Što je sa DAB radiom kod nas?

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la phobon » Čet svi 12, 2022 8:18 pm

Fantocci napisao:A jel ne možeš nariktati na prijemniku da ako ti ne odgovara bitrate da automatski vrati na analogno?

Neke meni zanimljive stanica ja ne mogu primati analogno, jer su na FM isključivo lokalne (daleko od mene). A DAB se odašilja na nacionalnom nivoju i taj MUX se prima u (skoro) cijeloj zemlji. I zato si lokalne stanice mogu jako povećati broj slušatelja, ako pristupe u DAB. A to im je prioritet (posljedično više novca od reklama itd.), a ne kvaliteta zvuka, na žalost.


Ma mene zanima općenito princip toga.
Ne kužim kako onda ide odašiljanje tog signala, ako je on zaista ugrađen bočno na klasičnom FM ? (vidi sliku sa prve stranice)
I piše da je princip u ovoj hibridnoj fazi implementacije takav, znači ako je DAb signal preslab da se automatski prijemnik prešaltava na analogno.
To onda očito nije tako ako postoji nacionalni MUX signal koji je predviđen da se prima u cijeloj zemlji.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la Fantocci » Čet svi 12, 2022 9:57 pm

Ne znam toliko u detalje... probaću jednom, možda imam to isključeno u opcijama.
Na jednoj FM frekvenciji može biti samo jedna analogna stanica, a u DAB multipleksu ih ima naguranih 10 ili više. Pa onda bi mogao preskočiti jedinu na tu dotičnu FM. A što ako se tebi sluša neka druga, koja se na FM tamo ne hvata? Ili je to mišljeno da preskoči na bilo koju?

Inače, kad postane DAB signal preslab, zvuk samo potihne uz fade out, nema krčenja ili šuma itd. kao kod FM. To mi se sviđa.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Prethodni

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju