Šta se radi...a nema blage veze sa....

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la s@ki » Pon ruj 11, 2017 3:45 pm

Zvao sam ga jos u jutro da vidim kako je. Zadar je poplavljen.kolega je javio da je do koljena u vodi a na brijegu je, mislim cak blizu Davorina. Vjerujem da ce se Davorin javiti uskoro ali prema onom u jutro bas mu je "zabavno". Jedna faza izgorila, trafo stanica blizu koliko sam shvatio zapaljena, voda mu donjela neku kanturinu pa je skrenulo vodu prema radioni, do tamo nije uspio. Koliko mi je poznato 2-3 telefonske centrale su izgorile pa ce neka cuda moderne tehnologije mnogima biti nedostupna.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Master of disaster » Pon ruj 11, 2017 4:39 pm

A hebemu, nadam se da mu šteta nije velika. I da su svi dobro. :(
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Pon ruj 11, 2017 8:31 pm

Malo informacija iz "prve ruke".

Danas sam se vraćao s Vira i uspio u živo sve to doživjeti :)

Uglavnom, kao i koješta drugo u ovoj našoj državotvorevini i ovo je bedastoća koja nas svaki put iznenadi.
Uglavnom, institucije rade svoj posao a državni vrh odmah dolazi pružati podršku i čuditi se. I to tako svake godine iznova.
Naime, "institucije" su totalno zakazale.
Nigdje službi, policije ili bilo koga drugog tko bi barem pokušao nešto organizirati, dati kakvu informaciju ili pomoći barem savjetom.
Znam da je bila panika u Zadru i da se sve koncentriralo tamo, ali niti tisuće turista zarobljenih u svojim autima se nisu smjele zaboraviti.
Tamo negdje oko Nina se vidjelo da je situacija ozbiljna i da su ceste u komi. Na puno mjesta ce voda prelijevala od nekud "odozgo" prema "dolje".
Npr. par metara od ceste, na nogometnom igralištu voda došla do ruba stative ,često se nije niti moglo odrediti gdje su rubovi ceste.
Desetak puta sam prolazio tako da sam s lijeve strane bio pola metra u vodi a s desne sam tek nazirao trotoar koji je pomogao da prođem jer je tu kotač "hvatao....
Tek sada sam, nakon više desetaka prolazaka tim cestama vidio da nema nikakvih odvoda sa strane, da sesta "visi" prema unutra pa voda ne odlazi sa strane već se skuplja u sredini i slično.
Prava katastrofa je nastala kod Bibinja gdje smo se nabili u višekilometarsku kolonu koja se pomicala onoliko koliko su se auti naprijed okretali natrag.
Na kraju se ukazalo uleknuće s metar vode. Višekilometarska kolona s jedne, višekilometarska s druge a sve puno "pametnjakovića" koji se guraju i dodatno zakrčuju cestu.
Malo smo čekali pa je par kamiona uspjelo proći (svjetla ispod vode). Više mudraca je htjelo pokazati da njihovi terenci mogu svašta. Pokazali su to da su zaglavili i nekakav lokalni traktoraš je imao pune ruke posla izvlačeći ih. Jedan Mercedes je voda gotovo odnijela. Spasili su ga u zadnji čas. Uglavnom... vrhunska zabava.....
Nakon nekog vremena se uprizorio nekakvi komunalac sa službenim autom i žutim kombinezonom, ali sve se svelo na to da je "komunicirao" s nekakvim kolegom s kojim je dogovarao kavu u nekakvoj krčmi. Pitali smo ga dokle, i kuda dalje. Odgovor je bio bez ikakvih emocija da nema pojma i da će to trajati "do tko zna kada".
Lijepo se okrenuo i otišao čekati kompića.
Isto tako, došla je informacija (od onih koji su se dovukli u istu kolonu) da je odječen i put prema kroz Zemunik do čvora ZD2.
Srećom, sjetio sam se Zuzija koji tamo negdje u blizini ima ljetnji bivak, pa sam dobio dragocjenu informaciju o nekakvo poljskom putu kojim sam za PET MINUTA došao do Kalmetine, a dalje je bilo lako.

POANTA: Zar se nije mogla organizirati jedna jedina policijska patrola ili kakav komunalac ili vatrogasac ili bilo tko koji bi vozače preusmjeravao ili barem bio sposoban dati ikakvu informaciju.
To je samo potvrda da institucije nisu, unatoč svoj svojoj JASNOĆI, TRANSPARENTNOSTI, MANTRANJIMA O ULAGANJIMA i štotijaznamčemuviše išta napraviti kako treba.
Ovako ćemo se svake godine (sada već i više puta) čuditi istim stvarima i čekati svaku četvrtu godinu da netko nešto obeća.
Nije ovo mjesto za politiku, ali na žalost, uvlači se u svaku poru života i to na najgori mogući način.

