Novi život za stare kutije!

Novi život za stare kutije!

PostPostao/la davorin » Ned tra 19, 2015 7:48 pm

Baza sistema su 2 prazne kutije kakve je EI-Niš isporučivao u kompletu sa svojim RECEIVER-om HSR160. Radi se o kompresionoj kutiji vanjskih dimenzija 66x36x30cm, ili oko ~50dm3 unutrašnjeg slobodnog volumena. Kutija je gotovo kompletno napravljena od medijapana debljine ~23mm, osim prednje ploče koja je od iverice ~20mm. Kutije su relativno dobro očuvane, bez dubljih ogrebotina, a nisu bile izložene vlagi.
Izrezao sam nove (veća od postojeće) otvore za zvučničke terminale sa stražnje strane, a umjesto zamjene neodgovarajuće prednje ploče, preko nje ću staviti novu (~22mm) sa odgovarajuće izrezanim otvorima za zvučnike.
Odlučio sam se za dvo-sistemsku kutiju sa rezom skretnice (Chebyshev) od 12dB/oct. na frekvenciji od ~1600Hz. Niske frekvencije će pokriti zvučnici MONACOR-SP202C (2 komada po kutiji), a visoke SICA-95.44/N240 sa hornom SICA-Q07020A.
Monacor-SP202C je 8"-ni zvučnik sa rezonantnom frekvencijom od 37Hz i srednjom korisnosti od ~91dB/1W/1m namjenjen za korištenje kao subwoofer u automobilu, a kupio sam novu verziju koja je malo modificirana u odnosu na staru u tome što je prilagođen za ugradnju u kompresione kutije. Nominalna impedancija je 4 Ohma, a dva serijski spojena zvučnika spojena u seriju će dati potrebnu nominalnu impedanciju od 8 Ohma i povećati srednju osjetljivost na respektabilnih ~94dB/1W/1m.
Za visoke tonove sam se odlučio za visokotonski kompresioni driver SICA-95.44/N240 sa 1" otvorom, 1,7" aluminijskom zavojnicom na Kapton-u, Titan kalotom i Neodymium magnetom. Rezonantna frekvencija mu je ~800HZ, srednja osjetljivost ~106dB/1W/1m, a nominalne snage od 60W (RMS) na frekvencijama višim od rezne.
Horna je također od firme SICA, eliptična, vanjskih dimenzija 200x160mm, a optimalnog kuta od 90°-horizontala i 60°-vertikala.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la davorin » Pon tra 20, 2015 2:10 pm

Prva kutija je obrađena i obojana, a sutra bi trebala doći na red i druga!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la Dean » Pon tra 20, 2015 6:19 pm

A kita se nema ? A?
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la davorin » Pon tra 20, 2015 6:21 pm

Dean napisao:A kita se nema ? A?

Gornja ploča je ostavljena tako da se može skinuti i promijeniti ukoliko mi se ne svidi cijeli koncept! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la sonny » Pon tra 20, 2015 7:46 pm

Davorine kakva imas iskustva s tim driverima od Monacora iz proslosti... Ima sigurno 15 ako ne i vise godina kako sam kupio 16cm drivere iz te serije i to iskreno nije sviralo za nista... U kakvu ih god kutiju strpao to jednostavno zbog extra extra mekog ovjesa membrane (a pretpostavljam i spidera) nije sviralo nikako i nije podnosilo skoro pa i nikakvu snagu... Ne naspram ostalih drivera koji su mi tada bili dostupni... Doduse, cijena je bila presmijesna, tako da.... Jedan jos dan danas imam na zivotu... Pojma nemam gdje je drugi :lol:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la Master of disaster » Pon tra 20, 2015 7:55 pm

S tim driverima (isto pred cca 15 godina) i ja imam loša iskustva. Ako ih se je pokušalo koristiti kao sub gorili su kao kokice :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la davorin » Pon tra 20, 2015 8:08 pm

Ugradio sam identični model (SP202C) prije nekoliko godina u kompresivne kutije (u svaku kutiju po jedan) koje imaju ~23dm3 unutrašnjeg volumena (zapravo si ove bile od EI-NIŠ receivera HSR25!) zajedno sa visokotoncem MONACOR-HT30, a iznenadio me izuzetno kvalitetan bas, kontroliran, dubok i definiran. Isprobavao sam ih nakon toga i na nekim otvorenim konstrukcijama (OB, H-frame, itd.; konačno radi se o zvučniku namjenjenom za auto!), ali radio je dobro samo u kompresivnoj kutiji. Manja kutija (~15dm3) daje nešto čvršći bas, ali se izgubi dubina, efikasnost i volumen, a sa većom kutijom (~40dm3) se izgubila čvrstoća, definicija i narasla bi izobličenja.
Male kutije rade i danas kod mene u radioni za probe pojačala i većinu posjetitelja iznenade sa kvalitetom i efikasnosti. Nezgodno je što ta varijanta postoji samo u 4 Ohmskoj impedanciji, pa sam ima prilično problema dok sam cijeli sistem doveo u red kao 8 Ohmsko opterećenje (osim skretnica od 12dB/oct tu je još i prilagodni auto-trafo!).
U ovim novim kutijama imam po 2 zvučnika za 8 Ohmsko opterećenje (+visokotonac) i odgovarajući volumen, a za nekoliko dana ću ih i čuti.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la sonny » Pon tra 20, 2015 9:32 pm

Bas pogledah, ovaj moj je SP167C...
Jedino u cemu su koliko toliko dobro radili je, kako i sam kazes, kompresija...
Doduse imao sam 2 komada u cca 40 litara, ali je jednostavno bilo nedovoljno glasno, plitko i nedefinirano za ono sto im je tada bila namjena (kucni sub)... Basreflex i/ili bandpass (istina nekakav "odokativni") je zvucao prelose i s jos manjim dozvoljenim power inputom :mrgreen:
Ocito su doradili te drajvere naknado...

Ako budu na TFu s zanimanjem cu ih poslusati...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la davorin » Pon tra 20, 2015 10:24 pm

Napravio sam nekoliko probi i sa SP167C, ali kao "manji brat" od SP202C se nije iskazao, barem kod mene! Osim ljubičastog ovjesa, nije imao nikakve sličnosti sa većim modelom u radu. Neki Ameri preporučuju prepariranje ovjesa i ljepljenje filca na "dust cap", ali o tome naknadno.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Novi život za stare kutije!

PostPostao/la davorin » Uto tra 21, 2015 10:57 am

Kutije su spremne za ugradnju komponenti, ali prvo se moram pozabaviti sa skretnicom.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju

cron