Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Dean » Čet lis 24, 2013 11:03 pm

Zmajz napisao:BTW, ja bi za tu visinu kutije zamjenio mjesta drajverima, spustio HF drajver na sjedeću visinu (75-80 cm od poda)


Ne treba..znaš kakav ima parket ! Ima tu nagiba kolko hočeš! :mrgreen:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 24, 2013 11:24 pm

Zmajz napisao:Koji visaton drajver je bio u pitanju?
BTW, ja bi za tu visinu kutije zamjenio mjesta drajverima, spustio HF drajver na sjedeću visinu (75-80 cm od poda)


Kod mene je visina uha na poziciji sjedenja 89cm. Tako da, zato sam i stavio visokotonac gore. ;)

Visaton W200 8ohm verzija. Vas 70L, Fs 30Hz (slično), Qts 0.33, Sd 214cm2. Ako se ne varam, S ispadne po proračunu dosta veći nego za moj driver, ali dimenzije kutije ostanu iste, što matematički ne paše. Square mod se promijeni dobro, ali "zlatni" omjer ne. Greška je u XLS-u, očito. Zato sam i napomenuo u postu prije da ću proračunati kutiju za Alpha TL prema samom članku. Zasad ću kutije napraviti prema Martinu J. Kingu, ali sljedeće godine bi se moglo napraviti i prema Alpha TL-u. Zanima me i jedna i druga, ali neću forsirati odmah obje, nema smisla.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 25, 2013 8:00 am

Svaka čast Zmajzu što me podsjetio na visinu sjedenja. Ja "pametan" nisam uračunao cca 7cm koji otpadaju na šiljke, njihove podloške, nosač te 19mm MDF-a s donje strane. Evo finalnog nacrta na kojem su visokotonac i midbass spušteni za dodatnih 7cm (to je i dobra stvar što se tiče samog proračuna ... driver offset ratio je sad zadovoljniji) :) :whistle: Sve ostale dimenzije identične. Nacrt je u omjeru 1:5.

Slika
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tubeman » Pet lis 25, 2013 9:01 am

Dečki, nemojte se ljutiti, ali ste zaboravili u formulu uvesti položaj yaya kod slušanja.
Problem se može pojaviti ako se mijenja pozicija (sjedenje/stajanje/nedajbože ležanje) :( :(
Bez odgovarajućeg blagotvornog djelovanja na njih, sve to niš ne vredi :)
Je, važan je i tip zubarske stolice u kojoj se sjedi jer inače je teško pogoditi sweetspot.
:mrgreen:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Edison » Pet lis 25, 2013 9:12 am

Hajde, tubemane, pusti Toma nek' racuna. Nekako se mora poceti, a racunanje i razmisljanje nisu tako losi za pocetak, dapace.
Kad covjek nesto napravi, pa stekne malo iskustva, pa napravi jos, pa stekne jos iskustva... pa tako jos par puta... shvatit ce da tih par mm ili cm nije toliko presudno, vec da su bitnije neke druge stvari. Koje su to, ja ne znam, jos nisam prosao dovoljan broj iteracija... ;) No, uz pomoc malo proracuna, puno iskustva i malo srece, dodje se do lijepih rezultata. Zato, nek' Tom racuna i razmislja o tome sto radi, i kako ce to izraditi. Stete od toga nece biti, a moze biti koristi...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Pet lis 25, 2013 9:14 am

Išao sam provjeriti matematiku za Visaton.
Dobio si iste vrijednosti za duljinu tunela jer si kutiju tjunirao na istu frekvenciju, i to je logično kod TLa jer se ista određuje prema frekvenciji koju odaberš.
Ostali podaci su različiti jer je S0 različit, a u izračunu dimenzija stranica prema zlatnom rezu si dobio iste podatke jer nisi koristio SOLVER addin u Excelu. Naime taj dio se ne mijenja automatski (Solver bih morao staviti u neki macro a to mi se neda), već moraš pozvati Solver iz Toolsa, ili Data toolbara pa unijeti vrijednosti u njemu prema uputi za izračun zlatnog reza. Prije toga moraš downloadirati Solver tools sa MS stranice jer on nije standardno uključen u Excel.
Prerađujem tablicu i napisat ću kraatku uputu na njoj.
Inače za taj Visaton sam dobio slijedeće vrijednosti (za 35Hz): duljina tunela 201cm, stranica A= 26,1cm, stranica B = 16,1 cm. S0 = 420,4 cm2 i to za ispunu staklenom vunom. Za AcoustaStuf je drukčije.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 25, 2013 9:17 am

tubeman napisao:Dečki, nemojte se ljutiti, ali ste zaboravili u formulu uvesti položaj yaya kod slušanja.
Problem se može pojaviti ako se mijenja pozicija (sjedenje/stajanje/nedajbože ležanje) :( :(
Bez odgovarajućeg blagotvornog djelovanja na njih, sve to niš ne vredi :)
Je, važan je i tip zubarske stolice u kojoj se sjedi jer inače je teško pogoditi sweetspot.
:mrgreen:


Danko, bez ljutnje, ali ovaj puta pretjeruješ :) Postoji varijabla driver offset ratio koja nije bezvezna i sad je, u globalu, zadovoljena, a sve to zato jer nisam računao na šiljke i cijele "noge" zvučnika. Sad kad sam spustio drivere dodatnih 7cm, driver offset ratio je bliži idealnome, no, da bude sasvim "zadovoljen", midbass bi trebao biti na cca 1/5 - 1/3 ukupne dužine tunela. Tako nalaže teorija po M.J. Kingu, no, iz iskustva to još ne mogu potvrditi, ali znam da to ama baš nitko ne radi u stvarnosti :mrgreen:

Stoga, da sumiram, da nisam spustio drivere za 7cm, visokotonac bi bio skoro na 1m visine. Previše!
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 25, 2013 9:19 am

Zmajz napisao:Išao sam provjeriti matematiku za Visaton.
Dobio si iste vrijednosti za duljinu tunela jer si kutiju tjunirao na istu frekvenciju, i to je logično kod TLa jer se ista određuje prema frekvenciji koju odaberš.
Ostali podaci su različiti jer je S0 različit, a u izračunu dimenzija stranica prema zlatnom rezu si dobio iste podatke jer nisi koristio SOLVER addin u Excelu. Naime taj dio se ne mijenja automatski (Solver bih morao staviti u neki macro a to mi se neda), već moraš pozvati Solver iz Toolsa, ili Data toolbara pa unijeti vrijednosti u njemu prema uputi za izračun zlatnog reza. Prije toga moraš downloadirati Solver tools sa MS stranice jer on nije standardno uključen u Excel.
Prerađujem tablicu i napisat ću kraatku uputu na njoj.
Inače za taj Visaton sam dobio slijedeće vrijednosti (za 35Hz): duljina tunela 201cm, stranica A= 26,1cm, stranica B = 16,1 cm. S0 = 420,4 cm2 i to za ispunu staklenom vunom. Za AcoustaStuf je drukčije.


To je već drugi par čarapa. Nisam znao da se mora dodatno koristiti Solver, tako da, isprika s moje strane. Što se tiče duljine tunela, to sam znao da će biti isto, no, pričam za same gabarite kutija. Ali kažem, nisam koristio Solver jer nisam znao da je tako XLS složen. ;)

Vidiš, za taj Visaton već ispada pristojnija kutija :D Ima dovoljno mjesta iza drivera, gabariti su poveći, ali to bi moglo isto jako dobro raditi.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la Zmajz » Pet lis 25, 2013 9:23 am

Ima Tubeman pravo, u cijeloj priči su ipak najvažnija jajašca. Ako ne zatrepere dok se sluša mjuza, nešto definitivno ne valja. A visinu Hf od poda sam spomenuo čisto radi zbog zato jer je to neakva konvencija, i ponekad može biti važno radi slatke točke pri slušanju. Pa ko voli...
I još jedan detalj kod proračuna alfa transmisije, položaj drajvera (za koji se računa TL) se preporuča na sam početak tunela, znači skroz gore do ruba (ili skroz dole kod ruba, ako se okrene kutija naopak), ali ne na čelo tunela (poklopac).
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Monacor SPH-165KE i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 25, 2013 9:36 am

Zmajz napisao:Ima Tubeman pravo, u cijeloj priči su ipak najvažnija jajašca. Ako ne zatrepere dok se sluša mjuza, nešto definitivno ne valja. A visinu Hf od poda sam spomenuo čisto radi zbog zato jer je to neakva konvencija, i ponekad može biti važno radi slatke točke pri slušanju. Pa ko voli...
I još jedan detalj kod proračuna alfa transmisije, položaj drajvera (za koji se računa TL) se preporuča na sam početak tunela, znači skroz gore do ruba (ili skroz dole kod ruba, ako se okrene kutija naopak), ali ne na čelo tunela (poklopac).


Haha, bome je :) Meni to i sad svira više nego dobro, ali znam da to može izuzetno, tako da. A kako sam i rekao, sljedeće godine budem napravio i Alpha TL, pa da usporedim.

A što se tiče položaja drivera, na čelo znam da nikako nije preporučljivo, ali oko ostalog su dosta podijeljena mišljenja. Čitao sam i Loudspeaker Design Cookbook (TL sekciju) i tamo piše da se može eksperimentirati s položajem drivera, no da treba stalno zadržati isti razmak visokotonca i midbassa ako se žele dobiti realne razlike u mjerenjima. Ne isključuju niti jedan položaj drivera od početka kutije do sredine kutije (osim čela, naravno!).

Zahvaljujem Zmajzu još jednom, a i ostalima koji su ili će sudjelovati u temi. ;)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju