JBL K 130 sa krizom indentiteta

JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 11, 2015 7:05 am

Nabavio sam ih u radnom stanju ali potpuno devastirane, mjenjane i poderane membrane, loše premotavani, radili su ali zvuk nije imao veze sa onim što sam čitao i čuo da treba biti.

Recone kitevi su naručeni ovi:
http://www.soundspeakerrepair.com/speak ... /JBL+Kits/" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Dakle, pošto ih namjeravam iskoristiti za napraviti hi fi zvučnike išao sam na JBL D 130 recone kitove. Kitevi su došli i montirani su u Feel Audiu.
Jučer sam ih pokupio i nisam mogao odoljeti :lol: pa sam ih (jednog) spojio free air. Pustio da svira par sati dok smo bili u gradu i ...
Jako sam zadovoljan za sada, čak i ovako ima nešto basa, idu dovoljno visoko da pokriju vokal, treba sada nabaviti neki(e) pametne visokotonce...
Osjetljivost im je velika, preko sto decibela, na videu rade sa svega par vati, mambrane se na oko uopće ne vide da se miču... :D
Sada prvo idu u neke bass reflexkutije koje imam za 15" drivere a plan je napraviti JBL 4530 kutije za njih.

:dance:

DSCN4139.JPG

DSCN4140.JPG

DSCN4141.JPG

DSCN4137.JPG

DSCN4161.JPG

DSCN4162.JPG

DSCN4163.JPG


Watch on youtube.com


Kada smo kod 4530 kutija; one bi trebale imati sa ovim zvučnicima dobar odaziv do šesdesetak Hz. Dvoumim se da napravim 4520 kutije ali samo za jedan zvučnik, one imaju dužu "hornu" i samim time idu niže. Zmajz, netko, kako vam se čini ta ideja?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 11, 2015 10:28 am

Dakle;
ovo su planovi za 4530:
Slika

a ovo za 4520:

http://hornplans.free.fr/4520.html

mislio sam napraviti dva puta po pola 4520 kutije. Obadvije kutije su u nekom trenutku (ranije) tvornički dolazile sa D 130 zvučnicima.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet pro 11, 2015 10:37 am

cestitam Master na prinovi :dance: i mislim da si isao na dobro rijesenje.Kutija je rađena za taj zvucnik pa ako si ne zelis razbijat glavu kakvim experimentima samo naprijed.Druga i mozda jednina preostala ti je opcija bas reflex ako nemas dovoljno mjesta za smjestit horne,mislim da bi se litaza vrtila oko 120L to bi ti bilo skoro 3 puta manje od ovih..
Za tweeter bilo bi nekako logicno odabrat nesto iz JBL-a al opet ne nuzno... asortiman je sirok al odabir ce ovisit malo i o strini tvog novcanika :D rezna frekvencija je niza vjerujem da ce se vrtit oko 1-1.5 kHz tako da ja bi trazio nesto vece od jednog incha za u hornu. Kanije tu hornu treba i napravit... al ako ti se to neda i nebis zelio imat nista na kutijama mozda bis mogao probat nesto kao JBL 075,2404 manje tweetere... 2402 nebi bas..
i ako ih nađes u ne savrsenom stanju membrana za njih neije pretjerano skupa..
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 11, 2015 11:59 am

MoD, upravo sam ti htio predložiti da ideš sa 4530, ali uz dodatak corner reflektora kao u 4320. Dva su dva, pogotovo ako ćeš ih rezati negdje oko 3kHz. Gore dodati samo jednu dobru mid/high hornu (izbor je ogroman), i jedan supertviter/bullet. Bilo bi još bolje unutra hornu zaobliti da ima što manje ravnih reflektirajućih površina.
Preko vikenda ću se malo poigrati sa simulacijama.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 11, 2015 12:00 pm

S tim drajverima bi mogao ići i na neki derivat Paragon-a!
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 11, 2015 12:30 pm

@ Pao Pepeo; šteta ih je rezati tako nisko (cca 1.5 kHz) rade jako lijepo sve do 4.5 - 5 kHz. Odrade oni jako dobro srednjetonsko područje (vidjećemo točno kada ih the bebe premjeri)i pokrivaju većinu frekvencija u kojima je ljudski glas a poslje toga imaju dosta strm pad. Razmišljam da ih uopće ne režem, već da ih pustim fullrange, a da skretnicu stavim na visokotonac. Imaju jedan mali peak koji bi se mogao ispeglati notch filterom ali ne tako jak pa čak i ovako zvuče ok. Namirisao sam jedan par JBL 075 visokotonaca, pa ćemo vidjet kako će se sve skupa razvijati.

@ Zmajz; zašto korner reflektora? Što ti se čini ideja da se 4520 suzi na jedan zvučnik? Nebuloza? :mrgreen: Pitam to jer sam čuo da 4530 zvuče "boomy" jer imaju kraću hornu. Isti čovjek je pisao da to nije slučaj sa 4520 (imao je prvo 4530 pa onda 4520) jer umjesto tog izdignuća na oko 80 Hz i dosta strmog pada na cca 55-60 Hz (4530) , 4520 da su na osamdesetak Hz linearniji a da idu skroz do 40 Hz (-3dB)
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 11, 2015 12:37 pm

Zmajz napisao:S tim drajverima bi mogao ići i na neki derivat Paragon-a!


Paragon je three way. Ja težim fullrangeu. Dakle max dvostazni s time da jedan zvučnik bez skretnice odrađuje većinu posla a drugi nadopunjuje tamo di realnost i fizika zaustave zabavu. :D
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet pro 11, 2015 12:46 pm

Master of disaster napisao:@ Pao Pepeo; šteta ih je rezati tako nisko (cca 1.5 kHz) rade jako lijepo sve do 4.5 - 5 kHz.

mozda sam se malo zaletio istina... al rez ce naravno ovisit o kojeg visokotonca budes koristio,bilo bi lijepo da se netreba koristit nikakva skretnica na basu al sumljam da je pad dovoljno strm.. grafove nisam nasao pa pricam ovako na pamet..

Zmajz napisao:tim drajverima bi mogao ići i na neki derivat Paragon-a!

neku vertikalnu preinaku bi se moglo napravit al to je boim se vec malo veci stolarski zahvat,al da bi bili lijepi bili bi...

Mod od cega si mislio ih radit? mediapan ili sperploca po mogucnosti... mislim da 25mm ti ne gine
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 11, 2015 12:49 pm

To je sasvim u redu da nagađaš i govoriš napamet. Šta misliš kako ja? :lol:
Mislim ih raditi od šperploče. mislim da je u nacrtima navedena debljina od 19 mm.

EDIT: Mislim da su se D130, 075, skretnica N2400 prodavali kao sistem 030. Mislim da je rezna frekvencija bila 2400Hz, drugi ili treći red. Ja si mislim (OPET govorim napamet) što bi bilo kada bi D130 pustio fullrange a 075 odrezao skretnicom prvog ili drugog reda negdje oko 5-6 kHz. Mislim da bi tada trebalo na D 130 staviti i notch filter ali otom-potom, prvo mjerenja.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 11, 2015 4:13 pm

Obzirom da senisam ozbiljnije pozabavio ovim drajverima i kutijama, na prvu: 4230 ima veći (preveliki?) volumen nego pola 4220 i zato bumijaju. Pola 4220 bi se bolje pokazale, tu si mislim u pravu, a obzirom na dulju hornu i idu dublje. Samo, dva drajvera u jednoj kutiji su druga priča nego dva drajvera u dvije polovice te iste kutije. Zatim, 4220 imaju drugačiju "kompresionu kutiju" iza drajvera nego 4230, više po pravilima a to ima značajnog udjela u reprodukciji i definiciji basa. Inače količinu basa ne određuje duljina horne već volumen (isto kao kod TLa), duljna određuje donju frekvenciju. Probat ću simulaciju prema ovome: http://www.audioheritage.org/vbulletin/ ... ated/page5 post 69 (hehe..) samo s pola širine, pa da vidimo. Ne treba ići preduboko ispod Fs (taj drajver ima Fs oko 40Hz, ali ovo je novi ovjes i spajder, moglo bi biti i više).
U svakom slučaju kad Bebe to izmjeri, bit ćemo pametniji.
Unutarnji reflektori su neophodni (bolje bi bilo zaobliti te ćoškove) radi refleksija u srednjetonskom području koje rade rusvaj u u tom djelu. Svakako ih treba smanjiti obzirom da ih imaš nmjeru koristiti kao bas/srednjetonac (moja preporuka je rez 3500-3750 Hz 12db). Zašto tu? Pokazalo se da je stara engleska škola tu davala dobitne kombinacije pa ja to nebih mjenjao.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju

cron