Meni osobno to možda i nije bilo neko traumatsko iskustvo. Prošao sam kojekakvih situacija pa mi malo vode ( meni malo - s čime se sigurno neće složiti oni jadni ljudi koji tamo žive) nije bio problem.
Nije mi bio problem niti tih nekoliko sati čekanja i maltretiranja koje se ipak dešavalo u domaćem okruženju.
Ali je li to OK za one silne Šveđane, Francuze, Nizozemce, Dance, Nijemce, Austrijance, Mađare, Ruse, Poljake, Čehe, Slovake i ne znam više koje sam sve registracije vidio ?
Valjda jest. Pokupili smo im lovu pa ih nećemo valjda još i ispraćati sa sendvičima i bocama vode. Ta dobili su puno vode + avanturu i to besplatno :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tom_hifi » Pet ruj 15, 2017 9:33 pm

Čitam malo, uz prehladu, po onom forumu što pišu u SET temi. Osim Edisona, nema nijednog pametnog tamo (bezveze se i ja trudim), užas živi. Hoću reći, drago mi je da sam punokrvni član ove zajednice. Volim vas :) :clap:

I da, opremanje novog stana privodim kraju i kako sam već najavio, nisam našao mjesta za parket unutra :D :lol:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 16, 2017 7:58 am

Ta tema ne zaslužuje niti da se otvori prvi put, ali zbog svih onih bedastoća jednostavno vuče :( :( :)
Toliko je gluposti, pogotovo od "doajena" nadrobljeno da si pomisliš o kakvim se zapitaš o kakvim se to uopće likovima radi, barem kako su se tamo predstavili.
Sposobni su i od najkvalitetnijeg materijala za pitu napraviti drek. Tek toliko da ( u JA PA JA maniri) pokažu i dokažu da "suvereno" vladaju baš svakom tematikom i problematikom :) :)
Naravno, postoje i oni ozbiljni koji i te kako koješta znaju, ali su se uglavnom isključili iz glupih rasprava koje dominiraju zadnjih godinu dvije.
Inače, (Flikoman) ti grijači NISU od Torija (Thoriated Tungsteen) pa bi malo preciznosti (ako već dolaze od strane nekoga koji tehničkim znanjem ipak nadilazi prosjek tog foruma), trebalo biti.
Torij ima barem dvije JAKO negativne karakteristike: Preskup je (proizvodnja je vrlo komplicirana i skupa), i malo je previše RADIOAKTIVAN ;)
Zato se koristi torijev dioksid koji se u vrlo malim količinama dodaje Wolframu (koji se i inače koristi u žaruljama) kako bi se postiglo još više talište.
To ima i svojih nedostataka poput povećane krhkosti grijača (pogotovo onih u jačim cijevima).

Onaj koga to bude zanimalo može sve to sigurno pronaći po Wikipedijama i ostalim izvorima.

Druga stvar je vezana uz vrijeme zagrijavanja.
Treba razlikovati dva vremena "zagrijavanja" (koja su tamo pomiješana).
Jedno je vrijeme ono koje je potrebno da cijev uopće bude sposobna emitirati elektrone (to je ono OBAVEZNO vrijeme od pola minute, minutu, dvije, tri i sl. i navedeno je u datasheetovima) a drugo je ono koje je POŽELJNO i potrebno da cijev radi u potrebnim gabaritima funkcije npr. NF pojačala.
Tu može proći 10, 20, 30 pa i više minuta, i to je ono vrijeme "zagrijavanja" koje, koliko vidim, svi brkaju s onim prvim.
Kod onog OBAVEZNOG vremena ne bi smjelo biti zafrkancije jer će njegovo skraćivanje sigurno imati utjecaja na duljinu života cijevi, često i drastično.
Ono drugo vrijeme nije toliko kritično i u pravilu MOŽE biti gotovo jednako onom prvom, ali "zlatouhi" će MOŽDA moći primijetiti određene anomalije u zvuku.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tom_hifi » Sub ruj 16, 2017 10:15 am

tubeman napisao:Ta tema ne zaslužuje niti da se otvori prvi put, ali zbog svih onih bedastoća jednostavno vuče :( :( :)
Toliko je gluposti, pogotovo od "doajena" nadrobljeno da si pomisliš o kakvim se zapitaš o kakvim se to uopće likovima radi, barem kako su se tamo predstavili.
Sposobni su i od najkvalitetnijeg materijala za pitu napraviti drek. Tek toliko da ( u JA PA JA maniri) pokažu i dokažu da "suvereno" vladaju baš svakom tematikom i problematikom :) :)
Naravno, postoje i oni ozbiljni koji i te kako koješta znaju, ali su se uglavnom isključili iz glupih rasprava koje dominiraju zadnjih godinu dvije.
Inače, (Flikoman) ti grijači NISU od Torija (Thoriated Tungsteen) pa bi malo preciznosti (ako već dolaze od strane nekoga koji tehničkim znanjem ipak nadilazi prosjek tog foruma), trebalo biti.
Torij ima barem dvije JAKO negativne karakteristike: Preskup je (proizvodnja je vrlo komplicirana i skupa), i malo je previše RADIOAKTIVAN ;)
Zato se koristi torijev dioksid koji se u vrlo malim količinama dodaje Wolframu (koji se i inače koristi u žaruljama) kako bi se postiglo još više talište.
To ima i svojih nedostataka poput povećane krhkosti grijača (pogotovo onih u jačim cijevima).

Onaj koga to bude zanimalo može sve to sigurno pronaći po Wikipedijama i ostalim izvorima.

Druga stvar je vezana uz vrijeme zagrijavanja.
Treba razlikovati dva vremena "zagrijavanja" (koja su tamo pomiješana).
Jedno je vrijeme ono koje je potrebno da cijev uopće bude sposobna emitirati elektrone (to je ono OBAVEZNO vrijeme od pola minute, minutu, dvije, tri i sl. i navedeno je u datasheetovima) a drugo je ono koje je POŽELJNO i potrebno da cijev radi u potrebnim gabaritima funkcije npr. NF pojačala.
Tu može proći 10, 20, 30 pa i više minuta, i to je ono vrijeme "zagrijavanja" koje, koliko vidim, svi brkaju s onim prvim.
Kod onog OBAVEZNOG vremena ne bi smjelo biti zafrkancije jer će njegovo skraćivanje sigurno imati utjecaja na duljinu života cijevi, često i drastično.
Ono drugo vrijeme nije toliko kritično i u pravilu MOŽE biti gotovo jednako onom prvom, ali "zlatouhi" će MOŽDA moći primijetiti određene anomalije u zvuku.


Jasno, nisam ni ja išao u neke detalje jer sam to sve usputno pisao, u par navrata sam napomenuo da ima kompetentnijih od mene. Iskreno, niti ne želim ići u detaljne rasprave s tim ljudima, ali moram baciti malo vode na njihovu vatru.

Vrhunac rasprave je izraz farbanje. Manje i više farba, pa ova lampa, pa ovaj trafo. Užasno.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la ziki » Sub ruj 16, 2017 1:21 pm

Što onda "tim ljudima" ne napišeš šta misliš, a ne skrivat se na drugom forumu. Nije ni ovaj forum puno drukčiji samo se zastupa druga strana, da je lampa u svakom pogledu neprikosnovena. Fali i toga da se tu i tamo prokomentira zvuk uređaja, a ne da se samo dobije: Proradilo iz prve, nema shuma ni bruma. Ne treba ići ni u jednu krajnost, al treba biti i objektivan pa uzeti sve u obzir, tako i sebe...
ziki
 
Postovi: 544
Pridružen: Čet svi 16, 2013 9:59 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 16, 2017 6:37 pm

@Ziki
Vjerujem da je to išlo mene :)

Nemam blagu namjeru javljati se tamo.
Napravio sam samoisključenje prije dvije godine kada sam pokušao "diskutirati" po pitanju strujnih štekera :).
U pravilu ne "solim pamet" i (pogotovo) nikoga ne vrijeđam, ali na par (pokušaja) pitanja autoru teme, admin mi je svaki put obrisao post.
Najvjerojatnije me je sujetni autor prijavio adminu da ne komuniciram u "duhu high-enda" ili tako nešto :) :).

Obrisao je čak i onaj kada sam samo napisao da se više ne mislim uključivati u takve neplodne, neargumentirane i nestručne diskusije.
Nakon toga mi je bilo do kraja jasno da "doajeni" mogu laprdati što god žele, zazivati duhove i pojašnjavati stvari neobjašnjivim silama, a oni koji imaju drugačije mišljenje to ne mogu.
Zato je forum "isključivo audiofilski", pun idolatrije, Google stručnjaka i pratitelja recenzija koji se osjećaju pozvanima docirati ubilo kojoj temi.
To što bih ja NJIMA rekao, mogu zakačiti mačku o rep jer bi i to ismijali ili najvjerojatnije ne bi niti primijetili :) :)
Ostao sam u vrlo živom kontaktu s puno "doajena" i ljudi s tog foruma koji se isto tako više (uglavnom) ne javljaju jer je i njima muka.
Zato, tako dugo dok se puno toga tamo ne promijeni, a očigledno neće, nemam namjeru trošiti vrijeme na taj forum.

Komentar sam nabacio ovdje jer je Tom-Hifi vrijedan član ovog foruma i smatram da je potrebno biti koliko-toliko precizan u tvrdnjama.
Znam da je to napisao u brzini i da zna o čemu se radi, ali....
Tamo nemam potrebu ikomu išta objašnjavati.
Ionako nitko nije primijetio neprecizan pojam jer bi se u suprotnom odmah pojavilo 36 učenih citata prepisanih s Googlea :) :)

Zašto misliš da je ovaj forum isti????
Mislim da jako griješiš.

Ja ga ne shvaćam kao zastupanje "druge strane".
To što je mnogima trenutno zanimljivo slaganje cijevnih pojačala pa takva tematika dominira, ne znači da mnogi drugi aspekti elektronike nisu zastupljeni i zanimljivi.
Smatram da je bit svega evolucija u razmišljanju koja se događa kroz variranje i isprobavanje (pri čemu je poželjno ponešto i naučiti) i u konačnom zadovoljstvu s onim što ćemo SAMI napraviti.
Osobno, nemam nekakav poseban razlog da više cijenim "svijetlu" ili "mračnu" stranu :)

Naravno, većinu ovih naših cijevnih ( i ostalih) uradaka bi "doajeni" bez ostatka i puno razmišljanja ismijali i napravili budale od autora ili konstruktora.

U krajnjoj liniji, ovo je DIY a ne "AUDIOFILSKI" forum i hvala Bogu da je tako.
U suprotnom me niti ovdje ne bi bilo.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 16, 2017 7:21 pm

ziki napisao:Fali i toga da se tu i tamo prokomentira zvuk uređaja, a ne da se samo dobije: Proradilo iz prve, nema shuma ni bruma. Ne treba ići ni u jednu krajnost, al treba biti i objektivan pa uzeti sve u obzir, tako i sebe...


Tko komu brani komentiranje zvuka?
Naravno da je u fazi u kojem se trenutno nalazi većina članova foruma (bez potrebne opreme i znanja) najvažnije da uređaj proradi.
Nedostatak šuma i bruma je jako dobar pokazatelj da vjerojatno nisu napravljene VEĆE izvedbene ili konstrukcijske pogreške.
Osobno mi je drago da se do je do tog stupnja (ili blizu) došao praktički svatko tko je nešto pokušao napraviti.
Dobar dio njih do prije godinu-dvije nije niti znao koristiti lemilicu.
To je neizmjerno velika stvar.

i... što se mislilo pod "treba biti objektivan" i koje to stvari za ŠTO treba uzeti u obzir ?
Mislim da NITKO ne može biti i nije objektivan (vjerujem da si na to mislio pod "tako i sebe...") :)
Izjava tipa "Njegovo mišljenje je jako objektivno" bi već kao takva zvučala prilično glupavo :) :) :)

Može postojati koncensus više mišljenja što opet ne mora značiti da se radi o objektivnosti, ali od nekud se mora početi :)
Ako si pak time mislio na moju osobu ( :) ), ne znam na što si točno mislio, ali svakako vrijedi ono iz rečenice iznad :)

Ako se misli na pojam "vjernosti zvuka", osobno mislim da je to bedastoća i da se ne treba s tim zamarati.
Ako se radi o "objektivnosti" procjene uratka, tu se slažem, ali treba opet uzeti u obzir to da nitko nije objektivan :)
Kako mogu biti objektivan ako mi je prvi put nešto proradilo i to bez šuma i bruma ;)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la pamook » Sub ruj 16, 2017 7:48 pm

tubeman napisao:Kako mogu biti objektivan ako mi je prvi put nešto proradilo i to bez šuma i bruma ;)


:lol: :lol: :lol: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:

a dodao bih - i bez bljeskova, dima ili praska, u svim kombinacijama s ponavljanjem :mrgreen:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6280
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju