Namjerno ometanje servisiranja

Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la phobon » Pon ruj 26, 2022 1:59 pm

Vjerujem da nema onog tko je u današnje vrijeme pokušao nešto popraviti
a da se nije susreo sa nekom vrstom proizvoda na kojem je vidljivo namjerno ometanje i sprječavanje servisiranja.
Jedan od glupljih u zadnje vrijeme mi je bio sa produžnim kabelom, na kojem je otišao onaj prekidač za uključivanje.
Kabel je inače bio dobre kvalitete i sa puno priključnica, pa rekoh ajde da zamijenim prekidač.
Hau jes nou ! - poznata uzrečica iz serije Lud-zbunjen-
Vijci nemaju glavu, kad sam na kraju u kojekakvim pokušajima razbio plastiku i skužio da od toga neće biti ništa
izvadio sam jedan i riječ je o običnom vijku koji je strojno nabijen unutra, i glava je apsolutno ravna.
Nemam sliku, ali evo slika sličnog vijka, koji se može okretati samo u smjeru pritezanja,
u lijevo nema zub i ne možeš ga otpustiti.
Nema popravka nego baci u smeće i u trgovinu po drugi kabel.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la Edison » Uto ruj 27, 2022 12:15 am

Vijci za jednokratnu upotrebu... :shock:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la Edison » Uto ruj 27, 2022 12:47 am

Imam jedan stapni mikser, Tefal, made in Europe. Nije bio los, a nije ni sad los, ali nakon godinu i pol "izglodao" mu se mrezni kabel. Ja sam to sanirao izolir trakom pa termobuzirom i produzio mu zivot nekoliko mjeseci. Ali onda se kabel prekinuo. Odmah sam vidio da je mikser "neotvoriv" pa sam ga dao susjedu da pogleda. Susjed je brodski elektricar i mehanicar, i nema sto ne moze popraviti. Bolji je od mene, iako i ja znam popraviti hrpu stvari. Uspio je na batrljke mreznog kabela zalemiti i izolirati drugi kabel, pa je mikser veselo radio jos pola godine, ali onda je i to puklo i vise se nije moglo nista lemiti ili spasavati.

Probao sam rastaviti mikser da dodjem do kabela i sredim stvar. Probao ga na sve nacine otvoriti, stavljao u skrip, tankim odvijacima probao uci u bilo koji spoj.. ali nista, ne da se otvoriti. Kupio novi stapni mikser, a ovaj dao susjedu da proba jos jednom, ili da ga baci. Susjed probao, grijao ga, stezao u skrip, mucio ga na sve nacine, ali ne da se otvoriti. Na internetu nema nista o popravku tog uredjaja. Racunam, ode mikser u smece. Ali nakon nekoliko dana dodje susjed, nosi mikser i veli da ga probam. I radi. Pitam kako se otvara, on se smije, veli stavis ga u skrip pa onda grijes jednu polovicu (poklopac) i onda uskim odvijacem probas podici taj poklopac. Ako uspijes, poklopac odskoci, pogodi u strop i polomi zubice kojima je bio nasilno drzan za mikser. Taj se poklopac baci jer se ne da vise montirati a da stoji, a u servisu stave novi poklopac (uguraju na silu). Mi nismo servis pa smo spojili ovaj invalidni i ucvrtili ga na "tajni nacin" (urezali navoje za dva vijka). Sad se moze pristupiti unutrasnjosti i mijenjati kabel, ili sto treba... I opet koristim taj mikser jer je dobar kao uredjaj, ali ne moze se servisirati. Nije ovo konstruirao idiot, nego je namjerno tako napravljeno... :(


TBF: Šareni artikal

Kvaliteta nisan neka, pa me kupi dva za svaki slučaj
Kad se pokvarin odma me baci
Trči kupi novo, popravljaju samo čudaci
Pa se baci na shoping, to je tvoj doping
Kupi nove krpe, stare baci na hrpe
I onda kad san štetan, budi sretan
Jer sadržin i lijek protiv sebe
Ja san perfektan zajeb, laž, pljačka, MacSraćka
Al tu je zastavica, kapa i igračka
Još malo pa nestalo, navali, nahrupi
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la DrFireBottle » Ned lis 30, 2022 6:51 pm

Već neko vrijeme pratim forum iz tišine, ali sam sad morao prekinuti šutnju.

Takvi vijci i slična sokočala za otežavanje popravka uz ideju planske zastare su nešto što me muči od prvog dana kad sam krenuo raskopavati stvari i baviti se servisom. Ovo je uistinu jedna od interesantnijih tema na forumu i čudi me da se više ljudi nije oglasilo. Ovo je uistinu vrijedno svake rasprave. Zašto? Zato jer se vjerojatno svatko od nas ovdje susreće sa takvim pojavama na mjesečnoj bazi, i tema bi mogla postati odlično mjesto za tutorijale o raskopavanju ne-raskopljivog. Sve što taknem, makar to bio i j*bni toster, je prepreka na kojoj se mučim satima kako bi na kraju to držalo super-ljepilo ili neka slična improvizacija. Taklo me u srce, zato jer sam točno prije 5 tjedana imao istu situaciju sa štapnim mikserom, kojeg iz principa nisam bacio, već na jedva jedvite muke, popravio mami, zamotao izolirkom, kako bi ju solidno služio dok skroz ne krepa. Zašto bi bacali nešto što je spasivo, mi uopće ne ide u glavu kod današnje mladeži i bolesne generacije masovnog konzumerizma. Već mi 20 godina kuca na vrata, brzo je proletilo vrijeme kad sam se ovdje prijavio sa 14 godina na forumu, i sve više gubim nadu u ljudski rod, koji ni sam nije kriv.

Imao sam i situaciju sa produžnim kablom, čim sam vidio da je riječ o "zapeglanim" vijcima bez glave sam znao koliko je sati. Uzeo sam odvijač, te na silu razvalio prekidač kako bi izašao van, nekako izvukao žice, i zalemio prastari ex-yu prekidač, koji već služi 3 godine u svakodnevnom pogonu pored mog radnog stola u studiju.

Ako nađem korisne načine raskapanja uređaja koji su poljepljeni, zalivani epoksidom, objavit ću ih tu uz slike. To je borba koju svi vodimo, i zajedno smo u tome.

Gledam ljude kako bacaju kompletno ispravne plasma-tv pored otpada i onih ZG-vrećica, samo zato jer su uzeli drugi. Ovo se može nekome donirati da ne ode u sakupljače sekundarnih sirovina koje to razlažu na sastavne elemente i pritom rade ogromnu štetu okolišu.

Dobrodošli u 21.stoljeće.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned lis 30, 2022 10:42 pm

Osobno nemam nekakvih sličnih problema kod sebe jer 99% "malih kućnih pomagala" na struju koje drugi ljudi imaju kod mene ne postoje(uopće ih nemam u kući) znači 0% mogućnosti za kvar i jako teški popravak. Velika većina stvari koje popravljam su dobrano prešle u vintage tako da tu nema takvih problema i na taj način dajem svoj "obol" da se što manje tehnike baca u otpad.

Što se tiče velikih aparata nedavno mi dvije godine star gorenje frižider počeo loše hladiti, nije do termostata, a oni spojevi bakrenih cijevi sa kompresorom izgledaju kao da su bili 100 godina u moru, zeleni ko mali zeleni sa Marsa.Nakon dva puta posjeta "majstora", natezanja sa centralnim servisom u Zgu jer ovi lokalni(radi čega sam i uzeo Gorenje) su samo marionete centralnog servisa. Sve u svemu od prvog poziva servisu do na kraju zamjene frižidera je prošlo dobrih mjesec i po dana. I sada zamjena, mislim zamjena frižidera starog dvije godine, pa tko je tu lud? Nije to punjač mobitela od 100kn već puno veća stvar,znači puno veći komad otpada koji će završiti tko zna di.

Što se tiče bacanja ispravnih stvari,baš neki dan u jednog kuharskoj grupi na facebooku se jedan član pohvalio da je pored kontejnera uzeo ispravnu Kitchen aid miješalicu za tijesto i sl. I sam kaže da zna itekako koliko košta novi tako da mu je ovo došlo kao dar sa neba. Kaže on vidi sudjeda da baca apratar i pita ga jel crko, a ovaj kaže da je ispravan,nabavio je novi i stari mu više ne treba.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la drazenK » Ned lis 30, 2022 10:47 pm

Khadgar2007 napisao:Osobno nemam nekakvih sličnih problema kod sebe jer 99% "malih kućnih pomagala" na struju koje drugi ljudi imaju kod mene ne postoje...

čekaj dok se oženiš, pa ćemo vidjeti :lol:
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1349
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned lis 30, 2022 11:01 pm

Kako bi to rekao Buddy, "That will be the day...". :mrgreen:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la andrejp » Pon lis 31, 2022 7:03 am

DrFireBottle napisao:Takvi vijci i slična sokočala za otežavanje popravka uz ideju planske zastare su nešto što me muči od prvog dana kad sam krenuo raskopavati stvari i baviti se servisom. Ovo je uistinu jedna od interesantnijih tema na forumu i čudi me da se više ljudi nije oglasilo.

1. Za ove vijke koristim lijevu svrdlo od 3 mm.
2. Ponekad ih zagrijem vrhom lemilice i lijepo izađu s poklopcem.
andrejp
 
Postovi: 42
Pridružen: Čet lip 16, 2022 11:36 am

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon lis 31, 2022 11:58 am

Khadgar2007 napisao:Kako bi to rekao Buddy, "That will be the day...".


opeci ces se ti nama na peglu za kosu kad tad... :pray: :mrgreen:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Namjerno ometanje servisiranja

PostPostao/la phobon » Pon lis 31, 2022 5:37 pm

Evo još jedan primjer ometanja servisiranja koji je danas prisutan u svim kućanskim uređajima.
Sasvim slučajno sam kod izbacivanja smeća iz garaže ostavio ovaj stari motor od vešmašine,
a kad je star već skoro 30 godina rekoh neka i ostane, mada vjerojatno nikad neće biti upotrebljen za ništa.

Ono što je zanimljivo kad uspoređuješ nove motore, svi su zapertlani u kućište fiksno,
nema više kao što je to ovdje bilo na navoj, pa ako ode ležaj rastaviš sve skupa
zamijeniš ležaj za 15 kuna i vozi dalje.
Današnje motore ne možeš rastavit, pretpostavljam upravo zato da ih se ne bi jeftino popravljalo.

Da ne pričam o bubnju mašine za kojeg sam isto platio zamjenu kompletno svega sa kadom oko bubnja,
naravno - plastičnom i sa nemogućnošću zamjene ležajeva.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Sljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Khadgar2007 pregledava forum i 7 gostiju