Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 3:39 pm

Imam jako malo te spužve, tako da ću je staviti iza drivera, tako je. A možda je i uopće ne iskoristim. Uglavnom, Isover Akusto vuna ide unutra. Gledam jednu manu računanja Alpha TL-a. Kako se unutra uzima Vas kao parametar, a ne Sd drivera, forsiran sam koristiti Golden ratio. Square niti ne mogu jer je driver dimenzijama prevelik da bi uopće stao unutra. Preporuča se 14cm širina kutije, a driver je 16.5cm. :)

Što me navodi na to da ću morati odabrati neku zlatnu sredinu oko konstrukcije kutija. Ako se kod Alpha TL-a, S podrazujeva udaljenost od prednje ploče do unutrašnje pregrade puta širina kutije, onda ću vjerojatno ići na tu soluciju. No, ako je 11.6cm ukupna dubina kutije, onda ću i od toga odustati jer driver također fizički neće stati unutra.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 3:54 pm

Stavio sam golden ratio iz zabave, ali ti dimenzioniraj unutrašnjost kutije kako ti odgovara, s time da površina presjeka ostane ista. Primjera radi, probaj postaviti tjuning kutije na 38 Hz, skrati se duljina TL, ali se poveća površina presjeka i time dimenzije stranica a i b. Važna je litraža, to nisam ubacio u tabliu, ali budem. Naime litraža određuje dokle će ići bas, a ne duljina tunela. Tj, ako hoćeš dublji bas povećavaš volumen kutije za istu duljinu TLa, a ne produžuješ dužinu tunela za istu površinu presjeka.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 3:59 pm

Budem skicirao doma, tako ćemo se bolje razumijeti :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 4:01 pm

budem i ja
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 8:12 pm

Skicirao sam i Alpha TL.

Slika

Kombinirao sam sve od 35 - 38Hz što se tiče tjuninga kutije što direktno utječe na površinu presjeka te dužinu porta. Najbolje odgovara 35Hz. Također, predložene mjere po "zlatnom odnosu" su najbolje. No, postoji jedan problem.

sph-165ke.pdf


Dimenzija samog drivera. Pošto će biti malo upušten na prednoj ploči, magnet bi praktički dodirivao pregradu unutar kutije što mi nikako ne odgovara. S druge strane, sama blizina te pregrade do drivera je podosta neugodna, a i skoro je nemoguće dampirati površinu iza samog drivera. Stoga, zaključio sam da mi Alpha TL neće odgovarati u ovom slučaju te ću napraviti kutiju kako sam izračunao po Martinu J. Kingu.

Slika

Jedinu stvar koju sam promijenio od prošli put je taj što će ipak port biti na zadnjoj strani skroz gore. Problem ga je zaštiti da mi nešto na upadne unutra, a bilo što stavljati preko njega bitno mijenja tjuning kutije. Tako da, port je premješten iza što nimalo ne mijenja proračun niti tjuning kutije.

Eto, nacrt ću proslijediti Deanu i kad bude vremena, kutije idu u izradu. Mogu samo reći da jedva čekam :geek:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la sonny » Čet lis 24, 2013 8:47 pm

A što te sprečava da napraviš duplu prednju ploču ?
Razmišljam na glas...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 8:51 pm

Ništa me ne sprečava, no to su samo cca 2cm više. S tim da onda treba unutarnji rub podosta upustiti pod 45 stupnjeva, ne može samo ravna rupa biti (nepotrebno odbijanje zvučnog vala prema membrani drivera itd). Dodatni posao, a opet ništa puno dobiveno. Za informaciju sam u onaj XLS stavio podatke od jednog Visaton drivera i dobio skroz iste dimenzije kutije, porta. Tako da, to me dodatno navelo da iskoristim kutiju po Martin J. Kingu. Ne kažem da Alpha TL ne valja, ali zasad ću ići po ovome što sam izračunao. Možda sljedeće godine pješke izračunam Alpha TL prema onom članku, pa ću napraviti i tu kutiju za probu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la sonny » Čet lis 24, 2013 9:05 pm

Onda stavi 3 :mrgreen:

Baš me zanima krajnji rezultat i nadam se da će biti prilike poslušati zvučnjake na jednom od slijedećih susreta ;)
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 9:41 pm

I mene jako zanima krajnji rezultat. Slušat ću ih jedno vrijeme s ovim skretnicama koje sad imam (nisam nikakvih ekscesa primijetio, osim malo slabijeg bassa, no za to je krivac kutija), pa ću nabaviti opremu za mjerenje i detaljno sve premjeriti i fino to još ugoditi. :)

Što se tiče slušanja na susretima, može, ukoliko susret bude u blizini. Neću ih nekud daleko tegliti. Isto vrijedi i za GM-70, kad bude gotov :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 24, 2013 10:18 pm

Koji visaton drajver je bio u pitanju?
BTW, ja bi za tu visinu kutije zamjenio mjesta drajverima, spustio HF drajver na sjedeću visinu (75-80 cm od poda)
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju