Skretnice - opcenita pitanja

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Sri lip 05, 2019 10:33 am

Master of disaster napisao:Dalo bi se zaključiti da su TS parametri različiti za svaku frekvenciju. Ne drastično doduše.


Gledam formule, neće se oni mijenjati s frekvencijom, samo s kutijom.

Ali, koliko sam skužio, kutija se proračunava na osnovu parametara dobivenih iz modula impedancije izmjerenog na bafflu.

Ja sam računao kutiju po kalkulatoru (micka.de) i on izračuna izmjenjeni Q'e i Q't.

Potom bi trebalo Artom izmjeriti odziv drivera u kutiji, ima mogućnost uračunavanja utjecaja dimenzija prednje ploče, te kreirati FRD i ZMA fileove pa konačno s tim podacima računati skretnicu i vidjeti kako to izgleda u X-Sim-u.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pet lip 07, 2019 9:21 pm

Tamo na Faceooku SB su mi odgovorili:

"Re: Real impedance curve of driver - So far my measurements using DATS shows its within tolerance. You can safely design crossover with the FRD and ZMA derived from the published charts. So far we have had amazing results simply plugging FRD & ZMA data from manufacturer's published frequency and impedance response using X-sim without even measuring both when in cabinet (of course we got to factoring in baffle step) with rock solid imaging."

I ovo:

"The Satori tweeters all would have the same voice coil offset. The difference between ferrite and neodymium should be just the magnet material."
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 09, 2019 10:06 pm

Pitao sam Troels Gravesena teorijski o phase shiftu i alignmentu.. On kaže da ja moram znati akustički shift, ne električni. Pa sad ti vidi..

To bi značilo da se skretnicom time delay uopće ne može korigirati.

Sad si mislim - ako driveri u SPL pretvaraju samo radnu komponentu snage koju dobivaju, onda bi se to jedino tako moglo objasniti. Jer, radne komponente su ili pod nula radijana ili pod pi radijana. Trećeg nema po tom objašnjenju. Pa se reverzijom polariteta može dobiti ili onoliko decibela koliko treba ili manje ako nisi dobro okrenuo polaritet.

Ali to je opet čudno jer kako onda neki proizvođač može tvrditi da je napravio fazno koherentne zvučnike - u klasičnoj rectangular kutiji s driverima u istoj ravnini i to nezakošenoj prema slušatelju ?

Kako da to nitko ne zna... (?)
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 09, 2019 11:47 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 09, 2019 11:44 pm

Ma, to ne može biti.. Vidi ovo:

ph shift.jpg


Što nam govori podatak o faznom pomaku? On kaže u kojem će vremenskom trenutku veličina dosegnuti svoj maksimum ( ili minimum). Dakle, postojanje faznog pomaka između električkih veličina (napona, struje, snage) na dvama driverima znači i postojanje vremenskog pomaka između trenutaka kada svaki od njih doseže svoju maksimalnu vrijednost (ili efektivnu - ono što mjeri instrument odnosno ono što čujemo).

Pa, o tome i pričamo. Ja mislim da se vremenski pomak uzrokovan električkim faznim pomakom MORA zbrajati ili oduzimati od vremenskog pomaka uzrokovanog akustičkim displacementom akustičkih centara dvaju drivera. Prosto k'o pasulj...

Inače, SVI bi zvučnici bili fazno usklađeni, samo, eto vremenski nisu svi.. gdje koji :lol:

Sad čekamo da čujemo što će Troels odgovoriti. Nije mi još sasvim bistro koji točno fazni pomak ću ja čuti kao vremenski pomak - pomak među strujama, naponima ili snagama koju vuku driveri. Ja mislim da će ipak biti pomak među snagama.. U kojem trenutku driver troši naveći iznos snage, u tom trenutku će i dati najveću vrijednost SPL-a, ne vidim da može biti drugačije.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la ilimzn » Pon lip 10, 2019 1:08 am

Hmda.
Sto pomice zavojnicu, napon ili struja?
Sto proizvodi struja u magnetskom polju?
Ima li sklop zavojnice i membrane masu, stoga prizvodi li struja u zavojnici pomak ili akceleraciju ili oboje, pa stoga, je li pomak membrane, s obzirom da se radi o spoju mase, prigusenja i opruge (ni jedno nije konstanta po frekvenciji - cak ni efektivna masa), je li pomak membrane u fazi sa stujom?
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 1:29 am

Kontam da pomak membrane nije baš u fazi sa stujom.. a pogotovo s naponom :lol: Kontam da struja ( stvara polje koje se kosi s permanentnim magnetom), a na impedanciji koja sama ima svoj pomak fazora impedancije - rezulultira snagom koja opet ima neki, sada već treći pomak. To se sve izračuna. Nije bitno to što će to sve ovisiti o promjeni frekvencije jer se sustav uskladiti treba samo na jednoj - reznoj frekvenciji skretnice.

Ali, mora se od nekuda početi, tj nekako barem približno estimirati koliki vremenski pomak unosi konkretna skretnica - doći do jedne cifre za jednu frekvenciju i za određenu topologiju i vrijednosti elemenata skretnice, pa sad.. :arrow: zanimljivo pitanje, što je realnije da koliko-toliko korelira s pomakom membrane. Tu je "začkoljica". U konačnici, to će samo značiti je li referentna os zvučnika "puca" 1, 5 ili možda čak i 10 stupnjeva prema dolje. Ako se to može "uštimati" bez glupog baffle stepa, zašto se ne potruditi..

To ne može biti samo ili nula ili pi()... bez veze..

A i sve te mehaničke odrednice drivera, komplijanse i šta ja znam šta sve ne, air load impedance.. kad gledaš nadomjesnu shemu, predstavljene su kao pojedine R, L ili C vrijednosti koje onda finalno određuju njegovu impedanciju i pomak pa tako i one bivaju uračunate. Posebno je pitanje koliko je to realno tj. koliko nadomjesnm shemom može realno to sve precizno uzeti u obzir. Ja sam prvo računao tako, a onda sam dodao svojevrstan "half ZMA file" tj. bez faze i jednostavnim odabirom u jednoj kućici promatram kako odabir jednog ili drugog mijenja odziv. I vidi se ... doduše možemo reći relativno malo. Bilo bi još bolje kada bih imao i proizvođačevu faznu informaciju, jer istu ne mogu izvesti iz grafova a drivere još nemam. Ali mislim da opet to ne bi bile neke spektakularne razlike kad gledaš samo Fr i Imp responce.. Međutim, značajne su jer, odabir opcije mijenja rješenje skretnice, npr. 7,49 umjesto 8,2 uF - napamet govorim. I tako...
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 4:11 pm

Na diyaudioandvideo.com piše ovo:

"Note that some crossovers can produce phase shift problems. A second order crossover will shift the phase of each speaker 90 degrees, so that both speakers are 180 degrees out of phase. This means that at the crossover frequency, the two drivers will be moving in opposite directions at the same time. They will cancel each other out and produce a 30db dip in the frequency response at the crossover point. Reversing polarity of one (but not both) of the speakers will limit this dip to +- 3db. ......... If you suspect you have a Phase Shift problem, reverse the leads (+/-) on one of the speakers to see if the system gets louder. If so, then you have found and solved your problem."

To je tako jedino ako doista driveri "sviraju" samo radne komponente signala (obje maksimalne vrijednosti uvijek na apscisi ). No, onda je onako kao što rekoh - nema finog uštimavanja skretnicom.

Pa jexxxx mu repu, jel to može biti da je tako..?
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 5:46 pm

Vidiš, vidiš...

Alan A. Shaw (vl.Harbetha) na User Group piše ovo:

"Finally - and this may be a surprise - but the complex network actually slows down the electrical signal as it works its way through the components, to the tweeter and out to your ear as sound. That delay is the equivalent to the typically 5-10 cms at crossover frequency, because sound travels at 340mS.

Here's the clever bit - remember the tweeter's voice coil is physically in front of the bass unit. If the (complex) crossover circuit is well designed in the transition band and incorporates just the right amount of time compensation, the sound waves that reach your ear from the bass/mid and tweeter are correctly in acoustic vertical alignment! How about that then! All the claimed advantages of vertical alignment - none of the disadvantages - and by using a normal rectangular cabinet, minimised cost!"

To te ja pitam!
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la Bepone » Pon lip 10, 2019 6:03 pm

ova tema ce postat sazetak cijelog interneta!! :lol: :lol:
cula rekla kazala, ali na engleskom!! glorija,specijalno izdanje... samo o skretnicama :lol: :lol:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 6:13 pm

De, šta se ti petljaš.. Čovjek tvrdi da se električki može postići kašnjenje tweetera. Nije makar tko, vlasnik Harbetha, valjda on zna.

Sad se dopisujem sa Solenom.. :pray:

A i Troels je odgovorio. Kaže da se to električki može riješiti all pass filterom (kao ovdje: http://www.troelsgravesen.dk/Illuminato ... #Crossover )
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Google [Bot] pregledava forum i 4 gostiju