Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la micro » Sri lis 23, 2013 8:41 pm

Vidim da je prica o TL kutijama, nije rijec o istim drajverima sa naslova ali je rijec o TL kutiji.
Projekt je EVENT scanspeak , koja je TL kutija. Drajveri su 18W/8535 i 2905/9300. Link za nacrt kutije i skretnicu je

http://www.audiokit.it/ITAENG/KitDiffus ... /Event.htm

Mislim tu kutiju praviti, mislim raditi striktno po nacrtu, nije mi jasno koji su materijali za dampiranje u pitanju i gdje iste mogu kupiti. Nikad nisam pravio nikakve zvucnike tako da mi je sve poprilicno mutno :D .
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Sri lis 23, 2013 11:03 pm

@ micro

Vrlo zanimljiv projekat. Po mojim sadašnjim izračunima, vrlo sličan mojoj kutiji, no, površina porta je kod mene dosta veća (puno ovisi o driveru i omjeru Sl/So), ostalo je skoro sve slično.

Kako sam danas poveći dio dana računao i ponovno čitao Martina J. Kinga, mislim da mi je sve sjelo oko proračuna kutija. Nakraju sam uzeo omjer Sl/So=0.333. Tako mi ispadne kutija normalnijih dimenzija. Port je smješten s gornje strane zvučnika, namjerno. Ako pogledate ovaj članak Martina J. Kinga te malo proučite materiju, trebalo bi sve biti jasno.

http://www.quarter-wave.com/TLs/Alignment_Tables.pdf

Da ne duljim previše, evo novih proračuna te nacrta kutije. Mislim da je to sad zaista finalna verzija s moje strane. Svi omjeri se poklapaju, površine, udaljenosti, sve tip top. No, pričekat ću još, za svaki slučaj Zmajzov prijedlog kutije.

Proračuni
Slika

Nacrt kutije (sve mjere odnose se na unutarnje dimenzije kutije)
Slika

U tu kutiju bi, uz vrlo sitne preinake, bez problema išao i Monacor SPH-165KEP.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la micro » Čet lis 24, 2013 4:57 am

Meni je jasno kako se racuna povrsina porta na izlazu to bo bilo Sl, kako racunas povrsinu porta iza drajvera , mora se oduzeti povrsina drajvera od povrsine kutije ,to bi bilo onda So ??
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 7:38 am

Ne, imaš gore na linku kojem sam napisao kako se sve računa. Sl bez So ne možeš izračunati, a i jedan i drugi ovise o Sd.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 10:50 am

Prvo, članak na osnovu kojeg sam radio izračun:
Alpha TLS -article.pdf

Prema tome sam kreirao xls tablicu za izračun:
Alpha TLS.xls

tu se vidi izračun za TL 35 hz.
Da ne duljim, iz članka je sve vidljivo, ali osnovna stvar je da o materijalu kojim se dampira kutija ovisi dosta toga.
Ovaj xls na prvu izgleda komlicirano, ali to je stoga jer sam u jednom listu stavio izračun u metrima i inčima te za dvije vrste dampiranja: A - acoustaStuf i F- fiberglas. Tu je ujedno i izračun dimenzija tunela prema zlatnom rezu, ako se komesviđa, ali on se radi korak po korak uz upotrebu Solvera (add in za excel).
Samo otvori xls tablicu i pogledaj rezultate, i mjenjaj odabir damp. materijala (gore desno izbor a ili f).
promjenom odabrane frekvencije (F0) se mijenjaju dimenzije kutije kvadratnog presjeka automatski, ali za golden ratio se mora raditi pješke.
Ako imazainteresiranih, posložit ću tablicu drukčije, jednostavnije, uz uputu. ali sam trenutno u gužvi pa bi to moglo potrajati dan dva.
Ah, dimenzije su unutarnje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 10:51 am

Probat ću ovog MJK složiti u xls, meni je to jednostavnije nego mathcad (zasad)
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 11:38 am

Damping kutije bude djelomično piramidalna spužva, a većinom dijelom Isover Akusto Twin 5 staklena vuna. Imam je doma viška, a ima sve moguće certifikate te odlična akustična svojstva. Namijena je, ispred svega, zvučna izolacija.

Ako stavim u XLS f (fiberglass) ispadne mi duljina tunela 2m što ću, prema svojem nacrtu svakako i imati.

U tom članku se podosta naglašava važnost damping materijala čega sam i sam svjestan. O njemu piše i Martin J. King. Ono o čemu u ovom članku ne piše je odnos zatvorenog i otvorenog dijela kutije, što je kritično za pravilnu konstrukciju kutije (sudim to po svemu što sam dosad prošao i pročitao).

Uglavnom, dužina tunela nam se svakako poklapa kao i važnost dampinga. Otvor tunela bude s gornje strane. Damping bude nešto piramidalne spužve, ostalo Isover Akusto vuna. S tim dampingom ću, ovako i onako, morati naknadno eksperimentirati.

Zanima me što misliš oko mojih proračuna i nacrta kutije?

P.S.

Potrudit ću se ja napraviti u Excelu 'kalkulator' za proračun TL kutija po Martinu J. Kingu, sad kad sam već ufuran u to. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 12:02 pm

Štos kod alfa kutije i jest u tome da se površina presjeka ne mijenja, tj S0=SL, iliti S0/SL=1.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 12:55 pm

Aha, sad mi je puno toga jasnije oko Alpha TL-a. Prema XLS-u S je preporučen 219cm2. To na širinu 18.8cm ispada 11.6cm dubine, kako je i u XLS-u napisano. E sad, nije mi jasna sitnica dal je to udaljenost od drivera do unutarnje pregrade u tunelu (tih 11.6cm) ili cijela dubina kutije? Ako je to udaljenost do pregrade, to bi već bilo logičnije. U tom slučaju, kutija bi ispala manja nego po proračunu Martina J. Kinga (omjer Sl/So = 0.333), ali samo što se tiče dubine. Širina i visina bi ostale identične. No, treba uzeti u obzir da Sl/So=1 po Martinu J. Kingu daje podosta veću kutiju nego Alpha TL. Tamo S ispada 360cm2.

Zmajz napisao:Štos kod alfa kutije i jest u tome da se površina presjeka ne mijenja, tj S0=SL, iliti S0/SL=1.


Sad mi je i jasno da si napisao da se unutarnja pregrada ne mora širiti ni sužavati. To je slučaj samo kod omjera Sl/So=1, inače to ne vrijedi. Znači, kod Alpha TL-a je pravilo da unutarnja pregrada ide ravno.

Još jedna stvar. Vidim da Martin J. King uzima Sd u svojim proračunima, dok Alpha TL Vas iz T/S parametara.

"Note that Martin uses Sd as a convienient unit of area and is not really directly related to the cross-section of the line -- Vas is really the determining parameter"

http://www.t-linespeakers.org/design/MJK-for-dummies/

Očito ću još morati poraditi oko ta dva T/S parametra. Sd i Vas. Vas bi mogao biti važniji u ovom slučaju nego Sd što više naginje prema Alpha TL-u kojeg Zmajz preporučuje.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 3:27 pm

Što se tiče dampinga u TLu, piramidalna spužva se generalno ne preporuča. Još od vremena IMF zvučnika. Možda samo direkno iza drajvera da se smanje refleksije natrag prema drajveru.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost