klinac u osnovnoj pošumljava brda iznad Šibenika , samo šta onda nitko nažalost nije razmišlja da tu nije bilo bora već makija i hrast crnika ili kako ga mi zovemo 'rakita' koje je odlično drvo za ogrjev i brodogradnju i zbog toga su ga dalmatinci i pazili i imali šume tog hrasta ,Venecija stoji na tom drvu koje je posjećeno sa Velebita, otok Tijat je bio sav prekriven rakitom koja je služila samo za tu namjenu , međutim i njega sad preuzima bor koji nije domaći niti authothoni već samo crni bor kojeg u mom kraju ima još nešto oko Drniša i Stankovaca (bar koliKo vidim s ceste)

a otoci su uvik bili goli i oštri ,od davnina , zemlja na njima se čuvala na druge načina ako ju je bilo ali to je skroz druga tema , najbolji primjer je otoćić Baljenac kod Kaprija koji je pod UNESCO-vom zaštitim

https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrast_crnika

https://hr.wikipedia.org/wiki/Crni_bor

nažalost kad bor naraste među suhozidima nema tog vatogasca i vozila koji može preći tu prepreku i uz nebrigu države o požarnim putovima dobijemo katastrofalni požar Zaton-Raslina od prije dvije godine kad je moj punac ostao bez svog polja a skoro i bez kuće (uz rub ove ceste kojom san se vozia za vrime požara rastu rakita i makija,nema bora )
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la joe dalton » Ned sij 07, 2024 7:51 pm

Topolino napisao:Volio bi naci jedan takav na sajmu, ali tesko. Novi od metalca je malo tooo much sa cijenom.


Vidi ovdje
https://www.lonciipoklopci.hr/gus-i-alugus/gus-posude/gid/322?q=&dimenzije=&boje=&cijenaod=-1&cijenado=-1&sort=2
Imaju odličan izbor gusenog posuđa, emajliranog i bez. Cijene nisu baš popularne pa treba čekati neko sniženje. Zna biti do 50%. Inače to je solidna količina materijala pa i košta. Kupiš jednom u životu i više ne razmišljaš.

davorin napisao:Već godinama moja supruga priprema sarmu tako da nakon što sve zakuha na štednjaku (plin), premjesti lonac sa poklopcem u pećnicu na rešetku (odmaknuto od dna pećnice ~2-3cm) i nastavi sa kuhanjem na ~150°C nekoliko sati.
Isprobala je kuhanje u različitim vrstama posuđa (obični lonci različitih veličina, lonac sa ugrađenim grijačem i regulatorom sa termostatom, expres-lonac, Zepter, masivna posuda od gusa sa gusenim poklopcem i masivni glineni lonac sa poklopcem), ali ovaj metod kuhanja u pećnici se pokazao najbolji u kombinaciji sa što većom količinom (ograničenom veličinom lonca koji se može smjestiti u pećnicu) sarme što dodatno popravlja okus (uz suha rebra, dimljenu pancetu, domaće kobasice i narezani kiseli kupus na vrhu :lol: ).


E to! U jednoj gusenoj ovalnoj emajliranoj posudi sa linka gore. Mi stavimo u pećnicu bez prethodnog kuhanja. Par sati na cca. 120 -150 stC. Na kraju samo još malo zapečemo bez poklopca. Mrak, nikad bolja sarma. Naravno špic rebra i kobase idu unutra
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Pon sij 08, 2024 10:09 am

Budem pogledao
Topolino
 
Postovi: 119
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Sub sij 20, 2024 12:18 am

danas proša od istre do dalmacije , nezaboravno putovanje i još da nabavimo koju novu ralicu :lol: mada je bura puno veći problem na moru, u senju se nisan puno zadrža van auta :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Ned sij 28, 2024 8:58 pm

totalna suprotnost od prošlog vikenda, jedan dan Velebit drugi dan škoj ,temperature ugodne a ubrzo bi mogle i šparoge :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Pon sij 29, 2024 8:55 am

Rankun, postole, trlis i rukavice, spremno. Prosle godine sam rankune premotao teniskim gripom jer mi je par puta veliki zaglavio u draci i nisam ga mogao lako izvuci.
Topolino
 
Postovi: 119
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet vel 09, 2024 8:32 pm

Da bez veze ne trpam offtopic u Tubemanovu temu. Da li netko zna kakvo je stanje sa Krklecovom firmom, jel on i dalje radi ili je stavio ključ u bravu? Zadnje koliko sam čuo situacija je bila sa ključem u bravi,ali evo sada vidim da ima na njuškalu oglase i da prodaje uređaje. https://www.njuskalo.hr/korisnik/mkrklec1 Da li prodaje staru zalihu ili nove nemam pojma.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Pon vel 12, 2024 1:44 pm

Pozdrav.
Mama mi je donjela el. ploču za kuhanje sa posla snage 1500w. Navodno je zasvjetlila :lol:
Otvorio sam je i ispalo je da su stopice pougljenene i rasirene zbog termalnog opterecenja na grijacu. Grijac ima 36 Ohm, termostat ukljucuje uredno. Zice su 0.50 Al (štednja i programirani kvar) i na nuli je termalna sonda (240°C) koja nije okinula. Zamjenio bi zice sa 1.50 Cu samo me brine kako spojiti sondu sa zicom jer nemam lemilicu. Redna stezaljka bi izdrzala struju, ali nisam siguran temperaturu jer bi bile par cm udaljenje od dna ploce.
Topolino
 
Postovi: 119
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

micro pregledava forum i 11 gostiju