Skretnice - opcenita pitanja

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 12:00 pm

To ti je ova računica:

align.jpg


Taj kut koji ARTA izmjeri predstavlja AKUSTIČKI fazni pomak, a on znači odgovarajuće AKUSTIČKO kašnjenje u vremenu - između tweetera i woofera, koje se jednostavno preračuna po formuli i to je 100% točno.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 12:39 pm; ukupno mijenjano 4 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Ned lip 23, 2019 12:03 pm

Nekako mi ne stima ta filozofija :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 12:06 pm

Moraš puno dumat oko toga... :lol:

Istina je da ELEKTRIČKI fazni pomak skretnice i spomenuto AKUSTIČKO vremensko kašnjenje među driverima nisu jedno te isto i upravo to ja cijelo vrijeme pokušavam iznaći relaciju - u kakvom su oni točno odnosu.. Međutim, to nitko ne zna. U stvari zna - onaj tko je napravio dobar simulator. :roll:
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Ned lip 23, 2019 1:06 pm

Srecom...ljepse mi uz more :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 1:34 pm

Pa, ide to ... sunčanje i mozganje 8-)
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la Edison » Ned lip 23, 2019 2:51 pm

kiko napisao:Pa, ide to ... sunčanje i mozganje 8-)


Samo da nam yoke ne "zakuha"... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Ned lip 23, 2019 4:01 pm

Daklem, kolko ja kuzim,
Skretnica drugog reda radi ovo

Visoki/bas - crljeno/crno sto vec

Faza, signal u reznoj frekvenciji istog intenziteta

Kad se zarotira polaritet visokotonca dobije se ravna linija
Kad se ne zarotira dobije se ponistavanje odnosno rupa
Ja tu ne vidim deltaT

I nikad nisam naletio da ga itko spominje...ali sta ja znam...nita, ni kjun, ni kijo... :mrgreen:

Ostaje samo vremenska razlika radi udaljenosti akusticnog centra...valjda :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 5:39 pm

Pa da, je tako kod skretnice 2. reda, a konačno - akustičko poravnanje se može električki postići all-pass filterom jedino tako što će on unijeti fazni pomak signala koji dolazi na visokotonac i tako ga "usporiti" za iznos fizičkog missalignmenta, pa smo akustički došli "na nulu" i postigli što smo htjeli. Ne može taj filter to nikako drugačije učiniti nego kroz fazni pomak. Kako bi?

Samo je pitanje kako utvrditi cifru za koju ćemo dizajnirati all-pass. Iz ovoga što je Troels pokazao - nisam još sve pokopčao... On je rekao da ga ne proračunava, već da ga "modelira" - što god to značilo. (?) Pa valjda na nešto gleda kao na orjentir.. Ili mu je uho orjentir, moguće. Ali, najbolje da na koncu nije išao provjeravati gotovu kutiju - ponovnim mjerenjem, čisto da vidi je li poništio missalignment (?)
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 7:25 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 5:53 pm

Ovdje se vidi da skretnica 2. reda unosi neki minimalan pomak - ako se okrene polaritet.

-60 us je displacement, -66 us tweeter strši, sa skretnicom... I to je otprilike uvijek tu negdje vrijednost realno, s tom skretnicom.

poravnanje.jpg


Ali ja ne znam kako ću iz tih -66 us doći do podatka koliko radijana treba all-pass unositi el. pomaka da bi se poništilo tih -66 us. Probaj prostudirati taj Troelsov primjer s prethodne stranice i vidjet ćeš da nije dovoljno samo pretvoriti us u radijane, to nije to. Ne kužim još... On je u tom članku napisao da ta topologija dopušta spajanje visokotonca normalnim polaritetom. A nacrtao je reverzni polaritet.. A neće baš puno objašnjavati, samo šturo odgovara.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 9:20 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 8:46 pm

Evo primjer SEAS Trym-a: Našao sam zma fileove za te drivere na netu, doduše - bez fazne informacije.

Trym in XSim.jpg


Oni su odabirom vrijednosti skretnice i tog notcha za peak woofera postigli faznu razliku od 234,5 deg na reznoj 1600 Hz. I kad izračunam:

Trym alignment.jpg


To je posao! Pretpostavio sam ofset 3 cm, jer to je veliki woofer od 22cm. Ali, vidiš - svega je oko 7 us ispred tweetera.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju

cron