JBL K 130 sa krizom indentiteta

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pon sij 27, 2020 1:18 pm

Za vikend je dsp i prosvirao (ne to prosvirao :mrgreen: , nego kako je zamišljeno da radi :lol: ). Za početak sam samo dodjelio izlazazne kanale kamo šta u matrici, zatim postavio 24 dB LR rez na 500 Hz. Oba pojačala sam odvrnuo do maksimuma te izmjerio sljedeće;

dsp 0 stanje.jpg


Nakom par minuta igranja sa EQ (iskoristio sam pet dostupnih 10 točki po kanalu), izmjerio sa ovo;

dsp setup1.jpg


Prije merenja slušao sam muziku i bio sam oduševljen sa kako malo truda i na brzinu sam postigao zvuk koji je kvalitetom nadilazio bilo koju iteraciju do sada. Nakon što je popustio početni ushit počeo sam primjećivati i nedostatke, iako je u jednu ruku zvučalo puno usklađenije sve skupa, falila je neka prezentnost koju je prije dsp-a imalo. Kada sam vidio graf mjerenja sam shvatio zašto :lol: Zanimljivo kako uvijek kada podešavam zvučnike na uho bilo ovako bilo sa analognom aktivom, pasivnim elementima..., završim sa ovakvim nizlaznim odazivom. :think:

Nakon vrlo malo dodatnog petljanja po eq završio sam nedjelju sa ovim;

dsp setup2.jpg


E sad, ovo je već blizu. Nisam sasvim zadovoljan sa vokalima (rupa na 2cca2300 Hz i peak na cca 3500Hz) a malo ću se poigrati i sa bass hornom...
Fora je što sam do sada sve korekcije napravio u minus, dakle nigdje nisam morao pojačavati, a čak sam tako izveo i izjednačavanje u glasnoći između bass i srednje/visoki horne.
Ovaj mini dsp sasvim fino radi i kao predpojačalo, mane su mu malo ulaza, i nepostojanje komandi na njemu već se sa svim funkcijama (mute, glasnoća +/- izbor ulaza) može upravljati jedino preko daljinskog upravljača, što me iritira jer preferiram fizičke komande na samom uređaju. Također, mislim da bi zlazi trebali biti u stanju malo više pobuditi izlazna pojačala.
Na drugim forumima na netu sam našao primjedbe da analogni ulaz ne zvuči baš nešto i da ima hiss u visokotoncima. Ja to nisam primjetio, analogni ulaz radi sasvim ok, a ni kada se uho zabije u srednjetonsku hornu ne čuje se ništa, iako je Carver na koji je spojena pojačan do kraja.
Uglavnom, jako zadovoljan. :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Bepone » Pon sij 27, 2020 11:40 pm

bitno je samo malo korigirat, da ne bi "pojeo" dsp zvuk..ali drago mu je da ti ide..to je buducnost hi fija
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pon sij 27, 2020 11:46 pm

Tek se učim raditi sa tim. A svašta se sa tim može, uključujući i usrat sve. Dobro je što se tada lako popravi. Zato idem korak po korak. Večeras sam ponovo podesio dsp. Na žalost sada je pre kasno za mjerenje. Treba se strpiti do sutra.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Sri lis 21, 2020 9:07 pm

Kao što se moglo čuti na triodeu ovi zvučnici pate od nedostatka visokih, i u nekim situacijama, recimo muljanja basa.
Fali basa naravno. :mrgreen:

Za riješiti nedostatak visokih treba potrošiti novac, pa smo trenutno stava da je ovako baš super. :lol:
Inače dsp je zbilja moćna stvar pa sam uspio neispravne visokotonce natjerati da nešto odsviraju. Uz cijenu u finesama zvuka. Ipak, 2445 baš nisu za preko 6 kiloherca pa... je ovako ok trgovina.

Veće površine bas horni su od osb ploči. To nije problem kod bočnih stranica jer su spojene sa pregradama koje čine hornu iz nutra, ali u radu stražnja strana je jako vibrirala. kao i savijena šperploča koja oblikuje završni zavoj horne. Dugo sam mislio nešto poduzeti po tom pitanju, ali nikako naći vremena. Ovu nedjelju sam na stražnju ploču, izvana po visini zaljepio, zavidao i zatiplao :mrgreen: komad drvene gredice. Jedan komad iste gredice sam postavio iz nutra na donji dio zadnje ploče po širini, a onu savijenu šperploću sam preljepio sa dva sloja stakloplastike.

Razlika je frapantna. Ovo je do sada djelomično bila i reso kutija. Zvuk je sada čišći, bolje prelazi na srednjetonsku hornu, nema koloracija u basu, a pala je osjetljivost :lol: morao sam malo stišati srednjetonske horne, toliko je kutija svirala. :shock:
20201018_195914.jpg


20201020_061143.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Dacho » Uto stu 03, 2020 9:43 pm

Ja na svojim kutijama poprilicno izbjegavam takvu krivulju grafa. Primjetio sam da je sve puno bolje kada krivulja od nizih freq prema visim rastuca a ne padajuca kao kod tebe ili kod vecine kao sto tako preferiraju. Pokusaj tako okrenuti jer bas freq cesto znaju zasjeniti ostatak spektra ako su izdignute. Horna i kompress driver bi trebao biti primaran, onda se tek dobije na zivosti i realnosti zvuka. Bas ce drmnuti kad treba bez problema iako je po mjerenju nesto smanjen.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Uto stu 03, 2020 11:21 pm

Ja bih volio da mogu postić barem ravnu krivulju. Ali zbog neispravnih visokotonaca ne mogu. Ovo je sada kompromis. Moram smislit neko dobro riješenje, i skupit vremena za to...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Dacho » Sri stu 04, 2020 11:16 am

Nemoj težiti ka ravnoj krivulji, ipak mjeris odaziv sobe a ne samo zvucnika. Kada bi i dobio ravnu k. nebi bas bio sretan sa takvim zvukom, pogotovo kod horni.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Sri stu 04, 2020 1:04 pm

Znam, mjerio sam ih i vani daleko od zidova (moja verzija gluhe komore). To mi je referentni odaziv. U svakom slučaju, od dreka je teško napravit tortu. A visokotonci, i ako bi trebali biti torta su drek. Moram to riješiti najprije. Original dijfragme za njih se više ne rade, a kad nalete na jebaju su van mojih mogućnosti. Zamjenske su povoljne, ali postoji konsenzus da njihove perfomanse nisu ni blizu originalnima. Možda budem riskirao, jer imam jednu teoriju oko toga, ali ... . Jedna od opcija je i prelazak na BMS 4590 drivere, i prodaja 2445 drivera... ali i za to fali financija sada...

U svakom slučaju tek kada sistem bude sačinjen od drivera sa suvislim odazivom, biti će moguće i ozbiljno se uhvatiti namještanja. Iako, moram reć da mi je ovo bila vrijedna škola i iskustvo...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la davorin » Sri stu 04, 2020 1:09 pm

Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la davorin » Sri stu 04, 2020 1:16 pm

Dakle šareni izbor od 13,45 $, preko 34,99 $ do 77 $ za komad plus troškovi poštarine i eventualne carine. :lol: :mrgreen:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron