"DVLAPFRS"

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la davorin » Čet svi 07, 2015 7:29 am

Pao Pepeo napisao:Cesto sam se pitao sto se desava koristenjem vise istih zvucnika u zajednickom prostoru-kutiji.Znam da bi to mogla biti duga prica... ali konkretno me zanima sto se desava sa parametrima zvucnika?? odazivom?? Primjerice dali parametri -faktori dobrote Qms.Qes i Qts se mjenjaju,rezonantna frekvencija Fs vjerujem da ostaje ista kao i Vas :think: jednako kao sto mislim da se efektivna povrsina membrane zbraja.. kao i masa koja se krece
Osjetljivost kao sto je davorin nedavno objasnjavao raste za cirka 3dB ako se umjesto jednog koriste dva ista drivera,kasnije dodavanjem zvucnika taj porast pada (barem mislim... :mrgreen: ) inace ove kutije imale bi pretjeranu vrijednost...
Inace ovakvi zvucnici poput ovih Philipsovih su mi jako zanimljivi a jedna od vecih "mana" im je mala povrsina membrane i mali njen hod tako da se cesto koriste u transmisijama ili hornama....

Puno pitanja!
Pri korištenju više zvučnika je jako važno kako su smješteni jedan u odnosu na drugog! Ukoliko se smjeste na minimalnom razmaku u vertikalnom nizu, sve se mijenja! Čak i Fs!(sam si napomenuo da se ukupna masa koja se kreće povećala, a ako se radi o smještaju u kutiji, onda je tu i faktor nelinearne stlačivosti zraka)
Svako udvostručenje broja zvučnika podiže srednju osjetljivost za ~3dB, ali vertikalni niz ima kvalitet da se zbog dodatnog horizontalnog usnopljavanja srednja efikasnost dodatno podigne na fokusiranoj udaljenosti. Kalkulirana vrijednost srednje osjetljivosti svake ovakve kutije sa ovim zvučnicima je ~102dB/1W/1m, ali točne vrijednosti ću dobiti kad ih izmjerim.
Inače upotrebljeni model zvučnika AD7063/M8 ima linearni hod membrane ~6mm(+/-3mm) što je prilična vrijednost za tako mali širokopojasni zvučnik.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet svi 07, 2015 9:18 am

davorin napisao:Puno pitanja!
istina.. :mrgreen:
vec kad si spomenuo vaznost smjestaja puno istih drivera sad cu ja opet malo o trenutnim modama... :D sve su cesci omnidirektni zvucnici,e sad kolko bi imalo smisla isprobat varijantu sa 8 drivera od ispred i 4 od iza???
Ili pojednostavljeno dali bi dva ista zvucnika(u istoj fazi) leđima okrenuta jedan drugome u istom prostoru si smetala u radu?? Kod subwoofera to sam vec vidio... radi povecanja efikasnosti ali to je neki drugi svjet u odnosu na ovaj...
Ovako kad su svi sa prednje strane vjerujem da sto se nekih stvari tice oni se ponasaju poput jednog zvucnika,tako da dobijemo teoretski jedan zvucnik povrsine svih njh zajedno a masa koja se krece trebala bi se gledat kao samo jednog..ako se ne varam??
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la davorin » Čet svi 07, 2015 10:18 am

Pao Pepeo napisao:
davorin napisao:Puno pitanja!
istina.. :mrgreen:
vec kad si spomenuo vaznost smjestaja puno istih drivera sad cu ja opet malo o trenutnim modama... :D sve su cesci omnidirektni zvucnici,e sad kolko bi imalo smisla isprobat varijantu sa 8 drivera od ispred i 4 od iza??? ...

Za slušanje na otvorenom ili u velikim prostorijama, da!
Upitno je koliko se kopiranje prirodnih izvora zvuka može postići sa takvim smještajem zvučnika u uobičajenim prostorijama za slušanje (dnevni boravci i druge prostorije u stanu) kad je smještaj kutija uvijek ograničen na način da se smješta uglavnom blizu zida (ili tik uz!). Interferencije koje su u takvim slučajevima nužne bi se trebale mjeriti za svaku prostoriju posebno, kao i za svaku poziciju zvučnika! Eventualno bi se moglo ići na omnidirekcionalnost samo na višim frekvencijama jer bi manja valna dužina tih frekvencija pojavu interferecija napravila manje kritičnom. Tu je onda i problem faza između visokih (omnidirekcijski usmjerenih) i niskih (koji nisu omnidirekcioni) frekvencija gdje je ljudsko uho osjetljivije od osjetljivosti na harmonijska izobličenja.
Čak i da zanemarimo utjecaj pozicije slušatelja, namještaja, tepiha, zavjesa, otvora i ostalih stvari u prostoriji, kao jedina prava pozicija idealnog omnidirekcijskog zvučnog sistema bi bila sredina prostorije. A gdje je tu stereo (ili drugi oblik 3D zvučne prezentacije) i gdje smjestiti slušatelja?
Pao Pepeo napisao:...Ovako kad su svi sa prednje strane vjerujem da sto se nekih stvari tice oni se ponasaju poput jednog zvucnika,tako da dobijemo teoretski jedan zvucnik povrsine svih njh zajedno a masa koja se krece trebala bi se gledat kao samo jednog..ako se ne varam??

Grubo gledano da, jer se takvim smještajem puno zvučnika fazna greška zbog više izvora zvuka(koja je prisutna!) smanjuje na minimum! Smještanje većeg broja zvučnika u vertikalnu liniju se može promatrati kao nadomjestak za jedan vrlo veliki, brzi i širokopojasni ovalni zvučnik.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la davorin » Čet svi 07, 2015 11:40 am

Na žalost, iako sam više puta mjerio i napravio nekoliko kombinacija smještaja, zvučne kutije ne mogu stati u auto zajedno sa ostalom već predviđenom opremom za transport na TF u Sisku! :?
Upitan bi bio i smještaj samo tog para zvučnih kutija, a bez drugog para zvučnih kutija sa stalcima, ako bih htio ponijeti ostatak opreme kompletan i zvučne kutije dovesti/odvesti bez oštećenja! :(
Ostaju dakle za neki slijedeći TF.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la elvis » Sub svi 16, 2015 8:55 pm

Nekako taman kada sam trebao nastaviti sa daljnjim istraživanjem sa line arayom uletio sam sa pričom ESLa pa mi je to LR poglavlje ostalo nekako otvoreno tj. nedovršeno, a siguran sam da tu ima jako velikog potencijala. Zbog toga mi ovaj projekt koji je započeo Davorin zanimljiv. Onako odokativno to je koliko vidim cca 100 cm vioka kutija, tj. slušaš gornja dva drivera, pa nisam baš siguran da li je zvučna slika tipična line array topologiji ili je to samo nešto na tom tragu. Malo me bune i dva reda drivera, volio bi da je to sve jedan red, znam to je onda 200cm, al kad je bal neka je maskembal. U tom slučaju bilo bi zgodno skinuti whizere na donja 4 drivera i gornja 4 drivera i staviti samo dust kapice. Ostaje problem kako sve to pametno spojiti a da induktiviteti ne pokvare priču, a obzirom da Davorinu trafoi za tu namjenu nisu napoznanica i problem, nadam se da će prilagodni trafoi biti vremenom implementirani. Sve u svemu driveri su znatno bolji od oval westri, vjerujem da ih Splićo ima još hrpu na skladištu, davao ih je ako se dobro sjećam za 37 kuna komad, super povoljno. Kada mi je splićo poslao 4 komada za test, malo sam premjerio TS parametre, tako tako, za iznad 10kHz (ako je ono iznad nekome važno) trebati će visokotonske helpere. Ja sam nekako odustao zbog toga, a Davorin evo srećom nije, LR kutije su tu, definitivno jedno novo iskustvo.
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned svi 17, 2015 7:04 pm

postoje mozda neki programi za komp da bi davali nekakve simulacije (predođbu) kako se parametri zvucnika mjenjaju kad se koristi vise istih u paru??
posto nema svatko prilike si ih doma izmjerit i ako je tko vec probao volio bi poslusat njegova iskustva :D
također me zanima kakva ce ispast mjerenja jednog dana kad ih davorin napravi
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la davorin » Uto vel 09, 2016 9:42 pm

Došao sa posla malo ranije, pa se ukazala prilika da konačno napravim okvire i stavim zaštitno platno.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la Master of disaster » Uto vel 09, 2016 10:51 pm

Super izgledaju!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la davorin » Čet tra 21, 2016 9:17 pm

Što duže slušam, to mi više odgovaraju veće horne! :D
Ili sam rapidno sve gluvlji za visoke tonove! :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: "DVLAPFRS"

PostPostao/la Master of disaster » Pet tra 22, 2016 6:03 am

Pitam se pitam :lol: Moj otac je suprotnoj situaciji. Čini se kako više ne čuje duboke tonove?! Prije nekoliko godina sam primjetio kako u svakoj situasciji gdje komentiramo zvuk njemu sve češće fali basa. Čak i kada ga ima... :doh: Danas je to pravilo.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju