"Line Array" by "db&db"

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la pamook » Ned lip 02, 2013 10:27 am

Pamooce, tebi se isplati naruciti iz Elgrada samostalno.


yup, to mi je sinulo nedugo nakon pisane rijeci... tako ce i bit, cekamo podatke za visokotonce :handgestures-thumbupleft:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Ned lip 02, 2013 3:04 pm

Visokotonci su fiksirani na šperploču 15mm (6mm upuštene rupe od 38mm) pomoću ljepila, a ploča s visokotoncima na glavnu prednju prednju ploču pomoću 4 vijka (stavio sam gumene odstojnike-nožice).
Treba ih još međusobno povezati i napraviti skretnicu, pa onda izmjeriti i probati. Ne vjerujem da će ovakvo visokotonsko "pojačanje" proći bez dodatnih podešavanja i naknadnih izmjena, ali po redu...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pon lip 03, 2013 5:39 pm

Nako 10-ak eksperimenata s mjerenjima i 30-ak sati rada, dobio sam upotrebljivu varijantu u kojoj je frekventni spektar proširen, a ne osjeti se "skok" zvuka s ovalnih zvučnika na visokotonce.
Skretnica je u osnovi 12db/oct. s mogućnosti preklapanja sa 7700Hz(Bessel) na 9600Hz(Butterwort).
Iako je, s faznog aspekta skretanje na 9600Hz(ł/4=78mm) korektnije s obzirom na srednju udaljenost zračećih ravnina, pri slušanju me se više dojmilo skretanje na 7700Hz(ł/4=97mm). Razlike su male, pa ću s daljnjim slušnim testovima ( i uz suradnju osoba koje bolje čuju! :lol: ) raditi eventualne korekcije postojećeg spoja.
Ostavio sam mali preklopnik pomoću kojeg se može brzo, lako i u radu napraviti preklop između dva različita reza, kao i opciju u kojoj su visokotonci isključeni.
Induktivitet je 0,47mH, a kapaciteti kondenzatora su 0,91uF(7700Hz) i 0,61uF(9600Hz).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la elvis » Pon lip 03, 2013 5:54 pm

Bilježim se kao testni slušatelj. Nego nijesi napisa koliki je ukupan dc otpor visokotonske sekcije, impedansa na reznoj freqvi.... čisto za razumjevanje vrijednosti kondenzatora.
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Pon lip 03, 2013 6:12 pm

elvis napisao:Bilježim se kao testni slušatelj. Nego nijesi napisa koliki je ukupan dc otpor visokotonske sekcije, impedansa na reznoj freqvi.... čisto za razumjevanje vrijednosti kondenzatora.

Točno, u poplavi mjernih brojki što sam imao ovih dana, ponekad bitno uzmem zdravo za gotovo!
DC-otpor paralelno-serijske (spoj sa najmanjim utjecajem vlastitih induktiviteta na "kvarenje" frekventne karakteristike) kombinacije visokotonaca je 14,1 Ohm, impedancija na 7700Hz je 16,2 Ohma, a na 9600Hz je 17,1 Ohm. Faktor fazne korekcije na 7700Hz iznosi -0,981, a na 9600Hz je -0,992, pa je kašnjenje visokotonskog signala iz visokotonaca u odnosu signale iste frekvencije iz ovalnih zvučnika beznačajno.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Uto lip 04, 2013 10:08 pm

Cjelodnevno testno preslušavanje kutija (više osoba) je pokazalo da moram povećati kapacitete u skretnici.
Sutra ću ugraditi nove parove kondenzatora, pa ponoviti mjerenja i peslušavanja. Zanimljivo je da proračun daje jednu vrijednost kondenzatora, a uho zahtjeva drugu (sve osobe su bile jednodušne u procjeni koji je zvuk bolji).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la elvis » Sri lip 05, 2013 3:46 pm

Evo sinoć sam imao priliku čuti kako zvuče 32 drivera od jednom. Ono što smo mogli čuti na TF-u zanemarite, jednostavno jeka nije dozvoljavala davanje bilo kakvog suda o kvaliteti, a i zvučne kutije su bile spojene samo tako da rade. Zbilja je teško opisati zvučnu sliku koju daje line array topologija, to rekreiranje stagea je jednostavno fascinantno. Davorin je dodao po osam malih visokotonaca i nakon nekoliko "prelemnjavanja" došli smo do idealne vrijednosti kondenzatora, bar kada je riječ o prostoriji u kojoj smo slušali i udaljenosti sa koje smo slušali. Visokotonsko područje uklopilo se u zvučnu sliku, zvuk je dobio novu dimenziju, isprobali smo dosta vrste glazbe i kvalitete snimaka, nismo uočili nikakve bitne probleme. Kutiju će dakako trebati još mehanički učvrstiti i djelomično dampirati (preciznije bočne stjenke), no siguran sam da će Davorin sve to transparentno prezentirati u ovoj temi. Kada sve bude gotovo dati ću konačan sud i pozicionirati zvuk u cjenovnom razredu. Koliko god da se radi o driverima niske cijene, sam projekt i nije jeftin. Ima tu skoro 3K kuna materijala. Naravno ovakve priče potiču na daljnja razmišljanja i sljedeće korake u tom smjeru. Mislim da će line array biti u totalnom fokusu mojih daljnjih istraživanja kada su u pitanju zvučne kutije. Neki frendovi mi kažu, line array je stvar razglasa ne zamaraj se time, no bojim se da me neće lako odgovoriti od toga :). U prilog tomu ide i industrija koja polako vraća line array ponovno u svijet hifije.. evo jedna slika u prilog tomu:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la davorin » Sri lip 05, 2013 8:28 pm

Evo i šema kutije sa skretnicom:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la elvis » Čet lip 06, 2013 10:12 am

Volio bi da smo napravili spoj koji ja preferiram... 3-2-3 (u seriju pa sve u paralelu). Dosuše DC otpor bi pao na 3 oma, a i zvučnike bi trebalo podići bar 30 cm u tom slučaju. To radi dobro i ovako, no možda je bolje 3-2-3 .. a to nećemo znati he he he......
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: "Line Array" by "db&db"

PostPostao/la Dean » Čet lip 06, 2013 4:47 pm

elvis napisao:Volio bi da smo napravili spoj koji ja preferiram....... .. a to nećemo znati he he he......

Bitno da si uvalo crv sumnje Davorinu ! :lol:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju