Fostex FE126e TL

Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri stu 25, 2015 3:56 pm

Da pocnemo jedan mali projektic koji bi mogo biti zabavan i pristojno zavrsit… :D Ima se jedan par Fostex FE126e zvucnika i nesto hrastovih daska pa steta da stoje.http://www.fostexinternational.com/docs ... fe126e.pdf
Zelja mi je isprobat kako ce se ovi zvucnici snac u transmisiji tako da cemo krenut tim putem. Ne mislim kako je to naj idealnija kutija za njih al opet nakako mi je prihvatljivija od kojeg BR ili radit kakvi dvosistemac njime.
Zvucnik u ovoj transmisiji trebao bi bit pogodan za slabije cjevase, s time da prvi dvije oktave cemo morat prepustit nekom drugom da ih odradi… jer se ipak radi o malom zvucniku koj ima neka ogranicenja u donjem djelu. Zbog male membrane (65 cm*) tesko je dobit neki bas i sa hornama.. TL bit ce i jos teze a podatke koje proizvođac daje treba uzet s dobrom rezervom također.. Ja vec neko vrijeme slusam model 126en koji ispod 80 Hz ima nagli pad a od 126e se moze to ocekivat također… iako se za njega navodi da mu je Fs na 70 Hz (kod 126en je na 83)
Al opet nasuprot ovog prije recenog vjerujem da bi ovi buduci zvucnici mogli imat dovoljno basa za jedno ugodno slusanje i da nece slusaocu davati neku pretjeranu zelju za koristenjem kakvog dodatnog aktivnog suba ili cega vec..
Srednje podrucje je ono gdje ovaj zvucnik „igra“ skretnice su nepotrebne,i papirnata membrana daje jedan zvuk kojeg ja dosta volim. Ta ista membrana je dosta osjetljiva na refleksije s kutije i vibracije tako da cemo i o tome vodit racuna. Evo da kazem jos koju bitnu rijec o ovom zvucniku,citajuci netom i cujevsi iz prve ruke od ljudi koji su ovaj zvucnik koristili i radili njime dali su mi do znanja da on ima jedan pik na oko 7 kHz pa tako mozda upotreba kakvog notch filtera bude ipak moguca…

Transmisiju sam dizajnirao na dosta visoko 90-95 Hz sto mislim da je realno za ove zvucnike,izlazni otvor mi je od 84cm* sto je nesto vece od Sd-a ali kasnije mjenjat po potrebi.
Zvucnik bi trebao ispast kao naskicama, budem li imao volje vanjski dio bit ce ocrtan s prednjom plocom od lakiranog drva koja ce pokrivat rub zvucnika. Ostale detalje cemo putem, za vikend idem do stolara da mi prođe daske na debljacu da polako krenem pilit i sklapat.

Svakako misljenje je vise nego dobrodoslo :handgestures-salute:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Zmajz » Sri stu 25, 2015 7:36 pm

Al ga ti voliš zbrzati. Kad si već pitao za mišljenje, evo ti simulacije tvoje TL kutije, salaganim punjenjem damping materijalom i onako kako si dao skicu:
Fe126e TL original.jpg

Ovdje je ista ta kutija, samo je drajver pomaknut 31cm od početka tunela (zatvorenog kraja). I sam ćeš vidjeti razliku u odzivu između 250 i 300Hz.
Fe126e TL offs. 31cm.jpg

Jačim dampiranjem će se više izgladiti ono brljavljenje između 400 i 600Hz.
Nebih ja to stavljao u TL, uz jednu dasku više i BLH koncept, puno bolji rezultati; pogledaj po netu Frugel horn mk3.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Zmajz; Sri stu 25, 2015 8:46 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri stu 25, 2015 8:11 pm

hvala zmajz na odgovoru :handgestures-thumbup: simulacije izgledaju zanimljivo :D
Ovaj projekt mozda je onako osmisljen na brzaka i iz znatizelje ali na pronalasku pravog „odjela“ za 126-ce se radi vec duze… ;)
Kako se vidi za ovaj dizajn trebao sam radit neke kompromise,kao sto je primjerice pozicija zvucnika koja nije na 2/3 puta od sireg ka uzem djelu TL. Da sam postivao ta pravila zvucnik mi mi bio pretjerano misko i nebi valjalo… razmisljao sam i o savijanju TL di bi mi bilo dovoljno jeno koljeno ali ovo mi je intrigantnije.
Kad kutija bude gotova pokusat cu je dampingom i igranjem sa izlaznom povrsinom doves kolko tolko u red.
Volio bi cuti i misljenje oko ovog
Za smanjenje unutarnjih rezonancija unutar TL od kojih bi mogla osjetljiva membrana da pati,mislio sam zadnju stjenku kutije dampirat kako je to uobicajeno a ostale tri proci (iscrtkat) frezerom sa kruznom glavom od 12mm.Urezivali bi se znaci polukruzni kanali jedan do drugoa tako da se dobije valovita povrsina. U slucaju da se rade i vodoravni i okomiti kanali dobila bi se neka povrsina nalik na piramidalnu spuzvu.
Pri tome bi se dodalo koj mm deblje daske stjenka.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Zmajz » Sri stu 25, 2015 8:45 pm

Očito te estetika vodi, ali ako postaviš zvučnik niže prema 2. simulaciji možeš cijelu kutiju nagnuti nazad za cca 8 stupnjeva pa će sve biti u redu. Ovo sa frezanjem nemam pojma kakav će efekt dati, ali ako izdampiraš kutiju na uobičajeni način (malo jače, recomo 2kg akustastaf na 1m3) nećeš pogriješiti i izglancat ćeš onaj češalj na srednjetonskom djelu.
Na stranicu iza drajvera zalijepi malo deblji tapison (ili slično) da smanjiš refleksije, a i površinu magneta isto tako.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri stu 25, 2015 9:13 pm

a probat cu kako sam zamislio.. pa cemo vidit odnosno cut,dok eksperimentiranjem se nema bojazni izgorit zvucnike mozemo se igrati koliko hocemo zar ne... :D
nepravilnom unutanjom povrsinom smanjio bi se efekt paralelnih stranica i time same rezonancije,bar ovako nekako u teori.. dal ce bit tako u praksi bo... ali ne vjerujem da ce skodit...
ovo za dampitanje imam malo debljeg filca rođenog za posao,jos bi si nabavio malo piramidalne spuzve za siri dio i vune moram nac isto.
Kad si se dotaknuo magneta,njega je dobro nalo "nakitit" sa straznje strane ali ja sam razmisljao i o ovome.
Straznja daska bit ce mi na 3cm od magneta pa planiram postavit neku poprecnu dasku (drzac) koji ce s jedne strane bit naslonjen odnosno drzat magnet a s druge bit zaljepljen na straznju stranu.
Mozda ce se netkom cinit nepotrebnim al mislim da nije.. :think:
Kad uzmeze u ruku zvucnik odmah se primjeti jako velik feritni magnet koji je u usporedbi sa membranu jako velik i tezak,i metalni dio konstrukcije koj ga drzi koj istina ima kanal koj sluzi za povecanje cvrstoce al opet mislim da bi to trebalo biti deblje... Kako svaka stvar ima svoju rezonantnu frekvenciju pa tako vjerujem da ju ima i magnet.Taj drzac magneta mozda malo smanji neki pik... a ako ne imat ce dobar placebo efekt :D
Salu na stranu,citao sam o tweakanju koja se radi na 126cama i neki su radili u tom smjeru,nazalost nisu nekim konkretnim mjerenjima usporedbe tih preinaka potvrdili teze da takve stvari pomazu... al mislim da odmoc nebi trebalo...
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Edison » Sri stu 25, 2015 9:23 pm

Pao, ja cu se osvrnuti na postolje i stabilnost. Postolje je male povrsine, a zvucnik visok i na jednoj vrsti konzole, vertikalnoj, ali ipak konzoli. Moglo bi to vibrirati, a i prevrtati se vec i na manji dodir...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri stu 25, 2015 9:34 pm

dobro si primjetio Edione :D ma dobro to je za sad na brzaka nacrtano da se dobije neki put.Kad se ova drvena skatula napravi vidjet ce se kakve ce najbolje dimenzije i kako ce se tocno on napravit.Napravit cu ga od dva komada debljeg lima,i budem li mogao pokusat cu nabavit donju plocu od 20mm vertikalna ruka bit ce dovoljna i 10-15mm.Uglavnom pokusat cu napravit nesto da oku bude ugodno i da zadovolji zahtjeve za stabilnost ;)
Dok se bude taj drzac radio trebat ce se obratit pozornost na to da zvucnik ne visi u niti jednu stranu... i pametno varit zeljezo jer ako var i samo malo "povuce" zvucnik bi mogao stajat koso
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned stu 29, 2015 10:29 pm

mali kratki step
dok cekam da se sa "peglanja" vratu ostale daske,napravio sam si gornji dio (poklopac) kutija
gornji dio je debljine 30mm i nasao sam vremena da ga udubim na 15mm u nadi da sto vise olaksam uvjete rada osjetljivim driverima koji ce bit smjesteni u skucen i nezavidan prostor.
Kod nas se kaze da "te svaka mala rine naprid" tako da probamo i ovo... a kako vidite za onu da se kuca gradi od temelja ovdije se nije culo :mrgreen:

dimenzije komada 140x117x30 s utorom dubine 15mm
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri pro 02, 2015 11:48 pm

građevinski se radovi polako nastavljaju...
daske su zeljene debljine i odrezane su kao na skici
ako netko ne bude zelio radit utore s unutarnje strane prednje ploce (jos trebam napravit i poprecne) nek ju napravi od 15mm
i jos jedna mudra od mene... mjeri dvaput i rezi jednom!! da nebi poput mene ostali bez jedne bocne stranice :angry-banghead: :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Fostex FE126e TL

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub pro 05, 2015 6:51 pm

Sređena je unutarnja strana prednje ploce,malo se pazi na razmak i kad se nađe pravi nacin to ide i relativno brzo.Bilo bi lijepo da covjek ima mogucnosti i volje napravit jednu probu sa klasicnom (ravnom) plohom i jednu nepravilnu poput moje.Tako bi se slusanjem i kojim merenjem zasto ne.. mozda moglo utvrdit dal se stvarno isplati radit takvo sto.. i za buduce projekte.Ja sam imao mogucnosti al ne i volje.. :mrgreen: tako da cemo probat ovako.Kasnije sam osmirglao vrhove da sto vise ubijem ostre kuteve.
Napravio sam i drzac magneta kao sto sam pricao,i za njega naravno bilo bi lijepo napravit probe sa i bez... al u njegovom slucaju imam manje sumlja da on moze necemu naskodit...
Sutra dampiranje i mozda zatvaranje kutija
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju