"Line Array" by "db&db"

"Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Čet svi 16, 2013 11:40 am

Početak radova malo kasni, pa nisam siguran hoće li sve biti gotovo do TF-a, ali nadam se!
Dean je napravio kutije, a ja se moram potruditi da stignem ostalo. Zvučnici su "Westra KF 610-934" (4 OHMA, 20-50 W, 60-20000 Hz, 90 dB) kupljeni u Varaždinu u dućanu ELGRAD po smiješnoj cijeni ~50kuna/komad. Cijena po zvučniku je čak i nešto niža, ali uračunao sam i troškove pakovanja i slanja iz Varaždina u Zadar.
Kolika će biti potreba za eventualnim dodatnim bas zvučnicima i/ili visokotoncima će trebati odlučiti nakon slušanja i mjerenja (kao i eventualnim dodatnim filterima). Sama kutija je napravljena od šperploče 18mm i otvorena je sa stražnje strane. Ploča na kojoj su montirani zvučnici je od medijapana ~20mm, a montirana je na okvir od drvenih letvica 5cm od prednjeg ruba. Kako je dubina kutije/okvira manja od promjera zvučnika, mogla bi se nazvati i "H-frame-koncept", pa i "Open-baffle", ali sam ju nazvao "Line Array" zbog vertikalnog niza od 8 zvučnika.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2013 12:17 pm

Lijepo si, davorine, smjestio te ovale. Imam i ja negdje par takvih, ali jos ne znam sto cu s njima...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Čet svi 16, 2013 12:24 pm

Edison napisao:Lijepo si, davorine, smjestio te ovale. Imam i ja negdje par takvih, ali jos ne znam sto cu s njima...

Na TF-u Bjelovaru sam čuo par kutija sa njima koje su imale prilično lijep i uravnotežen zvuk, što me i inspiriralo da probam nešto s njima. Jako zgodan zvučnik za eksperimente!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la Schultz » Čet svi 16, 2013 12:26 pm

I ja sam si uzeo 4 komada, zlunetrebalo....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la tom_hifi » Čet svi 16, 2013 12:57 pm

Ovaj projekat me jako veseli i interesira. ;)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la zuzi » Čet svi 16, 2013 4:10 pm

Žarulaš faktorix je napravio malu kutiju i dodao westrin visokotonac /opet mali novci/ i veli da mu sviraju "ko 30 deka sinergije" koja se kupuje kod lokalnog hi end dilera :lol:
westra faktorix.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la audio kutak » Čet svi 16, 2013 7:02 pm

ako smijem pitati, u čemu je "kvaka" kod tih jeftinih zvučnika? jesu po čemu posebni ili?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet svi 16, 2013 7:05 pm

Stvarno ne bih znao, čuo sam nekoliko puta te westre i to možda nije neki sistem za grandiozne prezentacije(iako ovaj line array bi mogao veoma dobro zvučati) ali zvuči veoma dobro za uložene novce. Slušao si Zmajzove transmisije sa tim driverima u Sheratonu prošle godine i nije bilo puno primjedbi od svih koji su navratili u DIY sobu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Čet svi 16, 2013 8:00 pm

audio kutak napisao:ako smijem pitati, u čemu je "kvaka" kod tih jeftinih zvučnika? jesu po čemu posebni ili?

Posebno je to da se za male novce mogu kupiti sasvim korektni širokopojasni zvučnici, a za prvi slijedeći sličan zvučnik treba izdvojiti više puta toliko.
Tako niska cijena mi je omogućila da eksperimentiram sa jednim konceptom, a što sam imao namjeru jako, jako dugo. U jedno davno siromašno doba (početak sedamdesetih) sam svirao u jednoj grupi, a za svirke nam je trebao razglas. Pojačala smo pravili sami, ali najjači zvučnik koji se onda mogao kupiti je bio jedan ovalni zvučnik od 5W (bilo ih je doduše nekoliko različitih od EI-a, RIZ-a i ISKRE, ali su bili vrlo slični), vrlo sličnih dimenzija ovim današnjim WESTRA-inim zvučnicima. Kopirajući izgled razglasnih kutija SHURE koje su bile u vlasništvu vojske (dom JNA), a koje su izgledale upravo ovako (imale su 6 zvučnika u vertikalnom nizu, ali 2 zvučnika su bili visokotonski i manjeg promjera!), napravili smo 2 kutije i u njih smjestili po 8 komada gore spomenutih zvučnika (mislim da su bili EI-Niš 5W/4Ohma).
Kutije su radile iznenađujuće dobro i za pjevanje i za puštanje glazbe s gramofona. Cijeli taj razglas je imao samo 4 mikrofonska kanala i jedan kanal za gramofon (s kristalnom zvučnicom ! :lol:). Kanal za gramofon je bio koncipiran sa preklapanjem stereo/mono, a s kompletnim dvostrukim mono potenciometrima. Koristili smo 2 jednaka odvojena izlazna pojačala sa ECF80 i 2xPL36 u svakom. Izlazna pojačala su radila u protufaznom spoju vrlo blizu B-klase i svako je davalo 40-ak vati izlazne snage. Jako dugi niz godina je taj "razglas" bio lokalni "etalon" kvalitete, sve dok se krajem sedamdesetih nisu počeli pojavljivati kompletni razglasi s tranzistorima, puno veće snage, više kanala i s puno kvalitetnijim višestaznim zvučnim kutijama. Bili su puno moćniji od "našeg" starog razglasa, ali u tonskom pogledu i nisu odmakli.
Sigurno sam sentimentalan i subjektivan, ali slušanje "Line Array" sistema kod Elvisa u radioni me za trenutak vratilo na početak sedamdesetih. Iako su upotrebljeni zvučnici kod Elvisa bitno drugačiji od WESTRA-i i od starih EI-Niš zvučnika, karakter zvuka me je podsjetio na stari sistem pa sam došao do zaključka de je to uzrokovano samo smještajem zvučnika u vertikalni niz.
Pokušat ću sutra provizorno spojiti zvučnike i probati ih, upravo zato da ispitam može li se dobiti taj traženi zvuk.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la audio kutak » Čet svi 16, 2013 8:46 pm

zanimljivo, jako zanimljivo, nadam se da ću ih ćuti..... nosiš ih u Šibenik, naravno?!

i meni se nešto duže vrijeme roji u glavi da počnem raditi vlastite zvučnike....

zamislio sam si jedan širokopojasni u bas refleks kutiji jer ne znam raditi transmisije,
meni je to komplicirano :lol:

mislio sam izabrati nešto iz Visaton ili Dayton produkcije širokopojasnih zvučnika, eventualno
i neki visokotonac ako ustreba...
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju