Sviranje ploča sa vodom

Sviranje ploča sa vodom

PostPostao/la DrFireBottle » Sub stu 10, 2018 12:20 pm

Evo još jedna pomalo luda tema,
internet je pun stvari poput sviranja ploča sa vodom, tj, namočiti površinu stare ploče i pustiti da se "sve počisti", no je li to samo još jedna od brojnih zanesenjačkih fora kojima se fanovi vinila zanose?

http://www.vinylengine.com/turntable_fo ... hp?t=22360
Watch on youtube.com


Imao sam malo iskustva s tim, kada sam to vidio, otišao sam do obližnjeg vinil shopa i rekao dajte mi najizgrebaniju ploču koju imate, dali su mi Tango Bango Aerodrom za 5 kuna i ja sam to sretno ponjeo doma i uzeo GemSound BJL 2100 (moj grem s kojime eksperimentiram) i stavio tu ploču, užaaaaas :D jedno dvaput sam je presvirao da se prljavština izvuče iz sitnih pora od ploče, pa sam poslije toga nanio nešto sitno vode i pustio da se raširi po ploči, čudno ali čak je i bolje zvučala ali ne u smislu da se pucketanje ne čuje nego više nije bilo ni približno "oštro" kao i prije, zatim sam je nježno sa krpicom posušio i ponovo stavio na grem, nije zvučalo tako dobro kao sa vodom, ali je bilo sigurno bolje nego prije(naravno to nisam radio na skupim pločama i skupim gremovima, niti namjeravam!)

Koje je vaše mišljenje o tome?
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Sviranje ploča sa vodom

PostPostao/la dredder » Sub stu 10, 2018 2:30 pm

Po meni izbjegavati, osim ako te nije briga ni za ploču ni zvučnicu. Ni gramofon. Sve rabljene ploče koje imam sam očistio prvo ljepilom, zatim sapunom i vodom, isprao u običnoj vodi pa potopio u destiliranoj vodi, osušio i premazao dynavox tekućinom za čišćenje sa microfibra krpicom i antistatik četkicom i pospremio u antistatičku košuljicu. Ako nakon toga ne zvuči dobro nikad neće, nažalost LP je medij koji se troši tako da se ponekad treba "otvoriti" i za novu verziju albuma koji slušaš. Takva sam dva već kupio za stotinjak kn dođu i lijepi su i novi. Imam razne tekućine za čišćenje, evo sad se sjetih recepta s youtubea koji se napravi i odleži 3 mjeseca dobar je za izvlačenje nečistoća, kod mene leži sigurno 6 mjeseci ova tema me je dobro podsjetila :), međutim što sam htio reći :) nekad treba i kupiti novi medij.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Sviranje ploča sa vodom

PostPostao/la zuzi » Sub stu 10, 2018 3:55 pm

Jedan od zaslužnih za održanje gramofona vlasnik firme REGA Roy Gandy se izričito protivi bilo kakvom čišćenju ploča a posebice ne vodom. Sistem sviranja mokrih ploča imao je Lenco i Thorens ali zbog suštinske nepraktičnosti nikada nije bio šire zastupljen. Inače , oštećene ploče /izorane/ ništa neće oprati a uglavnom niti one polivene Vlahovom ili Amarom a poslije bačene na tepih. Ukratko: kupi,sviraj,vrati u omot i drži okomito.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Sviranje ploča sa vodom

PostPostao/la s@ki » Čet stu 15, 2018 3:55 pm

a na čemu ćemo onda špek rezati ?
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sviranje ploča sa vodom

PostPostao/la Master of disaster » Čet stu 15, 2018 4:05 pm

Pa na ajpedu. :think:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Sviranje ploča sa vodom

PostPostao/la DrFireBottle » Čet stu 15, 2018 8:06 pm

Watch on youtube.com
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb


Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju

cron