JBL K 130 sa krizom indentiteta

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Uto ruj 19, 2017 6:05 pm

Nosači.
Htio sam ih napraviti od duraluminijske pločevine, debljine do 5 mm. Nenabavnij. Zatim sam prestao sanjati i okrenuo se željezu. Tu iznenađenja nije bilo. na komadu pločevine od 3mm sam dao sa vodom izrezati otvore za glo horne i za vijke sa proširenjima za zakretanje horne. Dalje samo piljenje savijanje, varenje.
46.JPG

29.jpg

49.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG


Prije same montaže driveri su kriogenetski tretirani palačinkama sa nutellom. :mrgreen: Zašto ne? Nemože škodit. :dance:

45.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG


I tako... ode ljeto. :lol:
Skoro zaboravih :doh: :doh: :doh: Jedan audiofilski snimak. Nakojem horne još nisu namjještene kako treba jer nosači još nisu bili gotovi.

Watch on youtube.com


Sada treba opet sa skretnicama petljat...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la SaWa » Uto ruj 19, 2017 9:26 pm

Bravo majstore.. :clap:
TF,TF,TF.. :dance:
SaWa
 
Postovi: 1485
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Sri ruj 20, 2017 6:17 am

Da TF :D ...

Ma ima tu dva problema. Prvi je prijevoz. Za ovo bilo kamo pomaknut treba kombi. To nemam, ali kada bi riješio drugi problem, mislim da bi doskoćio i drugom.
Drugi problem; ovo još uvijek nisu kompletni zvučnici. Je, ono što izađe iz njih je ljepo ali niti idu dovoljno duboko niti dovoljno visoko (trenutno, work in progress :mrgreen: ) Dakle, sada će se dalje raditi u dva smjera, prvo treba napraviti MoD mk1 onu veliku :doh: bas hornu, pod dva, trebam poraditi na skretnici, i na samom rezu, i na tome da se kompenzira pomak srednje/visokotonca jako u nazad u odnosu na bas. To je lakše reć nego učiniti, najlakše bi bilo dsp/biamping, ali to za sada nije opcija (financije) pa idemo to učiniti pasivom.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la cappucino » Sri ruj 20, 2017 8:18 am

Jaaaako lijepi zvučnici. Baš mi se sviđaju. Te velike membrančine... I ono što se da čuti je super. Samo pohvale za rad i trud! :clap: :clap: :clap:
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Sri ruj 20, 2017 3:17 pm

:D Veličina i mene impresionira. Jednostavno volim velike zvučnike. :doh: Ono što mi se pogotovo sviđa kod ovakvih kutija je što za razliku od bas reflex kutija koje bi skoro doslovno bile ormari puni zraka :mrgreen: ovdje se unutra dešava puno više toga. To pogotovo dobro doživiš kada ih radiš.
E sad, ovi jubioto audiofilski uradci. Ajde, "vidi" :lol: da je zvuk čist i nazire se dosta detalja, ali recimo ono što se ne čuje je loš spoj basa i srednje/visokotonskog drivera, i šetanje rezne točke, pošto su induktiviteti koji trenutno čine skretnicu sastavljeni od zavojnica različitih veličina, promjera, debljina žice, pa očito dolazi do međudjelovanja zavojnica i iznosi koji se mjere sa LRC metrom u radu nisu stabilni, već vrijednost šeta. To se pogotovo osjeti kako se pojačava.
Moram prvo nabaviti konkretne vrijednosti, pa da zapravo vidim na čemu sam.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la cappucino » Čet ruj 21, 2017 8:21 am

Imam iskrine OZ40 kompresione kutije i mogu reći da mi je zvuk puno prirodniji iz kompresionih zvučnika nego iz bas-refleksa.
Isto tako prijatelj ima kompresione kutije,doduše skupocijene ,mislim opera kalas,ali kompresija. Da,još ču i ja na kraju sklepat neke jbl kompresione. a sam sebi sam rekao de ne radim kutije...
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Čet ruj 21, 2017 5:54 pm

Da, slažem se, jer nema bas reflexa da unosi nered sa (izmeđuostalog) fazno pomaknutim sadržajem. S kojim driverima? JBL baš i nema drivera pogodnih za kompresiju. Barem mi nijedan ne pada na pamet.

Ima proizvođača koji radi drivere pogodne za kompresiju. Naprimjer uvjek me jako privlačilo napraviti kutije koje bi u jednoj komori (kompresionoj) imale 2 x Ciare HW 250 a iznad toga u svojoj komori (također kompresija) Ciare HX205.
Zapravo, da igrom slučaja nisam u jednoj razmjeni došao do D 130 jbl-a, vjerojatno bi danas imao kutije sa ovim driverima.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la cappucino » Pet ruj 22, 2017 7:49 am

Master of disaster napisao:Da, slažem se, jer nema bas reflexa da unosi nered sa (izmeđuostalog) fazno pomaknutim sadržajem. S kojim driverima? JBL baš i nema drivera pogodnih za kompresiju. Barem mi nijedan ne pada na pamet.

Ima proizvođača koji radi drivere pogodne za kompresiju. Naprimjer uvjek me jako privlačilo napraviti kutije koje bi u jednoj komori (kompresionoj) imale 2 x Ciare HW 250 a iznad toga u svojoj komori (također kompresija) Ciare HX205.
Zapravo, da igrom slučaja nisam u jednoj razmjeni došao do D 130 jbl-a, vjerojatno bi danas imao kutije sa ovim driverima.


Uzeo sam za primjer JBL jer mi se kod njih sviđa ova sjajna zaštita u sredini. Baš mi je fora. Ciare sam imao prilike slušati samo u automobilima i stvarno su super radili. Tako da za sada još uvijek dvoumim raditi - ne raditi kutije. A sve mi se nešto vrti po mislima :think:
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la Master of disaster » Pet ruj 22, 2017 12:09 pm

Duraluminijski dust cap je to. Nema ljepših. :D
Ali taj zvučnik ti je totalno nepogodan za kompresiju. Uz njega u kompresiji treba ti dodatni zvučnik koji će svirati bas. Mislim s ovim zvučnikom u svim iteracijama mislim da netreba računati na iole veću količinu iole dubljeg basa. :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: JBL K 130 sa krizom indentiteta

PostPostao/la joe dalton » Uto ruj 26, 2017 12:04 am

Master of disaster napisao::D Veličina i mene impresionira. Jednostavno volim velike zvučnike. :doh: Ono što mi se pogotovo sviđa kod ovakvih kutija je što za razliku od bas reflex kutija koje bi skoro doslovno bile ormari puni zraka :mrgreen: ovdje se unutra dešava puno više toga. To pogotovo dobro doživiš kada ih radiš.
E sad, ovi jubioto audiofilski uradci. Ajde, "vidi" :lol: da je zvuk čist i nazire se dosta detalja, ali recimo ono što se ne čuje je loš spoj basa i srednje/visokotonskog drivera, i šetanje rezne točke, pošto su induktiviteti koji trenutno čine skretnicu sastavljeni od zavojnica različitih veličina, promjera, debljina žice, pa očito dolazi do međudjelovanja zavojnica i iznosi koji se mjere sa LRC metrom u radu nisu stabilni, već vrijednost šeta. To se pogotovo osjeti kako se pojačava.
Moram prvo nabaviti konkretne vrijednosti, pa da zapravo vidim na čemu sam.


Daj pojasni malo. Hoćeš reči da si mjerio LRC metrom u radu? Ako je tako prilično sam siguran da nisi dobro izmjerio.
A međuinduktiviteti se lako riješe ili barem smanji utjecaj pravilnim rasporedom zavojnica. Što vjerojatno već znaš.
Koje vrijednosti trebaš?

Btw. super su ispale horne. Puno truda, ali nije uzalud. :handgestures-thumbupleft:
Definitivno zvučnici koje bi želio čuti.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju