Skretnice - opcenita pitanja

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 11:06 pm

joe dalton napisao:A Troels isto uzme simulator pa se malo igra. Pa onda složi skretnicu i mjeri još malo dok ne dođe do konačnog rješenja. Mislim to je normalan postupak projektiranja samo po meni on malo previše "pegla" odzive pa mu skretnice ispadnu komplicirane. Naravno ovisi i o odabiru drajvera....


Dobro, to je u redu, normalno. Mislio sam konkretno na spomenuti slučaj Illuminatora tj. kako je primjenom all-pass filtera podesio fazne pomake - ne bih rekao da tako "igra".. Taj all-pass unosi 104 deg pomaka prema minusu, no tweeter mu i dalje prednjači električki, pa ne znam kako će onda poništiti offset od 35 mm kojeg spominje?

Poslat ću ti i cijelu tu shemu u XSim-u pa pogledaj napone i faze na izlazu.. Kako god okreneš polaritet, ne "poklapa" se računica.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 24, 2019 12:08 am

Evo - što je bilo daleko, došlo je blizu! :D

Rječju, mislim da sam uspio u onome što sam htio, a to je: prokužiti što se dešava u sustavu skretnica/ zvučnici i napraviti takav jedan jednostavan kalkulator.

Pa tko hoće, može se javiti (email adresu na pm) i ja ću mu poslati da ga isproba. Možda još i ima kakva greškica, ali sve u svemu - fino funkcionira i - to je to.

A još bi trebalo malo i o kutijama prodiskutirati, to ćemo sutra..
Zadnja izmjena: kiko; Pon lip 24, 2019 9:37 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la tom_hifi » Pon lip 24, 2019 5:18 am

Ako si voljan, pošalji meni. Imam mini monitore s pasivnim radijatorom i skretnicu 6dB/oktava. Pa čisto da vidim što i kako, pa možda i neki upgrade napravim, barem na papiru :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Uto lip 25, 2019 3:23 pm

Ajde, ako netko ima FRD&ZMA fileove od kakvih tweetera i woofera da mi pošalje, probe radi.

Ovo sam imao potpune fileove za Satori MW16P-8 i SB19ST-C0004. To realno nije "dobitna kombinacija" , ustvari vrlo je loša.. Ali evo što kaže XSim:

XSim MW16P-8 & SB19ST.jpg


Moj simulator kaže ovako (@ 2000 Hz): ==> boje odgovaraju krivuljama u XSim-u

Screenshot MW & SB.jpg


Odziv:

FR chart MW & SB.jpg


Ako bi se to na još nekoliko različitih kombinacija W/T drivera pokazalo otprilike ovako slično sa XSim-ovim rezultatima ... pa ne bih ni morao kupovati licencu, samo pješke očitam izmjerene vrijednosti osjetljivosti, imp & ph (na standardnih 20 frekvencija) i unesem ih u MySim koji ima prednost što mogu direktnim monitoringom time delay-a super brzo "uštelovati" C i L vrijednosti H & L passa, kao i atenuaciju. A što to više neće biti Linkwitz Riley ... a Bože moj. :roll: Ako su u Seasu tako napravili za Trym, zašto ne bih smio i ja.. :whistle:

Ne znam zašto je takav FR graf XSim-a na 20 kHz... Po proizvođaču, tweeter je skroz linearan na 20 kHz.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Uto lip 25, 2019 11:12 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Uto lip 25, 2019 5:09 pm

Ja planiram posuditi od prijatelja kalibriani mikrofon/pretpojacalo i izmjeriti ove zadnje zvucnike (16P-4 i berilij) pa ti mogu poslati...
Ali to ce potrajati...tko zna kad cu uhvatiti vremena....
I da...
To ce biti mjereno u onoj kutiji...pa....opet ne znam fali ce ti igrati ?
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Uto lip 25, 2019 6:42 pm

Pa šta ja znam ... manje-više.. Pa nek je u kutiji, samo da su mjereni driveri solo, bez skretnice, jel
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Uto lip 25, 2019 7:51 pm

Visoke ne bum bez skretnice :mrgreen:
Bar 2 reda na 1.8kHz minimum :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Uto lip 25, 2019 8:58 pm

Pa da... baš sam se pitao kako na proizvođačevim grafovima visokotonca nema grbe na rezonantnoj frekvenciji, ako je bez ferofluida... Znači, to su filtrirali notch-om, ne?

Ustvari, nedostaje mi podatak o fazi impedancije. To nešto malo mijenja na stvari. Samu mpedanciju i osjetljivost mogu uvijek iščitati sa standardnih grafova.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 30, 2019 10:38 am

Mislim da sam sad ispravno skužio kako treba mjeriti fizički ofset. Mogu koristiti XSim za estimiziranje kašnjenja, HOLMI može exportirati mjerenja (kao .txt pa se poslije presnimi pod All-files, ali uz dodatak .frd), pa XSim to čita uredno. Samo, nešto čudno mi Holmi mjeri odziv ... ne znam još radit s njim.

Ovako, npr. u MySim-u izgleda odziv uz pretpostavljeni fizički offset od 0 mm (PLAVO) odnosno -21 mm (ZELENO) .

a.c.d..jpg


To nisu mjereni sirovi driveri, to je ona simulacija Vifa/Seas, sa skretnicom, sa +61 us (0 mm) odnosno -0,4 us (-21 mm) missalignmenta tweetera. Malo sam razvukao ordinatu radi preciznosti, da se može točno odrediti offset.

Znači, treba snimiti odzive montiranih drivera (3 mjerenja: svakog posebno te paralelno spojenih) - ali ne 105 dB ! :lol: Simulator izračuna sumirani odziv i tako dobivenu krivulju uspoređujem sa krivuljom paralelno spojenih drivera. U tablici mijenjam iznos offseta sve dok se dvije krivulje ne poklope što je moguće više i to je onda realni offset na toj frekvenciji s kojim se ide u računanje tj. uštimavanje vrijednosti elemenata skretnice.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Pon srp 01, 2019 10:24 am; ukupno mijenjano 24 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 30, 2019 12:25 pm

Pogledaj kakav software u excelu pravi neki Jeff Bagby : http://audio.claub.net/software/jbabgy/jbagby.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Izgleda moćno.. Piše da je free. Poslao sam mu upit.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron