Skretnice - opcenita pitanja

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la joe dalton » Ned lip 23, 2019 9:41 pm

kiko napisao:Iz toga kontam da je susretna frekvencija oko 2000 Hz. I sad šta? NIje mi jasno kako all-pass filter, koji bi trebao "odmaknuti" tweeter za tih 60 us ( ili čak i manje), zapravo djeluje ?? On unosi fazni pomak koji konzekventno "usporava" tweeter, ok. Ali kako će taj fazni pomak biti mjerljiv kad vidiš da je pomak same skretnice jedva vidljiv (oko 2000 Hz), a pomak skretnice je realno otprilike nekih 70 deg između tweetera i woofera ( na čistim radnim otporima je teorijskih 90 deg). Za popixxxxit.. :mrgreen:

Meni ovaj graf visokotonca ne izgleda kao da je rezan na 2kHz nego bitno niže. Ono na cca. 650Hz izgleda kao rezonantni pik. I nije dobro da visokotonac radi tako glasno na rezonantnoj frekvenciji. :naughty:
Provjeri i proračunaj još jednom elemente skretnice na visokotoncu. Umjesto notch filtera radije idi na strmiji rez ili reži na višoj frekvenciji. Ako je rezonantna fr 650Hz rez na 2kHz bi trebao biti ok. Ali to mi na grafu baš i ne izgleda tako.
Mislim da ovdje krivo koristiš izraz "usporava". Shvaćam što želiš reći ali mislim da bi bilo pravilnije reći da skretnica "zakasni" odnosno kako kažeš pomiče u fazi. Usporavanje bi bila promjena brzine, a ovdje se radi po promjeni položaja.
Zadnja izmjena: joe dalton; Ned lip 23, 2019 9:48 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 9:46 pm

Pa da - super !! Ide to, kakav all-pass filter, kome to treba, tko će kupovati 4 zavojnice od 2 mH i 4 kvalitetna kondenzatora od svojih 10 uF svaki - to bi koštalo ko svetog Petra kajgana... :shock:

Ovako sam ja naštimao -0,57 us time delay i Bog te veseli. :D

Odziv je -1,59 / +0,83 dB pa ti vidi..

:D
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 9:49 pm

joe dalton napisao:Meni ovaj graf visokotonca ne izgleda kao da je rezan na 2kHz nego bitno niže. Ono na cca. 650Hz izgleda kao rezonantni pik. I nije dobro da visokotonac radi tako glasno na rezonantnoj frekvenciji. :naughty:
Provjeri i proračunaj još jednom elemente skretnice na visokotoncu. Umjesto notch filtera radije idi na strmiji rez ili reži na višoj frekvenciji. Ako je rezonantna fr 650Hz rez na 2kHz bi trebao biti ok. Ali to mi na grafu baš i ne izgleda tako.


Pa da - pitao sam se hoće li to netko primjetiti.

Ne znam zašto je to tako.. Imam 4,7 uF ispred visokotonca i po Solen Split-u to je -6 dB na 3100 Hz ako je tweeter 8,4 Ohma.. Kako može biti ovakav odziv - NE ZNAM

NIsam to ni računao skretnicu - to mi je netko bio tako predložio, ne sjećam se više.
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 9:58 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 9:55 pm

Da, hvala.. Nešto ću sigurno napraviti. Ali imam već zavojnice i kondenzatore za notch koji bi baš pasao, pa ono .. vidjet ću još. Ali eto sad sam skužio kako se odstupanjem od formulom dobivenih vrijednosti skretnice 2. reda može fino uštimati fazna razlika među driverima tako da se to poklopi sa fizičkim ofsetom i poništi ga.

A ono što je Troels radio ... ne znam da je to baš tako.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la joe dalton » Ned lip 23, 2019 9:56 pm

kiko napisao:
joe dalton napisao:Meni ovaj graf visokotonca ne izgleda kao da je rezan na 2kHz nego bitno niže. Ono na cca. 650Hz izgleda kao rezonantni pik. I nije dobro da visokotonac radi tako glasno na rezonantnoj frekvenciji. :naughty:
Provjeri i proračunaj još jednom elemente skretnice na visokotoncu. Umjesto notch filtera radije idi na strmiji rez ili reži na višoj frekvenciji. Ako je rezonantna fr 650Hz rez na 2kHz bi trebao biti ok. Ali to mi na grafu baš i ne izgleda tako.


Pa da - pitao sam se hoće li to netko primjetiti.

Ne znam zašto je to tako.. Imam 4,7 uF ispred visokotonca i po Solen Split-u to je -6 dB na 3100 Hz ako je tweeter 8,4 Ohma.. Kako može biti ovakav odziv - NE ZNAM

Si siguran u te vrijednosti? Izmjeri i kond i visokotonac. Koji je visoki? Možda mu je i graf takav pa ga treba rezat još višlje.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la joe dalton » Ned lip 23, 2019 9:58 pm

kiko napisao:Da, hvala.. Nešto ću sigurno napraviti. Ali imam već zavojnice i kondenzatore za notch koji bi baš pasao, pa ono .. vidjet ću još. Ali eto sad sam skužio kako se odstupanjem od formulom dobivenih vrijednosti skretnice 2. reda može fino uštimati fazna razlika među driverima tako da se to poklopi sa fizičkim ofsetom i poništi ga.

A ono što je Troels radio ... ne znam da je to baš tako.

A Troels isto uzme simulator pa se malo igra. Pa onda složi skretnicu i mjeri još malo dok ne dođe do konačnog rješenja. Mislim to je normalan postupak projektiranja samo po meni on malo previše "pegla" odzive pa mu skretnice ispadnu komplicirane. Naravno ovisi i o odabiru drajvera....
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 9:59 pm

To su Deanovi tweeteri iz ISSA-e. Ni on ne koristi notch, samo skretnice 1. reda i kaže minimalno na 2,5 kHz
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 10:06 pm

Baš dobro da sam se sjetio provjeriti kako su to u Seasu složili vrijednosti skretnice jer sam prije bio primjetio da nisu one vrijednosti koje daju formule. I to je sasvim jednostavna skretnica. To je to.

Ajde da ti pošaljem moj excell simulator pa vidi kako to radi.. Ono što su crvena slova, tu se unose parametri i drugi promjenjivi podaci - notch, Zobel
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 11:00 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la joe dalton » Ned lip 23, 2019 10:09 pm

Pošalji. Mogu pogledat samo ne garantiram za rok :)
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 10:14 pm

joe dalton napisao:Si siguran u te vrijednosti? Izmjeri i kond i visokotonac.


Visokotonac sam mjerio baš ali nisam mislio na kondenzator.. Sad me mrzi da opet vadim.. Misliš da bi kondenzator mogao "oslabiti" ? Pa to sam ih Audyne kupio prošle ili pretprošle godine... Kako bi on dobio na kapacitetu..(?) Jer, izgleda kao da reže niže nego bi trebao a to može samo veći kapacitet, ne?
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju