RAAL 140-15D/satori16P-8

SATORI

PostPostao/la yoke » Uto tra 11, 2017 9:17 pm

Fantocci napisao:Imaš neku fotku iz mjerenja? Kakav je bio prostor?

što je ono sasvim na dnu?


kad se radi mjerenje u sobi onda se pokusava odmaknuti zvucnik sto dalje od susjednih zidova ili drugih ploha koje mogu uzrokovati refleksije (mikrofon se postavlja na cca1m od visokotonca, u ravnini s njim)
s obzirom da je to prakticno nemoguce onda se nakon mjerenja odabire ''vremenski prozor'' unutar kojeg se te refleksije ne pojavljuju...
obicno se u impulsu odabire prozor koji pocinje s imspulsom i zavrsava sa prvim skokom koji predstavalja prvu refleksiju.
Takvo mjerenje je reprezentativno za frekvencijski spektar od par stotina Hz 350,400,500 pa na vise.

Za donji dio spektra se koristi ''snimanje na blizu'', near field gdje se mikrofon priblizi sto blize membrani
Tu se dobije snimak donjeg spektra, na kojeg bi trebalo eventualnoo primjeniti redukcijski faktor ovisno o dimenzijama prednjice samog zvucnika, ali s obzirom da na nizim frekvencijama dobijemo i mali boost od prostorije onda prakticno sto se izgubi radi dimenzije prednjicem, dobije se kroz porstoriju.....ponekad ;)

uglavnom, gore prikazana mjerenja su mjerodavna od par stotina hertza
bitno da se vidi sta se desava u srednjotonskom podrucju
dok za donji spektar ide NF snimanje
koje za ovaj zvucnik izgleda ovako

sad sam stavio B/W jer se u bojicama malo slabije cita na forumu dok mi je ''doma'' bolje u bojicama :mrgreen:


Slika

prava, stvarna krivulja bi bila kombinacija ovo dvoje
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 12, 2017 11:28 am

A kako se određuje osjetljivost (u dB/W/m) zvučnika na osnovu tih karakteristika?

Bas kod tebe na gornji karakteristici recimo ima 110dB na 100Hz, ali ti to ne pomaže, jer mjeriš jako blizu, znači trebao bi gledati one prve karakteristike, koje su mjerene na cca. 1m:

Slika


Tu ti je pritisak oko 74dB (pljus minus nešto). Da bi ustanovio standardiziranu osjetljivost, trebao bi znati i trenutnu snagu iz pojačala pa preračunavati, je li tako?

(nije tako značajno, pitam više iz znatiželje...)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 12, 2017 11:43 am

U krajnjem slučaju, ako već pravimo DIY zvučnike za sebe i tačno znamo gdje ćemo ih staviti (u dnevnom boravku obično baš i nemamo puno mjesta za premještanje) zbog čega to ne iskoristiti i prilagoditi ih baš toj upotrebi (znači sebi i svome prostoru)? Možda je baš zbog toga ona varijanta, koja nije najlinearnija tebi zvučala najbolje.

U tome ja vidim glavni smisao ili prednost DIY zvučnika za sebe. Znači izmjeriti ih u prostoru gdje će biti slušani i to baš na toj udaljenosti sa svim odjecima i pakostima, koje ti on pridonosi i probati to iskorigirati u što većoj mjeri sa odabirom drivera i sa skretnicom.

A ne da se onda priča po forumima: ... slušao sam te zvučnike i zvuče nikakvo... pa pitaj Boga gdje je on to slušao... Na čemu već je manje važno a neki to stavljaju u prvi plan.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la yoke » Sri tra 12, 2017 12:39 pm

Fantocci napisao:A kako se određuje osjetljivost (u dB/W/m) zvučnika na osnovu tih karakteristika?

Bas kod tebe na gornji karakteristici recimo ima 110dB na 100Hz, ali ti to ne pomaže, jer mjeriš jako blizu, znači trebao bi gledati one prve karakteristike, koje su mjerene na cca. 1m:

Tu ti je pritisak oko 74dB (pljus minus nešto). Da bi ustanovio standardiziranu osjetljivost, trebao bi znati i trenutnu snagu iz pojačala pa preračunavati, je li tako?

(nije tako značajno, pitam više iz znatiželje...)


ako se ima kalibrirani sustav, on podrazumjeva da se s odredjenom opremom, na odredjenoj udaljenosti te odredjenoj snazi dobijes kolika je osjetljivost zvucnika
ako nesto promjenis vise nemas kalibrirani sustav pa ni prica o osjetljivosti preko mjerenja ne drzi vodu.

mene iskreno ne opterecuje osjetljivost sustava ni impendacijska karakteristika jer imam pojacala malo vece snage pa ih guraju bez problema
inace mjerili smo osjetljivost i ona je oko 84-85db dok je impedanca oko 7.5 - 8ohma (izbrisao sam taj podatak odmah iz memorije :mrgreen: )


Fantocci napisao:U krajnjem slučaju, ako već pravimo DIY zvučnike za sebe i tačno znamo gdje ćemo ih staviti (u dnevnom boravku obično baš i nemamo puno mjesta za premještanje) zbog čega to ne iskoristiti i prilagoditi ih baš toj upotrebi (znači sebi i svome prostoru)? Možda je baš zbog toga ona varijanta, koja nije najlinearnija tebi zvučala najbolje.


po meni je ovo jako linearno
ja ga iscitavam da je lineran unutar +/-2db (ma nek je i +/- 3db to spada pod linearan zvucnik)
van osi, kako ga slusam je linearan unutar +/-1.5db
nema nekih velikih skokova
a i faza je jako dobra

dobro, istina, ima i linearnija varinanta ali je meni zvucala nezanimljivo...
uz napomenu da su tamo bili ''nekvalitetniji'' dijelovi u skretnici...nekvalitetniji su pod navodnike jer su i kao takvi kvalitetniji nego u 99% hifi opreme...
ali opet, meni je nekakvo mjerilo aktiva gdje drajver ide direktno na pojacalo bez da neki pasivni elementi unose ''svoj zvuk''

izmjenom par elemenata, mogu postici vecu ''linearnost'' ali mi to ne zvuci kako treba...
jednom kad se uhvatis izrade zvucnika vidjet ces i osjetiti kako nesto utjece na nesto drugo...i kako se mijenja karakter zvuka...


Fantocci napisao:U tome ja vidim glavni smisao ili prednost DIY zvučnika za sebe. Znači izmjeriti ih u prostoru gdje će biti slušani i to baš na toj udaljenosti sa svim odjecima i pakostima, koje ti on pridonosi i probati to iskorigirati u što većoj mjeri sa odabirom drivera i sa skretnicom.

A ne da se onda priča po forumima: ... slušao sam te zvučnike i zvuče nikakvo... pa pitaj Boga gdje je on to slušao... Na čemu već je manje važno a neki to stavljaju u prvi plan.


Ja jos nisam cuo da je netko kritizirao ove zvucnike :mrgreen:
pa ni na audiofilu :mrgreen: , gdje sam ocekivao da ce biti iskreniji i napisati par rjeci koliko lose sviraju...s obzirom da su ih culi na proslom sajmu :(
ali nista :?

dobro, kritizirao ih je kadhar ali on nije mjerodavan :lol:

a i da se prica negativno...ne vidim problem...ta nisam potrosio neke velike pare na njega...ipak je ovo hobi :lol:

ovih dana se spremam da ih odnesem na malo bolje osluskivanje...ali treba iskoordinirati par polugluhih diyera da se nadjemo i to poslusamo...

sto se tice price oko razno razne korekcija, ja to ne volim...
pokusavam sve posloziti sa sto manje gluparija, korekcija, tralalalalala...
uz takve korekcije nije problem napraviti zvucnik koji dobro mjeri ali ce zvucati lose...
isto tako ne volim sjediti u sweet spotu...pa...
ljepo mi je kad sviraju ok gdje god se nalazim...mjerilo mi je kad sam na wc-u :mrgreen:

cak ni u aktivi nisam puno prckao po postavkama...cak ni vremensko poravnavanje drajvera (o tome sam vodio racuna dok sam projektirao kutije)...nestelio bi fino kidanje LR drugog reda i prst u uvo...
mozda bi mogao samo malo uzignuti podrucje na basu...ali...o tom po tom...

uglavnom, radije tezim zvucnicima koji se svirati ok u svakom prostoru nego nekima koji ce svirati super u samo jednom...
a ja cu lako nasteliti da kod mene sviraju onako...osrednje :lol:
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 12, 2017 1:19 pm

yoke napisao:
Ja jos nisam cuo da je netko kritizirao ove zvucnike :mrgreen:
pa ni na audiofilu :mrgreen: , gdje sam ocekivao da ce biti iskreniji i napisati par rjeci koliko lose sviraju...s obzirom da su ih culi na proslom sajmu :(
ali nista :?

dobro, kritizirao ih je kadhar ali on nije mjerodavan :lol:

a i da se prica negativno...ne vidim problem...ta nisam potrosio neke velike pare na njega...ipak je ovo hobi :lol:


Nismo se razumjeli. Nisam pričao o konkretno tvojim zvučnicima nego uopšte. Recimo: čitaš na forumu, kao... Kef ovi ili oni ne valjaju ništa, slušao sam ih.
To je za mene neupotrebljivo, jer ne znam, gdje ih je slušao. Možda mu je prostor očajan, ili ih je 5 minuta slušao u nekoj hotelskoj sobi na sajmu.

Što se ostaloga tiče, manje-više smo isto rekli.

I slažem se da su zvučnici dosta linearni, ako ti je to cilj.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la yoke » Sub tra 22, 2017 10:18 pm

evo par fotki...
nagurana skretnica, naguran konektor sa straznje strane...to bi bilo to...osim lakiranja :lol:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Zadnja izmjena: yoke; Sub tra 22, 2017 10:27 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la yoke » Sub tra 22, 2017 10:23 pm

jos skuziti kako ovo montirati na kablove

Slika
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la yoke » Čet tra 27, 2017 9:34 am

Evo odradjeno slusanje, po meni, u (malo) boljoj prostoriji
jedan od genijalaca kaze i na boljoj opremi (laze!!!)
uglavnom, svira to jaaaaaakkkoooo ljepo
ima dosta basa za ovako mali drajver u kompresiji
ponekad bi nagurao bas refleks
ponekad ne...
ono par projekata po netu sto je zapocelo kao bas refleks zavrsi za zatvaranjem bas porta...pa...

ima dobro srednjotonsko podrucje
visoki nisu naglaseni

ono sto se me iznenadilo je da zvucnik jako ljepo istakne razliku u kablovima
ono gdje se lome koplja, dali kablovi utjecu na zvuk ili ne

kod mene doma svira na komadu zice iz bauhausa
naknadno sam stavio kimber PR8

jucer smo slusali preko jednih zica, meni nepoznat materijal sa muskim vokalom,i cinilo mi se kao da muskom vokalu fali malo dubine
vlasnik ostatka sistema je rekao da ne brinem, da je vjerojatno do snimke, da nista ne diram na zvucnicima da je to ''to''
zatim je za demonstraciju donio druge zvucnicke kablove
kad ih je utakao, dobilo se ekstra basa, samim tim su muski vokali dobili taj donji dio, ali je to po meni bilo prenaglaseno...nije mi leglo...

uglavnom, jako se ljepo culo kako i kablovi mogu unjeti nesto svoje...
dusu dalo za audiofile :mrgreen:
dis vece srece nego isprobati 50nijansi kablovine :lol:


zadnjih par dana mi to svira preko miniDSPa sa subom (peerlessXXLS12 - 65L), rezanim na 60Hz...
cisto da dobijem osjecaj disko kluba 90tih :lol: :lol: :lol:

(usput-ako netko misli posloziti sub uz sistem a da nema mogucnost korekcije faze/vremenskog kasnjenja ili slicno, nek odmah odustane :lol: :lol: :lol: )
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la Master of disaster » Čet tra 27, 2017 9:37 am

yoke napisao:
(usput-ako netko misli posloziti sub uz sistem a da nema mogucnost korekcije faze/vremenskog kasnjenja ili slicno, nek odmah odustane :lol: :lol: :lol: )



No, no, nemojmo sad biti negativni. Bitno da ne fali basa. :mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: RAAL 140-15D/satori16P-8

PostPostao/la yoke » Čet tra 27, 2017 9:41 am

Master of disaster napisao:
yoke napisao:
(usput-ako netko misli posloziti sub uz sistem a da nema mogucnost korekcije faze/vremenskog kasnjenja ili slicno, nek odmah odustane :lol: :lol: :lol: )



No, no, nemojmo sad biti negativni. Bitno da ne fali basa. :mrgreen:


:lol:

je, je, nek mumlja, nek je malo ispred zvucnika, nek pojede i ono malo basa sto mali proizvedu :mrgreen:
ozbiljno treba to malo dovesti u red..

doduse, moze se i setati sa polozajem suba...ali, meni to nije opcija... :mrgreen:


a sad idem na audiofil zakaciti par slika...tamo znaju cjeniti ovakve zvucnike, koji vole kablove :twisted:
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju