DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Zmajz » Pon tra 17, 2023 7:48 pm

Treba vidjeti koji SAM projekt je u pitanju, dečki su predlagali i zamjenske RCF ili SIPA visokotonce pa se malo prilagodi...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la dadod » Pon tra 17, 2023 8:11 pm

Zmajz napisao:Treba vidjeti koji SAM projekt je u pitanju, dečki su predlagali i zamjenske RCF ili SIPA visokotonce pa se malo prilagodi...

SAM s 24 db skrenicom, ja nikad nisam htio raditi tu katastrofa skretnicu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la dadod » Pon tra 17, 2023 8:15 pm

dadod napisao:
Zmajz napisao:Treba vidjeti koji SAM projekt je u pitanju, dečki su predlagali i zamjenske RCF ili SIPA visokotonce pa se malo prilagodi...

SAM s 24 db skrenicom, ja nikad nisam htio raditi tu katastrofa skretnicu.

By the way, dali netko moze zalemiti alu zicu zavojnice s lisnom prema prigljucku.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la davorin » Pon tra 17, 2023 8:39 pm

dadod napisao:
dadod napisao:
Zmajz napisao:Treba vidjeti koji SAM projekt je u pitanju, dečki su predlagali i zamjenske RCF ili SIPA visokotonce pa se malo prilagodi...

SAM s 24 db skrenicom, ja nikad nisam htio raditi tu katastrofa skretnicu.

By the way, dali netko moze zalemiti alu zicu zavojnice s lisnom prema prigljucku.

Dok sam bio mlađi i imao dobar vid bavio sam se i servisiranjem zvučnika (uglavnom ako sam morao! :lol: ), ali danas nisam više siguran da sam to u stanju naročito ako se radi o malim zvučnicima.
Napominjem da treba imati iposebnu leguru za lemljenje takvih spojeva koja ima u sebi i specifičan flux (koji rastvara postojeći aluminjski oksid kojim se vodiči na zraku sami "presvuku" i osigurava da se aluminij i bakar presvuku sa kositrom prije nove oksidacije)), a uglavnom se koristi i maksimalna temperatura koju većina lemila sa regulacijom može postići (~450°C).
Vjerujem da još imam negdje takvu specifičnu leguru-žicu sa unutrašnjim fluxom koja služi za lemljenje aluminija i bakra, ali dugo nisam ništa slično radio pa bih se morao potruditi da ju nađem.
Koji zvučnik je u pitanju?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la dadod » Pon tra 17, 2023 10:16 pm

Radi se o D21 iz gornjih mailova. To su zvucnici jednog mog prijatelja. On nesto prtlja s tim ali se bojim da ce samo zeznuti stvar.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la micro » Pon tra 17, 2023 11:41 pm

dadod napisao:
dadod napisao:
Zmajz napisao:Treba vidjeti koji SAM projekt je u pitanju, dečki su predlagali i zamjenske RCF ili SIPA visokotonce pa se malo prilagodi...

SAM s 24 db skrenicom, ja nikad nisam htio raditi tu katastrofa skretnicu.

By the way, dali netko moze zalemiti alu zicu zavojnice s lisnom prema prigljucku.


Ja sam to radio nedavno sa scan speak zvucnicima , ali oni imaju alu zicu presvusenu tankim bakrom, pa lakiranu tankim lakom.
Tu tanku zicu 0,2mm sa lemio na aluminijumsku pletenicu koja onda ide na prikljucak, inace alu pletenica nova pa nije neki problem ali se mora stisnuti pincetom da lem ne ide dalje vec samo nekoliko mm gdje ide ova tanka zica. Sve sa tim skupim antech fluxom.
Samo treba krep trakom ili necim zastiti da se flux ne razliva okolo.

Zalemio sa antech fluxom i fluitin olovnim lemom , metkal lemilica pa nisam siguran jer nema regulaciju , vrh odredjuje temp, ili je 350 ili 400 C , jedino ona ima vecu snagu od klasicnih weler lemila a manji vrh.
Samo sa fluitin tinolom nije bas islo kako treba.
Stavljao sam i slike na forumu , inace to izgleda normalne velicine na slikama a lemio pod stereo mikroskopom.
Zadnja izmjena: micro; Pon tra 17, 2023 11:46 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la micro » Pon tra 17, 2023 11:44 pm

Da nije isti problem kao i kod mene flux koji su koristili "rastocio" tu tanku alu zicu na zvucniku, i vise nema kontakta sa zavojnicom zvucnika.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la davorin » Uto tra 18, 2023 6:28 am

dadod napisao:Radi se o D21 iz gornjih mailova. To su zvucnici jednog mog prijatelja. On nesto prtlja s tim ali se bojim da ce samo zeznuti stvar.

To je zvučnik relativno malih dimenzija i sve je na njemu sitno te se ne bih usudio probati i vrlo vjerojatno loše (nikako) napraviti.
Svojevremeno sam najčešće servisirao JBL-2226H zvučnik od 15" na kojem nema ničega minijaturnog, a bio sam i mlađi i dobro vidio. Naručivao sam originalne zavojnice-špule koje su namotane sa Al-profilom, a izvodi su trake od aluminija koji nije presvučen sa bakrom i ne može se zalemiti za licnu (koja vodi sa membrane prema terminalu ka "korpi" zvučnika) bez upotrebe posebne legure sa fluxom u sebi i na nižim temperaturama.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la micro » Uto tra 18, 2023 8:02 pm

Flux za lemljenje aluminijuma 30ml i 2m lemne zice 25E , i postarina blizu 20E , toliko su meni naplatili, neisplativo da nabavlja , web trgovina u Italiji
https://www.gsaudio.it/en/ricambi-altop ... coils.html" target="_blank" target="_blank

Antex flux sa kojim sam radio 30ml 55E , zalemio aluminijumske tinsel pletenice , tako da mu je jeftiniji flux za alu :)
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la micro » Uto tra 18, 2023 8:09 pm

Nema veze sa temom ali ako neko treba da zalemi aluminijum moze , namaze se cistim strojnim uljem , dobro ocetka to mjesto koje se hoce lemiti , ulje mora ostati da aluminijum ne oksidira , onda treba vrlo jaka lemilica i obicni tinol , strojno ulje se ne skida preko njega se lemi, nije previse zdravo jer ulje isparava ali moguce je , ulje sprecava stvaranje oksida dok se lemi.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Prethodni

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju