Šta se radi...a ima veze sa....

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet vel 23, 2024 8:09 pm

Već sam našao koji univerzalni daljinski ću upotrijebiti. Jedino što se Grunfu ne sviđa ideja o korištenju univerzalaca pa je zato počela priča o izradi vlastitog daljinca.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la tubeman » Pet vel 23, 2024 8:26 pm

Pljuštati će prijedlozi ali sasvim je OK da Khadgar nastavi putem kojim je krenuo.
Raditi sam daljinac, izmišljati kutije, pločice, tipke..... UUUH. Stvarno nema smisla kad ima cijelo mnoštvo gotovih i oku ugodnih rješenja.
Jedino me "pika" ona pajdina izjava da će to napraviti za pola sata.
Za pola sata se ne uspiješ niti pošteno usr.... .
Programeri vole olako davati takve izjave :)

Najmanji je problem napraviti osnovne rutine. 90% posla su sve one stvari koje treba napraviti da to radi kako treba mada se u osnovi radi o vrlo primitivnom softveru.
Uostalom, pun je internet (polu)gotovih i otvorenih projekata koje samo treba malo prilagoditi mada ni tu nisam vidio previše kompletnih rješenja :(
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet vel 23, 2024 9:41 pm

Ma pola sata je moja izjava, prijatelj koji je programer(i to bome na zavidnoj razini) bi me itekako ispravio. Za IR kontrolu biti će nekih 1000 linija koda, a od toga barem pola za OLED drajver. Ja ga pitam zašto ne koristi neku gotovu biblioteku za njega, a on kaže da je većina njih ofrlje napravljena i da je bolje da on to ispočetka napiše. Vjerujem da bi za sam daljinac bilo dosta manje pisanja jer on treba samo odašiljati tih par kodova.Što se tiče dizajna kućišta, pa smisliti kako će se mijenjati baterije, pa ovo,pa ovo, to je bome posao da se usereš, pogotovo meni koji nisam tako nešto nikada radio.

E sada zašto sam krenuo sa ovim tako "naglo". Ona kontrola koja je ugrađena u Korg nutube pretpojačalo se počela jako čudno ponašati, preskaču kanali kada ih se bira, onda kada se pretpojačalo ugasi na kanalu 1, ono se upali na drugome i takve slične bolesti, a ne trebam pričati da kontrola nije kineska već je kupljena na hificollectivu i bome nije malo koštala.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la grunf » Pet vel 23, 2024 10:04 pm

Khadgar2007 napisao:
E sada zašto sam krenuo sa ovim tako "naglo". Ona kontrola koja je ugrađena u Korg nutube pretpojačalo se počela jako čudno ponašati, preskaču kanali kada ih se bira, onda kada se pretpojačalo ugasi na kanalu 1, ono se upali na drugome i takve slične bolesti, a ne trebam pričati da kontrola nije kineska već je kupljena na hificollectivu i bome nije malo koštala.


jel se sićaš kad san pisa da su se ovakve stvari dešavale u pojačalima iz 90 tih i početkom 2000 koje sam znao servisirati , nije bilo bitno jeli Onkyo, Yamaha , Technics ,..., bitno je da su svi imali isti CPU i u nijednom nije bia problem CPU -a i softwera nego hardvera

daj malo više podataka o toj kontroli
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet vel 23, 2024 10:52 pm

https://www.hificollective.co.uk/potent ... -alps.html https://www.hificollective.co.uk/potent ... l-kit.html
I meni je jasno da je 99% problem softvera, što misliš zašto sam se prihvatio izrade vlastite kontrole. Linkovi su tu ali kako će ti to pomoći nemam pojma. Osim da se googlanjem vidi jel ima nezadovoljnih mušterija, a pisati njima da im nešto ne štima u softveru je u klasi optimist.

edit:
Evo jedne anegdote što se tiče problema u softveru. Znači prijatelj koji je programer i ja smo za neki projektić koristili od cypressa jedan od njihovih MCUova koji je integriran na PCBu cy8ckit-059 . To je bome moćna stvarčica, cypress je razvio svoje programersko sučelje sa kojim se jako lako programira što ti treba,ali možeš naravno i otvoriti programski kod i ručno sve pisati. Prvu grešku koju je našao je da njihov softver ima neki bug i da neće spremati podatke u eeprom, naravno ručno je to morao prepraviti. Uređaj je trebao i da broji okretaje i dok je na prethodnom MCUu(nekakav atmega) savršeno, na cypressu to nije radilo da se staviš na trepavice.Ne znam niti sam koliko je sati potrošio da skuži di je greška ali ćorak i dalje neće brojati okretaje. Na kraju smo se vratili na atmega gdje sve radi kao singerica.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la grunf » Sub vel 24, 2024 11:23 pm

Khadgar2007 napisao:https://www.hificollective.co.uk/potentiometers/glasshouse-remote-control-kit-motorised-alps.html" target="_blank https://www.hificollective.co.uk/potent ... l-kit.html" target="_blank" target="_blank
I meni je jasno da je 99% problem softvera, što misliš zašto sam se prihvatio izrade vlastite kontrole. Linkovi su tu ali kako će ti to pomoći nemam pojma. Osim da se googlanjem vidi jel ima nezadovoljnih mušterija, a pisati njima da im nešto ne štima u softveru je u klasi optimist.



nisi skužia moj prethodni post, napisa san ; bitno je da su svi imali isti CPU i u nijednom nije bia problem CPU -a i softwera nego hardvera

znači uvik je nešto drugo pravilo problem samom CPU-u koji je onda prebaciva kanale kako ga je bilo volja, u 90% slučajeva se radilo o neispravnom (ili loše kvalitete) preklopniku , ostatak na IR receiveru , napajanju ili lošem spoju, CPU-u je uvik radia besprijekorno i nije bia razlog problema

remote kit sa linka djeluje OK i koristi kvalitetne releje , alpsov preklopnik , amtel cpu i izgleda vrlo jednostavno tako da ne bi odma drvlje i kamenje po njemu nego bi pokuša pronaći razlog zašto divlja
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la micro » Ned vel 25, 2024 9:43 am

Khadgar2007 napisao:Ma pola sata je moja izjava, prijatelj koji je programer(i to bome na zavidnoj razini) bi me itekako ispravio. Za IR kontrolu biti će nekih 1000 linija koda, a od toga barem pola za OLED drajver. Ja ga pitam zašto ne koristi neku gotovu biblioteku za njega, a on kaže da je većina njih ofrlje napravljena i da je bolje da on to ispočetka napiše. Vjerujem da bi za sam daljinac bilo dosta manje pisanja jer on treba samo odašiljati tih par kodova.Što se tiče dizajna kućišta, pa smisliti kako će se mijenjati baterije, pa ovo,pa ovo, to je bome posao da se usereš, pogotovo meni koji nisam tako nešto nikada radio.

E sada zašto sam krenuo sa ovim tako "naglo". Ona kontrola koja je ugrađena u Korg nutube pretpojačalo se počela jako čudno ponašati, preskaču kanali kada ih se bira, onda kada se pretpojačalo ugasi na kanalu 1, ono se upali na drugome i takve slične bolesti, a ne trebam pričati da kontrola nije kineska već je kupljena na hificollectivu i bome nije malo koštala.


Sto se tice resetovanja CPU ili vjerojatno mikrokontrolera koji ima i CPU i sve ostalo u istom pakovanju, lose odradjeno napajanje ili je nesto krepalo u napajanju , kako industrija uvijek radi sa optokaplerima i posebnim napajanjem za cpu tih problema nema , problem je vjerojatno kod preklapanja releja po gnd ili direktno idu smetnje u cpu.

Drugi problem su mehanicki enkoderi , enkoder otisao i nema dobre kontakte i kontrola ne ocitava dobro korake , skace naprijed nazad bez veze , to je problem i kod Rigol digitalnih osciloskopa poslije nekoliko godina , ima mehanicke enkodere koji pocnu da brljave , i osciloskop nasumicno prebacuje , recimo te je jedan korak enkodera 100mS , iduci korak enkodera pukne na 100nS pa iduci na 1S , isto je sa ulaznim naponom jednostavno divlja, jedan korak mV iduci na 5V pa opet iduci korak na min voltima itd.
Morao na svom osciloskopu da pomjenjam sve enkodere a nisu bas nesto ni radili, nije problem bilo mehanicko habanje a ni starost , jednostavno kontakti oksidirali , unutra je neka mast , moguce previse agresivna za elektricne kontakte.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la tubeman » Ned vel 25, 2024 9:51 am

Složiti ću se s Grunfom i Microm
.
Spominjati onaj nesretni korg, pa onda "nebrojene" slučajeve "loših" daljinskih nije baš dobro.
Taj cijeli KORG projekt (ne mislim ovdje samo na ovdje prikazan jer je on samo nedobra refleksija originala) je bedastoća i osobno mislim da pretvaranje nečeg takvog u HI-FI proizvod je presmiješna. Ali, ako ima zadovoljnog kupca, zašto ne?

Osobno nisam vidio previše loših" daljinskih (da preskaču ili divljaju) a vidio sam toga i previše.
Dodatni mogući problem su sami upravljači, ali ne zbog njihove kalitete nego zbog toga što se tipke s vremenom izraubaju i tu i tamo ode kristal (keramika) u oscilatoru, ali na to kroz godine treba računati.
Još je gore kad se nešto prolije po njima i ljepljiva tekućina" dođe ispod gumica i štampe, a prokletinja uvijek nađe put :(.
E, to je već može biti problem jer s ispiranjem ili čišćenjem toga će se (ako jaaako dobro ne pazi) obristi ili degradirati vodljivi sloj i onda nema druge nego ga baciti. Provjereno osobno :) :(
Kriviti, štatijaznam, SONY ili ONKYO da su "loše" to napavili bi bio bezobrazluk.
To da će odjednom "podivljati" IR prijemnik ne dolazi samo od sebe, ali to su već Grunf i Micro elaborirali.

Onaj HFC link mi se čini sasvim OK i nemam puno primjedbi. Za tu cijenu (koju treba pomnožiti s otprilike 1,5) se dobije gotov i promišljen proizvod (KIT) koji će zadovoljiti praktički 95% svih normalnih potreba.
Tek ako treba neka vrlo specifična funkcija onda se isplati raditi nešto svoje.

Doma se može napraviti nešto jeftinije, ali ako se plati par piva kompiću (ne prečesto jer će sigurno zahebati kakvu točku umjesto dvotočke u programu ;) ), preskupe releje iz Mousera (+ poštarina ;) ;) ) + pločice + preklopnici (opet valjda iz Mousera) +.... dođe se na isto pogotovo ako se želi nešto i za svoj trud.
To, naravno, vrijedi ako se radi jedan ili dva primjerka. Ako bude "industrijska proizvodnja" onda je to druga stvar. Naravno,tu treba misliti i na CE znak ;)

Još na kraju mala opaska oko kolege programera.
Jako dobro poznajem tu kategoriju budući i sam spadam u nju (vrlo intenzivno od 1981) i uglavnom sam se uspio riješiti vrste bahatosti i samouvjerenosti koja nas krasi.
Khadgarov kolega je vjerojatno još uvijek relativno mlad.
Tvrditi da su nečije, prihvaćene i provjerene, biblioteke LOŠE i da je BOLJE napraviti vlastite nije dobro.
U najgorem slučaju se mogu prilagoditi i "popraviti" jer za gotovo sve postoji izvorni kod.
Pisati "vlastite" biblioteke nije baš nešto, pogotovo danas u vrijeme interneta, kad su vojske Programera velikodušno dale u public svoja prihvaćena i kvalitetna rješenja.
Najgori su mi oni (ne mislim na Khadgarovog kompu) koji to pokupe, možda promijene dva reda i u header upišu sebe a pravog autoa maknu :) :) :)

U svakom slučaku podržavam i pratim projekt.......
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned vel 25, 2024 12:32 pm

Za probleme enkodera i daljinaca itekako znam,ali dok do toga dođe treba proći dosta vremena,ali možda i nije tako s obzirom na Microvu opasku.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet vel 29, 2024 7:51 pm

Da li se netko igrao sa cd playerima koji posrču CD u sebe. :lol:

Imam jednog Rotela RCD-1520 koji nema ladicu. Danas sam ga pred kraj "radnog vremena" samo otvorio da vidim na što to liči tek sam onda skužio da je nema ladicu. :lol: Problem je taj što mi uvuče cd i odmah ga ispljune van. Do sada sam samo pipkao oko ladičara a ove koji to nemaju nikada nisam rastavljao niti nemam pojma kako funkcioniraju, pa prije nego što počnem pitati google da vidim jel netko ovdje zna više od mene.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju